26
Pn, lutego

600 chronionych pijawek na granicy w Korczowej

Przemyśl
Typography

Blisko 600 żywych pijawek lekarskich zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Podlegające ochronie zwierzęta próbował przewieźć bez specjalnych zezwoleń kierowca autokaru. 

Wieczorem 09.04.2016r.  do kontroli celnej na przejściu granicznym w Korczowej, skierowany został autokar relacji Lwów- Praga. Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 590 żywych pijawek lekarskich. Zwierzęta stosowane do zabiegów paramedycznych „podróżowały" w lodówce, która znajdowała się wewnątrz autokaru. Pijawki schowane były w worku, owiniętym czarną folią.  W worku znajdowały się także nasączone wodą gąbki, dzięki którym pijawki miały przetrwać podróż przez granicę.  

42- letni kierowca autokaru przyznał się do przemytu chronionych zwierząt. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę. 

Służba Celna prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Zwierzęta zostały już przetransportowane przez funkcjonariuszy celnych do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, a sprawca przemytu poniesie odpowiedzialność związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. 

Poza  naruszeniem przepisów związanych z przywozem pijawek przez granicę, Służba Celna zwraca uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Stosowanie w hirudoterapii pijawek pochodzących z nielegalnych połowów, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, zamiast zdrowia może być przyczyną wielu zdrowotnych kłopotów. 

Jest to pierwszy w tym roku tak duży przemyt żywych pijawek udaremniony przez Służbę Celną na podkarpackich przejściach granicznych ( rekordem było wykrycie przemytu 7 tys. pijawek również na przejściu granicznym w Korczowej w 2013 r.)