03
N, Mar

W ciągu najbliższych 35 lat spodziewany jest spadek liczby mieszkańców w zdecydowanej większości miast wojewódzkich w Polsce. Jedynie w przypadku Rzeszowa i Warszawy liczba ludności ma wzrosnąć - tak wynika z prognozy demograficznej Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów i miast na prawach powiatu oraz podregionów na lata 2014-2050, opracowanej przez dr. Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Badaniu poddano 380 powiatów (wszystkie powiaty, w tym miasta na prawach powiatu).

1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która ma na celu wsparcie rodzin wielodzietnych.

Do tej pory Karta funkcjonowała na mocy rządowego programu. Od stycznia będzie mieć rangę ustawy.

Jeżeli po 1 stycznia 2015 r. gabinet lekarza rodzinnego będzie zamknięty, można skorzystać z innych przychodni POZ dostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania.

Lista placówek udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest dostępna na stronie Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i będzie na bieżąco aktualizowana (link poniżej). Ponadto niezbędną pomoc medyczną będą świadczyć szpitalne izby przyjęć, SOR-y oraz punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Jak co roku Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania Sylwestra na rzeszowskim Rynku. Zabawę rozpoczynamy o godzinie 21.00. Na scenie pojawią się zespół Guitar Force, My Bike oraz gwiazda wieczoru BRODKA. O północy, w blasku fajerwerków, wspólnie z Prezydentem Miasta Rzeszowa Tadeuszem Ferencem przywitamy Nowy Rok.

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie ? zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. UOKiK, Policja i Służba Celna przypominają wspólnie o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. 

Na terenie województwa podkarpackiego, wraz z nowym rokiem, wprowadzone zostaną dwie zmiany urzędowych nazw miejscowości.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra administracji i cyfryzacji, od 1 stycznia 2015 roku, wieś Kiełczawa w gminie Baligród będzie nosić urzędową nawę Kielczawa. Natomiast przysiółek Poręby Furmańskie w gminie Grębów uzyska status wsi.

Nikt nie zginął, 25 osób zostało rannych w 13 wypadkach, do których doszło od Wigilii do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia na podkarpackich drogach. To najgorszy świąteczny bilans od kilku lat.

Policjanci podsumowali pierwszą część tegorocznych działań pod kryptonimem "Boże Narodzenie". W Wigilię i dwa świąteczne dni na drogach województwa podkarpackiego wydarzyło się 13 wypadków (rok temu 4), w których rannych zostało 25 osób (rok temu 6). Policjanci zatrzymali 39 pijanych kierowców (w ubiegłym roku 36).

76 uczniów wzięło udział w II edycji Rzeszowskiej Akademii Inspiracji (RAI). Bezpłatne warsztaty rozwijające m.in. pasje naukowe i logiczne myślenie, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, odbywały się od września w sobotnie przedpołudnia.

- Dzieci z klas I-III uczyły się m.in. wykorzystywać podstawowe techniki mnemotechniczne, aby skuteczniej radzić sobie w szkole i rozwiązywać problemy ? podsumowuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ - Podczas warsztatów cyrkowych, poprzez ćwiczenia aktywizowały pracę obu półkul mózgowych, rozwijały koordynację wzrokowo-ruchową i poprawiały koncentrację i uwagę.

W środę podkarpaccy policjanci rozpoczną działania "Boże Narodzenie 2014". Przez pięć kolejnych dni będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących drogami Podkarpacia. Tegoroczne działania zakończą się w niedzielę, 28 grudnia.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Aby spotkać się z rodziną przy wigilijnym stole często pokonujemy wiele kilometrów. Policyjne doświadczenia wskazują, że jest to także okres wzmożonego ruchu na drogach, dlatego policjanci jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Działania "Boże Narodzenie 2014" potrwają do 28 grudnia.

Studentki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otrzymały prestiżowe stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. WSIiZ jest jedyną uczelnią niepubliczną w Polsce południowo-wschodniej, której studenci zostali uhonorowani tymi wyróżnieniami. Większość stypendiów trafiła do studentów największych uniwersytetów w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

11 grudnia prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiła listę studentów, którzy otrzymali stypendia w wysokości 14 000 zł za wybitne osiągnięcia.

Zakończył się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów. W inicjatywie, zorganizowanej w ramach VI edycji programu edukacyjnego ?Klub Bezpiecznego Puchatka?, wzięło udział 4 000 pierwszoklasistów z prawie 250 szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Największą frekwencję odnotowano w Rzeszowie, Mielcu i Przemyślu.

Łącznie w całej Polsce do rozwiązania Testu przystąpiło 85 000 najmłodszych uczniów. Wyniki cieszą organizatorów, ale mogą ucieszyć także każdego rodzica i nauczyciela. Na wszystkie 15 pytań bezbłędnie odpowiedziało ponad 60% spośród wszystkich dzieci uczestniczących w Teście!

- Jeśli porównujemy Polskę z krajami, które nie przeszły komunizmu, czujemy rozczarowanie. Jeśli chcemy mieć racjonalną ocenę 25 lat przemian ustrojowych, trzeba porównać Polskę z krajami, które startowały razem z nią po ustroju socjalistycznym. Wnioski są niezwykle korzystne dla Polski - powiedział prof. Leszek Balcerowicz podczas debaty w WSIiZ.

Spotkanie odbyło się 15 grudnia Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie. Debata zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ z okazji 25 rocznicy przemian ustrojowych w Polsce.

Niespełna miesiąc temu, sukcesem zakończyła się próba uruchomienia silnika w bolidzie wyścigowym konstruowanym na Politechnice Rzeszowskiej. Dzisiaj wygrywa on już konkursy. Na ten moment pasjonaci ze Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student pracowali trzy lata.

Prace nad projektowaniem bolidu wyścigowego, rozpoczęła 3 lata temu kilkuosobowa grupa studentów Mechaniki i Budowy Maszyn, zapaleńców motoryzacji, którymi kierowała chęć doskonalenia swoich umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia. Udowodnili przed władzami Uczelni, że traktują swój projekt poważnie i zasługują na wsparcie.

Polski Czerwony Krzyż obchodzi jubileusz 95-lecia. Z tej okazji wyróżniono osoby działające na rzecz PCK, propagujące ruch krwiodawstwa i idee czerwonokrzyskie.

Podczas uroczystości, która odbyła się 12 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, osoby działające na rzecz PCK i honorowo oddające krew zostały uhonorowane Krzyżami Zasługi, odznaczeniami resortowymi ?Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu?, Odznakami Honorowymi Polskiego Czerwonego Krzyża i ?Kryształowymi Sercami? ? wyróżnieniami przyznawanymi za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia czterech samochodów na skrzyżowaniu ulicy Lwowskiej z ulicą Bałtycką. Jedna osoba trafiła do szpitala. Od godz. 13.40 nie ma już utrudnień w ruchu. 

WSIiZ zawarła porozumienie partnerskie z Polsko-Amerykańską Radą Współpracy (USPTC). To początek kooperacji uczelni z Doliną Krzemową na rzecz rozwoju naukowego i gospodarki innowacyjnej na Podkarpaciu.

Celem porozumienia z US-Polish Trade Council jest przede wszystkim współpraca WSIiZ z czołowymi amerykańskimi uczelniami w obszarze komercjalizacji wiedzy i kooperacji nauki z biznesem. Chodzi o inicjowanie i koordynację współpracy między USPTC i rzeszowską uczelnią na rzecz rozwoju gospodarki innowacyjnej.

W piątek, 19 grudnia br. Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza wszystkich mieszkańców na wspólne obchody Wigilii na Rynku. W programie m.in. kolędowanie, animacje, żywa szopka, misterium Wigilii i Bożego Narodzenia oraz życzenia Świąteczne władz samorządowych i kościelnych.

