19
Pt, Kwi

W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, od poniedziałku (4 lipca) na granicy wewnętrznej UE tj. na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich, zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Strona polska zawiesiła także od 4 lipca umowy o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą.

Ministerstwo Zdrowia zamierza podjąć decyzję, głośno krytykowaną przez środowisko lekarskie. Nowe zasady finansowania w kardiologii interwencyjnej mają wprowadzić limity na leczenie stanów przedzawałowych, a osoby, którym zagraża zawał, mają być odsyłane do kolejek i tam oczekiwać na wizytę u kardiologa.

W odpowiedzi na propozycje Ministra Zdrowia powstało Stowarzyszenie KardioAlert, którego stanowisko na proponowane zmiany publikujemy poniżej.

Po zakończeniu szkoły średniej wielu uczniów zastanawia się nad podjęciem studiów. Problem, jaki w tym przypadku się pojawia, to kierunek jaki należałoby studiować. Nie ulega wątpliwości, że studiować należy takie kierunki, po których jest szansa na znalezienie pracy.

Od wielu lat pojawiają się informacje, wyliczenia i statystyki z których wynika, że studiowanie niektórych kierunków nie pozwoli odnaleźć się później na rynku pracy. Tyczy się to głównie kierunków humanistycznych, które chociaż rozwijają ogólnie i pozwalają nabyć umiejętności miękkie nie są mile widziane przez pracodawców. Nie każdy jest jednak urodzonym inżynierem, by studiować na politechnice. Szczęśliwie jest zbiór przedmiotów humanistycznych, po których znacznie łatwiej jest znaleźć zatrudnienie i to niekoniecznie związane ze smażeniem frytek.

Prokuratura przedstawiła byłemu posłowi Janowi Buremu trzy kolejne zarzuty związane z obsadą stanowisk w Najwyższej Izbie Kontroli - poinformował Tomasz Tadla, rzecznik prasowy katowickiej prokuratury.

W związku z tymi zarzutami katowicka prokuratura w sierpniu wystąpiła do Sejmu o uchylenie Buremu immunitetu. Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył rozpoznać tego wniosku.

W drugim etapie 11 edycji najważniejszego konkursu dla polskich twórców internetowych „Gala Twórców - Blog Roku i Video Roku” każdy, kto wyśle SMS 

w konkursie na wybranego twórcę, jednocześnie wesprze podopiecznych Fundacji Dziecięca Fantazja. Środki uzyskane przez organizatora z głosowania SMS przekazane zostaną na realizację marzeń i potrzeb podopiecznych Fundacji. Lista ponad 1600 zgłoszeń twórców, na które można oddać swój głos, znajduje się na stronie blogroku.pl. Głosowanie potrwa do 1 marca do godz. 12.00.

Przez pięć dni, począwszy od poniedziałku 23 listopada, ZUS zaprasza do swojego oddziału przy al. Piłsudskiego 12, na Tydzień Przedsiębiorcy. W programie m.in. o zakładaniu własnej działalności gospodarczej czy ubezpieczeniach pracowników delegowanych do pracy w innym kraju Unii Europejskiej.

Tematy poruszane podczas spotkań, to m.in. informacje na temat praw i obowiązków osób zakładających działalność gospodarczą, wypłat świadczeń, ubezpieczeniach pracowników delegowanych do innego kraju UE, czy ulgach przy spłacie zadłużenia wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w wypełnieniu wniosków, indywidualnie doradzą w sprawach ubezpieczeniowych zainteresowanym klientom i rozwieją wszelkie wątpliwości w zakresie obszaru działania narodowego zakładu ubezpieczeń.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji razem z Biurem Informacji Kredytowej realizują ogólnopolską akcję edukacyjną - Nieskradzione.pl. Skradzioną tożsamość coraz częściej wykorzystują grupy przestępcze, m.in. do wyłudzenia kredytu na nasze dane. Prezentujemy kolejny film przygotowany w ramach akcji.

Dramat niesamowity. Został absolutnie kaleką - tak o wypadku 24-latka z okolic Łodzi mówi dr Anna Chrapusta ze szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. To właśnie ona operowała mężczyznę po tym, jak gilotyna do cięcia rur odcięła mu obie dłonie w nadgarstkach.

Lekarze przyszywali odcięte kończyny przez 10 godzin. Zabieg zakończył się sukcesem, ale medycy są ostrożni w rokowaniach. - Zawsze powtarzam, że do momentu, gdy nie upłynie 5 dni, to sukcesem jest to, że zespół przeżył i pacjent też. Po 5 dniach, jak skończymy dodatkowe leczenie wspomagające, w tym czasie kiedy tworzy się nowe mikrokrążenie, wtedy dopiero będziemy się bardziej cieszyć - mówi dr Chrapusta.

Kajetan Poznański został zatrzymany na Malcie - dowiedział się dziennikarz śledczy tvn24.pl Maciej Duda.

27-letni mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo młodej kobiety na początku lutego. W jednym z mieszkań przy ul. Potockiej, wezwani do pożaru strażacy znaleźli w nadpalonym worku ciało pozbawione głowy. Tę odnaleziono później w plecaku, w tym samym mieszkaniu. Z ustaleń prokuratury wynika, że mężczyzna zabił Katarzynę J. w mieszkaniu na Woli, a następnie przewiózł jej ciało do wynajmowanego przez siebie lokum na Żoliborzu.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła podział mandatów w przyszłym Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do niższej izby parlamentu 235 posłów, Platforma Obywatelska 138, Kukiz '15 42, Nowoczesna 28, Polskie Stronnictwo Ludowe 16. Jeden poseł będzie reprezentował mniejszość niemiecką.

235 mandatów uzyskanych przez PiS pozwoli tej partii utworzyć samodzielny rząd.

Więcej artykułów…