01
Wt, kwietnia

Kolka wątrobowa - jak skutecznie jej zaradzić?

Zdrowie i uroda
Typography

Silny ból, który jest efektem kolki brzusznej, najczęściej jest wynikiem niewłaściwej diety. Według szacunków dotyka 15% Polaków, trzy razy częściej kobiety niż mężczyzn. Ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Ból pojawia się po prawej stronie jamy brzusznej w górnej części. Promieniuje do dołka podsercowego i prawej łopatki. Może mieć charakter rozpierający, opasujący. Nie wszystkie leki przynoszą oczekiwaną ulgę, gdy dopada kolka brzuszna.

Na kolkę narażone są osoby z nadwagą

Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce prowadzi do nadwagi, a w efekcie do ataku kolki wątrobowej. Najczęściej pojawia się po czterdziestym roku życia. Pierwszym najważniejszym krokiem, by uniknąć ataku, jest przede wszystkim zmiana diety! Tłuste potrawy powodują, że zwiększona jest produkcja cholecystokininy- hormon wywołujący skurcze pęcherzyka żółciowego (potocznie woreczka). Tkanka tłuszczowa, która odkłada się w wyniku takiej diety, przyczynia się do krystalizowania cholesterolu, który w efekcie trafia do żółci, a w woreczku żółciowym tworzą się złogi. Złogi utrudniają wypchnięcie żółci do dwunastnicy, a to skutkuje intensywniejszymi skurczami i dokuczliwym bólem.

Jakie leki pomagają?

Gdy dopada kolka brzuszna, atak bólu jest ostry i nieprzyjemny - dlatego tak ważne jest szybkie działanie. Często nie mając świadomości, szczególnie przy pierwszym ataku, wpadamy w panikę sięgając po leki przeciwbólowe. Niestety, one nie rozwiązują problemu. Tłumią ból, jednak nie usuwają go. Na kolkę wątrobową konieczne są leki rozkurczowe, ukierunkowane na rozluźnienie mięśni. Przykładem takiego leku jest Buscopan. W aptekach dostępne są różne leki rozkurczowe. Buscopan polecany jest ze względu nie tylko na to, że jest skuteczny, ale przede wszystkim nie przenika do krwi i mózgu, dzięki czemu nie ma mowy o żadnych efektach ubocznych. Jest to lek ukierunkowany na usunięcie konkretnego rodzaju bólu, między innymi kolki wątrobowej. Działa rozluźniająco na mięśnie układu pokarmowego, eliminując przyczynę bólu i za to jest ceniony przez osoby z problemami natury gastrycznej na całym świecie.

Co zrobić w sytuacji ataku?

Jeśli nasza dieta jest daleka od idealnej i przeważają w niej tłuste, ciężkostrawne potrawy, należy się przygotować, że kolka wątrobowa może prędzej czy później się pojawić. Gdy pojawia się atak, najlepiej i najbezpieczniej zastosować sprawdzony lek, jak wspomniany Buscopan. Pomocny będzie ciepły kompres położony na brzuchu. Buscopan jest na tyle bezpieczny, że można podać go również dziecku powyżej 6 roku życia. Jest to taki lek, który powinien być w domowej apteczce, bo niestety problemy związane z kolką wątrobową i układem pokarmowym dotykają coraz większą część populacji. Dobry lek rozkurczowy, działający rozluźniająco i nie powodujący skutków ubocznych to podstawa domowej apteczki. Po wystąpienia ataku kolki brzusznej musimy pamiętać o diecie przez przynajmniej dwa kolejne dni. Można stosować dodatkowo leki bez recepty wspomagające trawienie i wątrobę. Atak kolki to sygnał, że pora na zmiany w żywieniu.