Początek wydarzenia będzie miał miejsce o godzinie 15.00. Teatr M.I.S.T. zaprezentuje krótki spektakl pt.: ?Wraz z pierwszymi gwiazdami? na podstawie wybranych świątecznych tekstów liturgicznych zaczerpniętych z Liturgii Wigilii i Bożego Narodzenia wg św. Jana Chryzostoma i innych. Teatr M.I.S.T. zaliczany jest do krakowskich scen alternatywnych, którego założycielem, aktorem i reżyserem jest Stanisław Michno uczeń Tadeusza Kantora.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska i kurator oświaty Jacek Wojtas wręczyli dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej. Tegoroczne stypendia otrzymało 247 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas uroczystości, która odbyła się 10 grudnia w Rzeszowie, stypendiami Prezesa Rady Ministrów wyróżniono 232 osoby, natomiast stypendiami Ministra Edukacji Na rodowej ? 15 osób.

Na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Złote Krzyże Zasługi 2 pracownikom WSIiZ: prorektorowi Andrzejowi Szelcowi i Romanowi Wiszowi, dyrektorowi Centrum Języków Obcych. Odznaczenie zostało przyznane za zasługi w działalności na rzecz internacjonalizacji szkolnictwa wyższego.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się 9 grudnia, o godz.11.00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego aktu dekoracji dokona Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Ukraiński reżyser aresztowany przez rosyjskie służby, chińska aktywistka uwięziona za pokojowe protesty oraz kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej do tylko kilka przykładów spraw, w których obronie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Maraton odbędzie się już w najbliższy weekend 6 i 7 grudnia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji.

O ponad pół miliarda złotych zwiększył się budżet wojewody podkarpackiego na 2014 r. w stosunku do pierwotnego budżetu, który zakładał wydatki na poziomie 1 505 688 000 zł. Środki pochodziły z rezerw budżetu państwa i były uruchamiane na wniosek wojewody.

Dziś rano policjanci sprawdzili trzeźwość blisko 20 tys. kierujących pojazdami na głównych drogach Podkarpacia. Funkcjonariusze ujawnili 32 kierujących, którzy usiedli za kierownicą mimo wypitego wcześniej alkoholu, zatrzymali też 28 uprawnień do kierowania. To wynik kontroli przeprowadzonych w ramach działań "Trzeźwy poranek".

Policyjna akcja rozpoczęła się o godz. 4. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Policjanci skontrolowali w tym czasie 19 508 kierowców.

Już niedługo przywitamy Nowy Rok. Jego nadejściu tradycyjnie towarzyszyć będą fajerwerki i sztuczne ognie. Policjanci apelują o ostrożność i właściwe obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi.

Aby zabawa z fajerwerkami była przyjemnością, muszą być one używane w sposób bezpieczny. Przede wszystkim pamiętajmy, że sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego łatwopalną papą. Fajerwerków nie można też demontować czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały. Należy kierować je do góry, nie wolno stawiać inaczej niż wskazuje instrukcja. Pamiętajmy również, że środków pirotechnicznych nie wolno wrzucać do ogniska.

Zakończyła się przebudowa jednej z najważniejszych arterii miasta - al. Rejtana. Prace trwały 8 miesięcy. Koszt inwestycji to 27 mln zł z czego 85 proc. zostało sfinansowane z tzw. "Programu transportowego", ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013.

Długość przebudowanej al. Rejtana wynosi 2 278 m. Inwestycja obejmowała również rozbudowę ul. Lwowskiej na długości 240 m oraz ul. Kopisto i Niepodległości o łącznej długości 355 m. W ramach prac przebudowano włączania z ulic Kustronia, Dołowej, Wierzbowej, Zagłoby, Pigonia, Krzyżanowskiego, Paderewskiego, Popiełuszki, Geodetów.

