27
Pt, Sty

"Mapa zagrożeń bezpieczeństwa" na Podkarpaciu

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego niezwykle ważne jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie - głównie społecznościom lokalnym - skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Takim narzędziem jest "Mapa zagrożeń bezpieczeństwa". Pozwala ona na przypisanie danych o zagrożeniach przestępstwami czy wykroczeniami do konkretnego rejonu - województwa, powiatu czy gminy. 

 

Każdy, kto chce pomóc w tworzeniu map zagrożeń bezpieczeństwa na Podkarpaciu może przesłać informacje na specjalnie uruchomioną skrzynkę kontaktową poczty elektronicznej (w informacji należy wskazać, którego powiatu lub gminy dotyczy):

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W sprawie "Map zagrożeń" można też kontaktować się ze swoim dzielnicowym lub z najbliższą jednostką policji.

Stworzenie map zagrożeń ma zobrazować stan bezpieczeństwa na danym obszarze, wskazując zagrożenie przestępczością określonego rodzaju, szczególnie uciążliwymi wykroczeniami czy patologiami. Ma też wskazać miejsca bezpieczne. Mając pełny i rzetelny obraz policja może lepiej dostosować swoje działania, np. częściej kierować w takie miejsca patrole. Mapa sporządzana jest w formie graficznej - ilustrującej zagrożenia w konkretnym rejonie oraz opisowej zawierającej szczegółowe informacje o miejscu, czasie i częstotliwości występowania zagrożeń.

Każda mapa zagrożeń musi odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby i inspekcje, uczestniczące w likwidacji zagrożeń, ale również obywateli - społeczność lokalną. Mapa ta powinna również zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić również w związku z organizacja różnorodnych wydarzeń. Powinna zawierać charakterystykę przestrzeni publicznej wyrażoną - poza danymi statystycznymi - wynikami badań opinii społecznej, ale także, co szczególnie ważne, wnioski z debat i konsultacji społecznych. Podkreślenia wymaga to, że policja bardzo szeroko otwiera się na kontakt ze społeczeństwem - zaplanowano szereg tego rodzaju spotkań, na wszystkich poziomach struktur państwowych i samorządowych, aż do poziomu rad osiedli.


Na Podkarpaciu trwają konsultacje społeczne w sprawie "Map zagrożeń". Inauguracyjne spotkanie w tej sprawie odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Poza policją w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu, Żandarmerii Wojskowej w Rzeszowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Więcej na ten temat tutaj

Informacje na temat debat i konsultacji w sprawie "Map zagrożeń" w poszczególnych powiatach można znaleźć na stronach komend miejskich i powiatowych policji: