26
Pt, Kwi

Diagnoza i terapia afazji

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Afazja jest następstwem urazu mózgu. W jego wyniku dochodzi do zaburzeń funkcji mówienia. Jest to jednak zaburzenie, które można leczyć. Należy tylko zacząć od poszukania przyczyny urazu, a następnie podjąć odpowiednie kroki w celu przywrócenia choremu pełnej sprawności.

Krok 1: właściwa diagnoza

Afazja może występować pod różnymi postaciami. Może być to afazja sensoryczna, w której chory nie rozumie tego, co się do niego mówi. Może to być afazja motoryczna. W tym przypadku problemem jest już samo wyartykułowanie dźwięku, lecz także zaburzona zostaje zdolność mowy. Jest jeszcze trzeci rodzaj afazji określanej mianem afazjii amnestycznej - chory nie potrafi nazwać przedmiotów. Rozpoznaje je, wie do czego służą, jak się z nich korzysta, ale nie wie  jakie przypisać mu określenie.

W wielu przypadkach dochodzi do wystąpienia afazjii mieszanej czyli takiej, w której mamy do czynienia z wszystkimi problemami, które występują w różnych urazach.

Podstawową rzeczą, jaką należy uczynić, jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Dzięki temu unikamy pogłębiania się patologii i zapewniamy komfrot pacjentowi. Osoby po urazach mózgu, które nagle tracą zdolność porozumiewania się z otoczeniem, narażone są na depresję. Są one świadome swojego stanu, irytują się tym, że nie mogą porozumieć się z najbliższymi co pogłębia ich gorsze samopoczucie. Dlatego czasem pomoc samego logopedy nie wystarczy i potrzebna jest jeszcze pomoc psychologa, który pomoże choremu przebrnąć przez trudny dla niego czas.

Krok 2: odpowiednia terapia

Jak zostało wspomniane ważne jest, aby terapia została rozpoczęta jak najszybciej. Dzięki temu szybciej przywrócimy sprawność fizyczną pacjenta, a co za tym idzie, poprawimy jego samopoczucie i przyczynimy się do poprawy jakości życia. Pierwszym etapem terapii jest określenie, z jakim rodzajem afazjii mamy do czynienia. Dokonuje tego doświadczony logopeda, który specjalizuje się w urazach neurologicznych. Gdy już wie, z jakimi problemami musi zmagać się pacjent, podejmuje wstępne działania mające na celu przywrócenie zdolności mowy pacjenta. Najczęściej stosowaną do tego metodą jest zachęcanie chorego do próby kontaktowania się z otoczeniem. Nie musi to być kontakt werbalny. Jeżeli zaburzone są też umiejętności pisania czy rozumienia kontakt pomiędzy logopedą a pacjentem jest utrudniony, jednak nie jest niemożliwy. Przede wszystkim terapeuta doskonale wie, że do pacjenta, który ma problemy z rozumieniem tego, co do niego mówimy, powienien się zwracać krótko. Unika się więc rozbudowanych wypowiedzi, które mogą tylko spotęgować stres chorego. Gdy już uda mu się nawiązać z nim kontakt zachęca go do mówienia. Początkowo będą to pojedyńcze wyrazy, a  z czasem dłuższe zdania. Jedno z ćwiczeń polega na nazywaniu przedmiotów. Logopeda pokazuje przedmiot i prosi chorego o nazwanie go. Jeżeli ten popełnia błąd logopeda wypowiada właściwą nazwę rzeczy i zachęca pacjenta do powtarzania. Inne zadanie polega na wypowiadaniu, np. nazw tygodnia lub miesięcy lub też liczeniu od 1 do 10. Terapia osób z afazją powinna być przeprowadzana tylko i wyłącznie przez doświadczonego logopedę. Terapeuta powinien być cierpliwy i okazywać zrozumienie - mówią zgodnie logopedzi z kliniki MULTI MED w Warszawie.

Bardzo istotnym elementem terapii osób z afazją jest wsparcie nabliższych. Muszą oni starać się okazywać choremu jak największe zrozumienie i pokazywać mu, że zależy im na nim. Zaleca się także, aby ćwiczyć w domu z chorym, tak, aby terapia przynosiła jak największe rezultaty. Urazy mózgu, które są przyczyną afazji, dla wielu stanowią duże obciążenie finansowe. Powrót do codziennego życia to dla chorego duża satysfakcja. Gdy widzi on własne postępy i wsparcie najbliższych, motywuje się do działania i daje z siebie jak najwięcej. Terapia może trwać nawet miesiącami. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta i jego chęci współpracy. Dlatego też warto wybrać takiego logopedę, który angażuje się w swoją pracę.

Zapraszamy do czytania naszego bloga: http://multimed.pl/blog/