Każda osoba  mieszkająca w domu musi zdawać sobie sprawę z tego, że co jakiś czas trzeba przeprowadzić remont. Czasem będzie to tylko malowanie, ale niekiedy niezbędny będzie remont generalny. Pozostaje tylko pytanie, skąd wziąć na to wszystko pieniądze, skoro zarobki są tak niskie, a dookoła jest mnóstwo innych, ważniejszych wydatków? Otóż można wiąż kredyt w banku lub niewielką pożyczkę gotówkową, ale jest to niekiedy trudne do zrealizowania, ze względu na zdolność kredytową i konieczność załatwienia licznych formalności.

W Trzebusce w powiecie rzeszowskim na drodze krajowej nr 19 relacji Rzeszów - Lublin, samochód dostawczy zderzył się z samochodem ciężarowym. Na miejscu zginął kierowca samochodu dostawczego. Kierowca ciężarówki został przewieziony do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności oraz przyczyny wypadku.

Około kwadrans po 7. dyżurny rzeszowskiej Policji został powiadomiony o wypadku na krajowej "19" w Trzebusce. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 51-letni kierujący dostawczym mercedesem, jadąc w kierunku Rzeszowa z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas i zderzył się czołowo z jadącym z przeciwka ciężarowym renaultem magnum, następnie mercedes wjechał do rowu.

Były diabły i aniołki, Betlejemskie Światełko Pokoju, a także piękne życzenia i świąteczna muzyka. Na rzeszowskim Rynku, gdzie po raz kolejny odbyło się wigilijne spotkanie z mieszkańcami -można było poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W imieniu zarządu województwa życzenia złożył Tadeusz Pióro.

Życzę Państwu, aby ten okres świąteczny był czasem, w którym uda się nieco zwolnić i pomyśleć o swoich najbliższych. Przez cały rok zwykle brakuje nam na to czasu, zapominamy o nich, więc niech te święta będą spędzone w prawdziwie rodzinnej atmosferze, a na nadchodący Nowy 2014 Rok życzę dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń ? powiedział Tadeusz Pióro.

21 grudnia to dobry moment na przedświąteczne zakupy. Szczególnie jak będzie można kupować wysokiej jakości produkty spożywcze, które uświetnią świąteczny stół wigilijny. Rzeszowskie Podkarpackie Centrum Handlowe Agrohurtu (ul. Lubelska 46) po raz piąty organizuje Podkarpackie Regionalia, będące okazją do smakowania tradycyjnych regionalnych potraw. Właśnie 21 grudnia br. (sobota) w Hali nr 4 odbędzie się ich kolejna edycja tym razem pod hasłem ?Świąteczny stół?. Impreza zgromadzi blisko 50 wystawców-producentów m.in. wyrobów wędliniarskich, serów, pieczywa, miodów, słodyczy, żywych choinek oraz ozdób świątecznych, a także potraw wigilijnych czy domowych wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Niedawno na naszych łamach informowaliśmy o efektach jednej porannych akcji podkarpackiej policji. Okazało się, iż ?Trzeźwy poranek? był nieprzyjemny dla sporej grupy kierujących w naszym regionie. W ciągu zaledwie 4 godzin policjantom udało się przebadać po kątem stanu trzeźwości 7800 kierowców ? z czego aż 34 było nietrzeźwych! Zapewne niewielu z nich zdawało sobie sprawę nie tylko z poważnych konsekwencji prawnych takiego czynu, ale również utraty świadczeń ubezpieczeniowych.

Rzeszowski zespół taneczny Kornele, działający w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie, wrócił w niedzielę 15 grudnia z Mistrzostw Świata Jazz Dance z Mikołajek, gdzie zdobył tytuł Wicemistrzów Świata w kategorii formacji.

