19
Cz, kwietnia

Kiedy i dlaczego warto iść do psychologa

Zdrowie i uroda
Typography

Depresja jest współczesną chorobą psychiczną, która dotyka wielu ludzi, a osoba na nią cierpiąca postrzega i ocenia otaczającą rzeczywistość subiektywnie i mało optymistycznie. Prawdopodobieństwo wystąpienia depresji wzrasta w sytuacji przeżywania długotrwałej sytuacji stresowej.

Jak rozpoznać depresję? Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z emocjami. Często wybuchasz złością nawet z błahego powodu, jesteś przytłoczony domowymi obowiązkami i życiem... Z równowagi wyprowadzają Cię nawet najdrobniejsze rzeczy doprowadzając do furii. Jesteś wściekły, agresywny, a jednocześnie masz wyrzuty sumienia i wiesz, że twoje reakcje były nieadekwatne do sytuacji. Stajesz się coraz bardziej nerwowy i nic już nie cieszy... Z czasem nie masz nawet siły wstać z łóżka... Cierpi dusza i ciało, a Ty nie potrafisz normalnie żyć... Nie pomagają już leki nasenne i pojawia się myśl, że nie chcesz już dłużej żyć...

Nie istnieje wyraźna granica między tzw. chandrą a depresją. Jednak wyróżnione kryteria diagnostyczne pozwalają na jej trafną identyfikację.

O depresji można mówić gdy smutkowi towarzyszą:

 • brak energii, apatia,

 • napięcie, drażliwość,

 • trudności z koncentracją, obniżona pamięć,

 • niechęć do wykonywania czynności, które dotąd sprawiały radość,

 • trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się w nocy, wczesne budzenie się lub przeciwnie – nadmierna senność,

 • niechęć i unikanie kontaktów z ludźmi,

 • niska samoocena,

 • permanentne poczucie winy i beznadziejności,

 • spadek masy ciała lub przeciwnie – wzmożony apetyt i przyrost masy ciała,

 • dolegliwości fizyczne, takie jak zmęczenie, bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, uczucie ucisku w klatce piersiowej, zaparcia,

 • spadek aktywności seksualnej.

W takiej sytuacji tylko fachowe wsparcie psychologa pomoże w walce z chorobą, a możliwość przebywania z terapeutą zrozumieć siebie, nazwać swój problem, poznać źrodło cierpienia i odzyskać równowagę psychiczną.

Psycholog pomaga choremu nazwać nie tylko to, z czym się zmaga czyli oswojenie się z tą wciąż jeszcze wstydliwą chorobą, ale także nazywać uczucia i emocje mu towarzyszące i nim targające. Jak wygląda psychoterapia? To rozmowa, której celem jest wypowiedzenie na głos wszystkich swoich pretensji, żalów i smutków oraz znalezienie źródła swojego zachowania. Psychoterapia często wspomagana jest również farmakoterapią.

Celem leczenia jest obniżanie poziomu stresu i radzenia sobie z nim jako jednym z czynników wpływających na wystąpienie depresji. Kolejnym etapem jest nauka nowych zachowań, oraz metod radzenia sobie z trudnościami, a w konsekwencji odzyskanie równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia fizycznego.

Więcej na temat porad psychologicznych można znaleźć na stronie: www.mind-spa.waw.pl