22
N, kwietnia

Turysto, uważaj na oszustów!

Turystyka
Typography

Podczas podróży, zwłaszcza zagranicznych, koniecznie trzeba uważać na najróżniej oszustów, których wszędzie jest pełno. Żerują niczym sępy na niczego nieświadomych turystów, którzy prosto i szybko dają się oskubywać na całkiem sporą kasę. Jak podczas wakacyjnych wyjazdów unikać wyłudzeń, przepłacania i kradzieży? Oto kilka przydatnych informacji.

Wakacje to czas odpoczynku, ale również całkiem sporego zarobku dla miejscowości turystycznych i osób, które właśnie z turystyki się utrzymują. Turysta musi przez cały czas zachować czujność, żeby nie wydać znacznie więcej pieniędzy, niż to jest konieczne. Turysto, nie daj się oszukiwać!

Pierwszy rodzaj oszustwa w zasadzie oszustwem nie jest, ale naciąganiem. W dobie wolnego rynku każdy ma prawo kształtować ceny według własnego uznania, co powoduje, że w miejscowościach turystycznych sok w kartoniku może kosztować 3 zł, a u nas w miejscowości kupowaliśmy go za 0,80 zł... . Jednak nie tylko o to chodzi. Najczęściej również sprzedawcy pamiątek mają szalenie różne ceny. Wystarczy spojrzeć na handlarzy biżuterią z bursztynem, którzy swoje stragany rozstawiają w obrębie ulicy Długiej w Gdańsku. Mają o wiele wyższe ceny niż gdybyś zdecydował się poszukać jakiegoś jubilera, nawet nieco oddalonego od starówki. Ciekawa sytuacja ma miejsce również w Wenecji. Rejsy gondolą kosztują zazwyczaj od 80 do 100 euro, ale zdarzają się również gondolierzy, które będą od nas chcieli nawet pięć razy więcej! Właśnie dlatego warto dokładnie dowiedzieć się o cenę, żeby później nie otworzyć szeroko oczu ze zdumienia. W miejscowościach turystycznych dobrze zamienić się w umiarkowanego sknerę i szukać możliwości oszczędzania w różnych miejscach, dzięki temu unikniesz wydania nawet kilkuset złotych więcej!

No dobrze, wiesz już, że nie powinieneś dawać się naciągać. Jednak są również sytuacje, gdy zostaniesz zwyczajnie oszukany i nie otrzymasz ani pieniędzy, ani usługi. Przede wszystkim musisz uważać na wszystkie oferty, które pojawiają się w internecie. Nie tak dawno głośna była sprawa Apartamentów Magicznych Zakopane. Na stronie opublikowane były zdjęcia niesamowitych widoków oraz pokojów. Był nawet podany numer do specjalnej infolinii. Odbierała bardzo rzeczowa pani, która udzielała wszelkich niezbędnych informacji. Sprawa jeszcze jakiś czas nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie jeden z internautów, który zauważył, że na zdjęciu znajduje się widok, który nie rozpościera się z okien proponowanego apartamentu. Twórcy portalu zniknęli z sieci, a razem z nimi zaliczki, które wpłacili klienci skuszeni ofertą niezwykle tanich apartamentów.

W miejscowościach typowo turystycznych, np. w Paryżu, musisz uważać na osoby, które nic nie mówiąc zaczepiają Cię na ulicy, a następnie zaczynają na Twoim nadgarstku wyplatać bransoletkę. Za chwilę zażyczą sobie za nią sowitej zapłaty - należy im stanowczo odmówić. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku osób, które wręczają Ci święty obrazek lub różę - jeśli ją weźmiesz, to będą się domagały zapłaty.

Nie zapominaj również o kieszonkowcach. W sezonie mają prawdziwe Eldorado, bo wielu turystów zupełnie na siebie nie uważa. Pamiętaj, że portfel w tylnej kieszeni jeansów sam się prosi o kradzież. Kobietą zdarza się również nie zapinać do końca torebek. Może wielu z Was saszetki do powieszenia na szyi kojarzą się z tandetą, ale to świetny sposób na zabezpieczenie swoich dokumentów oraz pieniędzy przed kradzieżą.

Warto wykazać się wzmożoną czujnością podczas akcyjnych wyjazdów, żeby nie dać się naciągnąć na niepotrzebne koszty oraz okraść. Jeśli będziesz bardziej uważny, to nic złego Cię nie spotka.

 

Dziękujemy portalowi Planaxy.com za współpracę merytoryczną.