24
Śr, Lip

Aparat ortodontyczny i prawidłowa higiena jamy ustnej

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Według badań pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę u drugiego człowieka jest uśmiech. Obdarowani uśmiechem odwzajemniamy go, przez co postrzegamy rozmówcę jako osobę miłą i sympatyczną. Jednak niektórzy z nas wolą się nie uśmiechać. I nie wynika to wcale z naszego charakteru, lecz z tego, że wstydzimy się naszych zębów. Oto kilka porad przygotowanych przez specjalistów z portalu wirtualnaklinika.pl dla osób, które nie wiedzą jak zaradzić problemowi krzywych zębów.

Aparat nie tylko dla dzieci

Wiele osób uważa, że aparat ortodontyczny mogą nosić tylko dzieci, którym dopiero wyrastają stałe zęby. Nic bardziej mylnego! Duży odsetek pacjentów ortodontów stanowią dorośli, którym w dzieciństwie nie udało się wyleczyć krzywego zgryzu czy zębów. Równie wiele jest osób, które dopiero teraz zdecydowały się na korektę uzębienia. Różnica pomiędzy tymi aparatami, które są przeznaczone dla dzieci, a tymi, którzy mają dorośli polega na częstotliwości noszenia. U małych pacjentów najczęściej stosuje się tak zwane aparaty ruchome, które zakłada się na określoną ilość czasu w ciągu dnia i przeważnie na noc. Im częściej noszony jest aparat, tym szybsze są rezultaty. Zastosowanie takiej metody wynika przede wszystkim z bardzo aktywnego trybu życia polegającego na dużej zabawie, podczas której aparat mógłby ulec uszkodzeniu. U dorosłych stosuje się natomiast stały aparat, który jest zakładany w gabinecie ortodontycznym i tylko tam może być zdjęty. Leczenie aparatem stały trwa od roku do dwóch lat - w zależności od stanu zębów.

Wizyty kontrolne

Każdy aparat, zarówno stały jak i ruchomy, jest dopasowywany indywidualnie. Podczas pierwszej wizyty ortodonta wykonuje wycisk, na podstawie którego tworzy aparat dostosowany do kształtu zębów i szerokości szczęki. Podczas kolejnej wizyty ortodonta sprawdza, czy aparat pasuje. Jeśli tak, wydaje zalecenia dotyczące odpowiedniej pielęgnacji. Natomiast jeśli aparat uwiera czy krzywo leży, ortodonta może poprawić go jeszcze w gabinecie. Na kolejne wizyty należy stawiać się raz w miesiącu. Wtedy lekarz sprawdza, czy aparat działa prawidłowo i reguluje go na bieżąco. Jeżeli zdecydowaliśmy się na ozdobienie aparatu kolorowymi gumkami, możemy zmienić ich kolor. Wizyta trwa od 15 do 60 minut (w zależności od tego, czy pacjent prawidłowo dba o aparat i czy nie trzeba nic poprawiać).

Higiena przede wszystkim

Nosząc stały aparat bardzo ważna jest szczególna dbałość o zęby. Ze względu na to, że aparatu nie możemy zdejmować, resztki posiłków dostają się pomiędzy klamerki i druciki, co powoduje, że zgromadzone w jamie ustnej bakterie mogą przyczynić się do powstania próchnicy, a także innych ubytków. Dlatego zaleca się myć zęby po każdym posiłku, tak, żeby żadne resztki nie gromadziły się i osadzały na zębach czy aparacie. Coraz więcej stomatologów i ortodontów zaleca mycie zębów szczoteczkami elektrycznymi. W sklepach dostępnych jest coraz więcej modeli, a część z nich przeznaczona jest specjalnie dla osób z nałożonym aparatem. Oprócz mycia zaleca się także stosowanie nici dentystycznych (dostępne są specjalne nici pozwalające na przełożenie jej ponad łukiem aparatu, aby wyczyścić przestrzeń między zębami) i płynów do płukania jamy ustnej.

Zabiegi uzupełniające

Podczas comiesięcznych wizyt kontrolnych jest możliwość wykonania dodatkowych zabiegów stomatologicznych, które pozwolą nam cieszyć się zdrowym uzębieniem. Aby usunąć osad, który gromadzi się na płytce nazebnęj, warto poddać się piaskowaniu. Osobom ze stałym aparatem ortodontycznym stomatolodzy radzą jego regularne wykonywanie co trzy miesiące. Dzięki temu usuwamy nie tylko zgromadzony osad, lecz także przebarwienia. Dla utrwalenia efektu, i zapobieganiu dalszemu osadzania się nalotu, lakieruje się zęby, aby uzupełnić miejsca, które uległy demineralizacji.  Taką samą kurację zaleca się również po zdjęciu aparatu. Najważniejsza jest stała kontrolna, dlatego bez względu na to, czy nosimy aparat czy też nie, co pół roku powinniśmy zgłosić się do stomatologa celem przeprowadzenia przeglądu.

Autorem artykułu jest wirtualnaklinika.pl