22
N, kwietnia

Perła Adriatyku czeka na turystów

Turystyka
Typography

Perła Adriatyku, jak powszechnie nazywany jest Dubrownik, leży na południu Dalmacji. Miasto pełne jest zabytków i architektonicznych arcydzieł. Słynie z nocnego życia i lokalnej kuchni. Najstarsza część miasta wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej znaną ulicą Dubrownika jest Stradum. Tutaj znajduje się najwięcej zabytków a spacer ulicą na długo pozostaje w pamięci. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania, jest położona przy klifach forteca Lovrijenac oraz mury obronne. Jednak najpiękniejszy widok rozpościera się ze szczytu góry Srd. Można tutaj dotrzeć kolejką linową. Warto także zwiedzić pałac Sponza. To jeden z niewielu budynków, które przetrwały trzęsienie ziemi w 1667 roku.
Turystyczną atrakcją są także piękne chorwackie plaże. Kąpiel w niezwykle czystej wodzie i odpoczynek na piaszczystej plaży to kwintesencja letniego wypoczynku. Letniej labie sprzyja śródziemnomorski klimat, gwarantujący piękną pogodę w trakcie całego sezonu turystycznego.

Nocne życie i chorwackie smaki

W Dubrowniku znajduje się wiele restauracji, klubów, barów i dyskotek. Warto odwiedzić najsłynniejszy klub nocny w mieście - Factory Club, w którym może bawić się równocześnie aż 1500 osób. Chorwacja to także niepowtarzalna kuchnia. Smacznie można tutaj zjeść zarówno w ekskluzywnych restauracjach jak i w ulicznych barach. Warto spróbować burka z mięsem, doradę z grilla, suszona szynkę wieprzową i ser owczy z wyspy Pag.

Waluta Chorwacji

W Chorwacji obowiązuje waluta o nazwie kuna. Kurs kuny chorwackiej wynosi około 50 groszy. Warto wiedzieć, że wymiany waluty lepiej dokonać w kantorach, one bowiem, w przeciwieństwie do banków, nie pobierają prowizji.
W sklepach spożywczych ceny zbliżone są do tych, jakie obowiązują w Niemczech czy Austrii. Jedzenie warto jednak kupić na lokalnych targowiskach, gdzie za przystępną cenę można nabyć świeże warzywa, owoce i ryby.

Dubrownik, to najczęściej odwiedzane przez turystów chorwackie miasto. W lipcu 2015 roku przyjechało tutaj aż 160 tysięcy osób.