29
Pt, Wrz

I zimą, i latem w gołdapskich górach

Turystyka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Góry to może lekka przesada, ale na pewno Szeska Góra (309 m n.p.m.) należy do najwyższych szczytów północno-wschodniej Polski i jednocześnie jest najwyższym szczytem Szeskich Wzgórz.

Na pewno Piękna Góra (272 m n.p.m.) zapewnia bardzo dobre warunki naturalne do jazdy na nartach. Natomiast Góra Tatarska (308 m n.p.m.) to nietypowy i ciekawy fenomen, na jej szczycie znajdziemy jeziorko, które otacza tundrowa roślinność. Fauna równiez jest nietypowa w tej okolicy, spotkać tam można dzikie zwierzęta żyjące w stadach, w ogromnej hodowli, jednej z większych w Polsce. Można tam m.in. uprawiać bezkrwawe safari zakończone biesiadą na półwyspie Jaćwingów.

Ponadkilometrowej długości betonowy tor saneczkowy prowadzi ze szczytu Pięknej Góry w kierunku zajazdu.

Wykorzystywany może być i zimą, i latem. Toteż coraz popularniejszym sportem w tej okolicy są sankorolki. Jednocześnie obiekt wykorzystywany może być w wyczynowych zmaganiach rowerzystów, np. do jazdy pod górę.

Warto podkreślić, że w gminie Gołdap działają prężnie szkolne kluby saneczkarskie. Odbywają się ponadregionalne imprezy związane z tą dziedziną sportu. Dodatkowo chętni mogą skorzystać tu z parku linowego, pograć w kręgle lub w tenisa ziemnego.

Zimą z Pięknej Góry można zjeżdżać zarówno na nartach, jak i na byle czym. Choćby na workach ze słomą lub w wannie. Bo tego rodzaju humorystyczny konkurs kończy gołdapski sezon zimowy.

Ale żarty żartami - Piękna Góra znana jest i z poważnych regionalnych imprez narciarskich. Do nich należą choćby „Family Cup” albo „Puchar Trzech Gór”.

Tak na poważnie na można tu korzystać przynajmniej z trzech zjazdów i wyciągów orczykowych.

Po stronie zachodniej jest kolej krzesełkowa. Strudzeni lub zmarznięci mogą skorzystać z usług pobliskiego zajazdu, którego specjalnością są nie tylko potrawy z dziczyzny, ale również legendarne gołdapskie kartacze, czyli ziemniaczane kule nadziewane farszem mięsnym. Na dodatek szczytu zjazdu właściciel kompleksu sportowo-rekreacyjnego zainstalował kawiarnię obrotową, gdzie również można się zrelaksować także dzięki zniewalającym widokom.

Gmina Gołdap to także jedno z największych w Polsce zagłębi dziczyzny hodowlanej.

Potrawy z jeleniowatych coraz częściej można spotkać na tutejszych stołach. Natomiast turyści mogą korzystać z hodowli również w inny sposób - fotografując zwierzęta. A oprócz jeleni lub danieli można w tych stronach spotkać również strusie, koniki polskie, wielbłąda dwugarbnego, a nawet zebry. Po pobliskim, ogromny stawie można popływać gondolą i amfibią.

Warto a koniec podkreślić, ze gmina Gołdap jest jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim. Nad jeziorem Gołdap znajduje ośrodek sanatoryjny, czwarte w Polsce tężnie oraz pijalnia tutejszych wód mineralnych.

Zapraszamy do odwiedzin na gołdapskim portalu internetowym - http://goldap.org.pl/