19
N, listopada

Rzadki okaz papugi na granicy w Korczowej

Przemyśl
Typography

Współpracujący ze sobą funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej z przejścia granicznego w Korczowej udaremnili wywóz poza granicę Unii Europejskiej żywego okazu papugi żako. 

W piątek (26.02.2016) podczas kontroli wyjeżdzającego z Polski samochodu osobowego marki BMW funkcjonariusze zauważyli, że w pojeździe znajduje się klatka, a w niej papuga. Identyfikacja ptaka przeprowadzona przez koordynatora Służby Celnej  ds. CITES potwierdziła przypuszczenia funkcjonariuszy, że jest to rzadki okaz papugi z gatunku Psittacus erithacus. Na przewóz przez granicę takiego okazu niezbędne są stosowne dokumenty, których niestety nie posiadała 42-letnia właścicielka papugi. Kobieta wyjaśniła funkcjonariuszom Służby Celnej, że papugę kupiła w Belgii i nie wiedziała, że na jej przewóz potrzebne są odpowiednie dokumenty.

Kobieta poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem ustawy o ochronie przyrody. Za nielegalny przewóz przez granicę zwierząt objętych ochroną grozi kara pozbawienia wolności od 3 m-cy do 5 lat. 

Funkcjonariusze Służby Celnej zawieźli papugę do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie w ciągu ostatnich 6 lat, trafiło blisko 10 tys. żywych zwierząt zatrzymanych na podkarpackiej granicy m.in. żółwie, papugi czy pijawki.