Dziewczęta spisały się na medal, nie tylko na scenie, ale i poza nią. Mimo przeciwności losu (choroba, która dopadła przed startem 2/3 zespołu) tancerki wyszły na scenę i zaprezentowały się znakomicie. Uznanie wzbudziły nie tylko u sędziów. Po zejściu ze sceny usłyszały wielkie "wow" zachwytu od konkurencyjnych zespołów a także widowni.

Prof. Piotr Moncarz ze Stanford University, wiceprezes korporacji Exponent i Jerzy Orkiszewski, założyciel spółki Cutera, działającej w Dolinie Krzemowej  dzielili się doświadczeniem podczas konferencji "Współpraca nauki i biznesu kluczem do rozwoju", która odbyła się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.

 - Nasz kraj zajmuje bardzo niskie miejsca w rankingach innowacyjności. Ma 24. miejsce na 27 w Unii Europejskiej i 30. na 34 kraje OECD - powitał przybyłych prowokacyjnie dr Wergilusz Gołąbek, Prorektor WSIiZ ds. Rozwoju i Współpracy.

Nowoczesny, komfortowy i bezpieczny. Właśnie taki jest Elektryczny Zespół Trakcyjny  36 WE ?Impuls?, który w piątek 13 grudnia o godz. 13:00 na dworcu PKP w Rzeszowie został oficjalnie przekazany do użytku. Nowy pociąg w niebiesko-zielonych barwach nawiązujących do logo Podkarpacia nosi imię ks. kardynała Adama Kozłowieckiego i od 15 grudnia będzie woził pasażerów na trasie Rzeszów-Przemyśl. A pierwszym maszynistą był dziś sam marszałek!

Wiele mówi się o potrzebie wymiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie, wraz ze stale zmieniającymi się porami roku. Jest to konieczne z punktu widzenia zachowania pełni bezpieczeństwa na drodze. Kierowca, poruszający się zimą po drogach na letnich oponach, których rzeźba i konstrukcja nie zapewnia dobrej przyczepności i stabilności podczas jazdy w niesprzyjających warunkach, stwarza ryzyko nie tylko dla siebie i swoich pasażerów. Staje się zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialny kierowca powinien regularnie zmieniać ogumienie wraz z przyjściem pierwszych mrozów. Czy można jednak zaoszczędzić trochę pieniędzy i takiej wymiany dokonać samodzielnie?

34 kierujących straciło dziś rano prawo jazdy za kierowanie samochodem po alkoholu. Wszystkim grożą kary, wymierzą je sądy. To bilans porannej akcji "Trzeźwy poranek".

Dziś od godziny 4 nad ranem policjanci ruchu drogowego na Podkarpaciu prowadzili działania "Trzeźwy Poranek". Do godziny 8 skontrolowali prawie 7800 kierujących, każdy z nich poddany był badaniu stanu trzeźwości. 

Na rynku światowym zaistniał ogromny postęp w elektronice, który miedzy innymi zmienił szereg kwestii związanych z formami zawierania transakcji, a dokładnie z płatnościami. Ogromne ilości ludzi przyjaznym okiem spojrzało na nowatorskie rozwiązania i pokusiło się o złożenie wniosku celem pozyskania karty kredytowej. Z racji tego, iż oczekiwania klientów względem załatwiania formalności z instytucjami bankowymi bywają różne nie dziwi fakt, iż placówki finansowe chętnie wychodzą na przeciw owym oczekiwaniom.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zachęca w grudniu do zakupu imiennego biletu pięciodniowego, który upoważnia jego posiadacza do podróżowania w okresie jego ważności wszystkimi liniami komunikacji miejskiej w Strefie A. Bilet pięciodniowy uprawnia do nieograniczonej ilości przejazdów w pięciu kolejnych dniach wybranych przez Pasażera, bilet ważny jest przez całą dobę do godz. 23 :59 piątego dnia terminu ważności.

