01
Wt, maja

Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz. Wystawka w WiMBP w Rzeszowie

Magazyn Kulturalny
Typography

Laureatką Literackiej Nagrody Nobla została białoruska pisarka, scenarzystka filmowa, dziennikarka Swietłana Aleksijewicz za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach. Na tę okoliczność WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawkę ze zbiorów własnych, przybliżającą sylwetkę i twórczość Noblistki.

Urodziła się 1948 r. w Stanisławowie, mieszkała na Białorusi oraz w krajach Zachodniej Europy, pisze po rosyjsku. W swojej twórczości porusza temat pomijanej i wypieranej historii Rosji - radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu, udziału kobiet w II wojnie światowej czy życia codziennego po upadku komunizmu.

Aleksijewicz jest laureatką wielu nagród literackich, m.in.: National Book Critics Circle, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque?a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego.

W Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne ukazało się kilka tłumaczeń książek pisarki, m.in. "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (historia przemian społeczno-gospodarczych po upadku Związku Radzieckiego), "Czarnobylska modlitwa" (reportaż opisujący katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków) oraz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", za którą pisarka otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Wystawkę można oglądać do 15 października 2015 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia Biblioteki.