27
Pt, kwietnia

Rekordowe Dni Radomyśla Wielkiego

Magazyn Kulturalny
Typography

Zbliża się weekend największych atrakcji w Radomyślu Wielkim, 19 i 20 lipca na stadionie sportowym odbędą się Dni Radomyśla Wielkiego połączone z Podkarpackim Dniem Wędliniarza, podczas, którego będzie bity Rekord Guinnesa na najdłuższą kaszankę.

Te dwie imprezy w gminie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, mamy nadzieję, że podobnie będzie też w tym roku m.in. za sprawa bicia światowego Rekordu Guinnesa oraz koncertu zespołu FEEL ? zaznaczają organizatorzy.

Sportowe akcenty

W sobotę 19 lipca atrakcje zaczną się od samego rana, o godz. 9 tradycyjnie wystartuje już 34 Ogólnopolski Bieg Radomyski im. J. Kozioła na dystansie 10 km dla dorosłych, oraz 1000 i 2000 dla dzieci i młodzieży. Zapisy na bieg odbywają się w dniu startu.

O godz. 15 kolejny sportowy akcent, będzie to mecz piłkarski między pracownikami firmy Geyer&Hosaja Partynia konta Mielec. Firma jest także sponsorem Dni Radomyśla Wielkiego.

Wędliniarskie zagłębie

Popołudniu o godz. 16 rozpocznie się Podkarpacki Dzień Wędliniarza, wielkie święto organizowane w gminie Radomyśl Wielki, która jest zagłębiem wędliniarskim. W tym roku będzie co świętować, ponieważ udało się przesunąć czas wprowadzenia nowych norm UE wykluczających tradycyjne wędzenie wędlin oraz udało się znaleźć rozwiązanie na utrzymanie rynku tradycyjnych wyrobów. W tę walkę zaangażował się także samorząd Gminy z burmistrzem na czele.

Rekord Guinnessa

? W tym roku bijemy światowy Rekord Guinnesa i będziemy na oczach mieszkańców robić najdłuższą kaszankę. Po jej zrobieniu, świeży produkt będzie serwowany mieszkańcom. Tym przedsięwzięciem chcemy podnieść świadomość ludzi na temat istoty tradycyjnych produktów i podkreślić znaczenie branży wędliniarskiej w naszej gminie ? zaznacza Józef Rybiński burmistrz Radomyśla Wielkiego. W przygotowaniu najdłuższej kaszanki na świecie udział wezmą przedstawiciele lokalnych firm z terenu gminy, z zakładów mięsnych od Andrzeja Kurka z Dulczy Wielkiej, Władysława Giży z Radomyśla Wielkiego, Zbigniewa Giży z Żarówki i Czesława Stopy z Dulczy Wielkiej. ? Dzięki zaangażowaniu tych przedsiębiorców i przy dopingu publiczności, mam nadzieję, że Radomyśl Wielki odbierze Rekord Guinnessa hiszpańskiemu miasteczku Burgos, w którym w 2013 r. zrobiono kaszankę mierzącą 175 m, po ugotowaniu ? zaznacza Józef Rybiński.

Kaszanka zostanie zrobiona na oczach publiczności i na miejscu zostanie także ugotowana, a następnie będzie można ją degustować.

Podkarpackiemu Dniu Wędliniarza będą także towarzyszyły prezentacje zakładów mięsnych z Podkarpacia, które na swoich stoiskach będą częstować gości smakołykami, wiele wędlin zostanie, jak co roku zgłoszonych do konkursu ?Podkarpacki Smak?. Ten biesiadny dzień dopełni także koncert zespołu disco polo MILANO, a zakończy go zabawa taneczna z grupą PLUS.

Dni Radomyśla z FEEL-em

Niedziela będzie dniem koncertów, jednak zanim na scenie pojawią się pierwsze zespoły, to o godz. 15:30 na terenach rekreacyjnych przy stadionie odbędzie się Gminna Spartakiada Dzieci i Młodzieży. O godz. 17 rozpoczną się akcje animacyjne dla dzieci, a na scenie będzie muzycznie. Najpierw zaprezentują się lokalne zespoły: 10 ton, Blitzhell i Lies.

O godz. 21 rozpoczną się główne koncerty. Najpierw MY BIKE, zespół, który powstał po reorganizacji zespołu Pectus, a tworzą go byli muzycy tej formacji z wokalistą Pawłem Skibą. Publiczność usłyszy repertuar MY BIKE oraz znane utwory Pectusa. Po tym supporcie na scenę wejdzie gwiazda wieczoru zespół FEEL, a wokalista Piotr Kupicha z pewnością zaśpiewa ?Jak anioła głos??

Organizatorzy Dni Radomyśla Wielkiego i Podkarpackiego Dnia Wędliniarza:

Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz Firma Geyer&Hosaja

Patroni Podkarpackiego Dnia Wędliniarza: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polskiej, Wojewoda Podkarpacki.