Zakładając, że Pasażer w ciągu dnia będzie korzystał kilkakrotnie z komunikacji miejskiej (np. przejazd do pracy, do szkoły, na zakupy, zajęcia dodatkowe) to zaoszczędzi na zakupie kolejnego biletu.

Rzeszów wzbogacił się o nową przeprawę przez Wisłok. Most Narutowicza w ciągu ul. Naruszewicza został wybudowany od podstaw. Dawniej w tym miejscu była kładka z jednym pasem ruchu. Samochody mogły się poruszać naprzemiennie. Dzisiaj mostem można jeździć równocześnie w obydwu kierunkach. Charakterystyczne dla nowego mostu jest jego kształt oraz barwy.

Most do użytku został oddany w poniedziałek, 2 grudnia a jego oficjalne otwarcie nastąpiło w czwartek wieczorem. ? Myślę, że możemy oddanie tego mostu potraktować jako prezent mikołajkowy dla mieszkańców Rzeszowa ? powiedział podczas otwarcie Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Testy muliselect to pewnego rodzaju narzędzie komputerowe, które pomaga dobierać kadrę mundurową oraz ma również przeznaczenie, jako badania kandydatów na różne stanowiska służbowe na różnych szczeblach kariery głównie na potrzeby Policji. Głównie ma zastosowanie w doborze kadry do służby w Policji oraz na różnym szczeblu wewnętrznym.

W dobie korporacyjnego wyścigu szczurów, ciężko stwierdzić, czy więcej powodów do zmartwień mają ci, którzy właśnie stracili pracę, czy te osoby, którym nowy pracodawca dał właśnie szansę. Choć mogłoby się wydawać, że ci drudzy wygrali właśnie szczęśliwy los, to w rzeczywistości czeka ich okres próbny, który dopiero zweryfikuje, czy nadają się oni do nowej pracy.

Okres próbny, trwający zwykle 3 miesiące, jest szansą dla pracownika, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i dać się polubić przez współpracowników i szefa. Jednak jest on także zagrożeniem ? jeśli nowy pracownik nie da z siebie wszystkiego zaprzepaści on szansę na uzyskanie stałego zatrudnienia. Co zatem należy zrobić, aby dobrze zaaklimatyzować się w firmie i w pełni wykorzystać swój potencjał na nowym polu zawodowym?

Nieuchronnie zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie tylko błogi czas, który spędzimy w rodzinnym gronie, ale i intensywne przygotowania. Godziny spędzone w kuchni, szaleństwo zakupów i wielkie sprzątanie ? każdy zna to z autopsji i wie, że o ile efekt końcowy tych działań zawsze jest pozytywny, to portfel świecący pustką bardzo przygnębia. Aby jednak najbliższe Święta obyły się bez finansowego fiaska, zaplanujmy budżet i oszczędźmy na artykułach spożywczych, dekoracjach i prezentach!

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz zaoszczędzić pieniądze podczas przygotowań do nadchodzących Świąt? Poniżej mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które możesz już wdrażać w życie.

Gdy z początkiem grudnia miasta zaczynają zdobić świąteczne dekoracje, Grupa ENERGA zaprasza do udziału w "Plebiscycie Miast", dorocznym konkursie na najpiękniejsze iluminacje świąteczne, organizowanym w ramach akcji "Świeć się z ENERGĄ". Na zwycięskie miasto piątej edycji plebiscytu oraz 16 laureatów wojewódzkich obok wyjątkowego wyróżnienia, czekają nagrody w postaci energooszczędnego sprzętu AGD, z przeznaczeniem dla domu dziecka, lub na inny wybrany cel charytatywny. 

Szczecin, Rzeszów, Warszawa, a może Bielsko-Biała? Jak co roku zapraszamy ponad 130 miast do akcji "Świeć Się z ENERGĄ". Już po raz piąty wybierzemy "świetlną" stolicę Polski oraz zdjęcia, które najlepiej uwiecznią atmosferę świąt.