31
Pt, Mar

Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zapraszają na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie 11 listopada.

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS ustanowiony w 1988 r. przez Światową Organizację Zdrowia. Z tej okazji Kolegium Prawa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji organizuje specjalne warsztaty dla studentów pt. ?Wiedza i profilaktyka?. Poprowadzi je lek. med. Janusz Kaliszczak, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii. Dodatkowo studenci będą mogli uczestniczyć w pisemnym konkursie wiedzy o HIV i AIDS.

WSIiZ powołała 3 nowe jednostki, które będą pomagać studentom i przyszłym przedsiębiorcom zakładać i prowadzić firmy. 10 grudnia odbędzie się bezpłatna konferencja  ?Wsparcie dla biznesu w zasięgu ręki?. Zapisy do 5 grudnia!

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości oraz Centrum Transferu Technologii to nowe jednostki powołane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, by pomagać studentom i przedsiębiorcom zakładać i prowadzić firmy.

Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło dzisiaj rano na drodze krajowej nr 4 w Kraczkowej, na wysokości hotelu "Sezam". W wyniku wypadku śmierć poniosła piesza potrącona na przejściu dla pieszych przez samochód osobowy.

Około godziny 6.20 piesza została potrącona przez samochód osobowy na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kobieta poniosła śmierć na miejscu. Policjanci pod nadzorem prokuratora wykonali na miejscu czynności konieczne do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia.

Ponad 1000 osób, głównie studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji odwiedziło Targi Pracy 2014. Dwudniowa impreza zgromadziła w hali sportowej WSPiA blisko 40 wystawców z różnych branż. Studenci oprócz ofert zatrudnienia mogli poznać propozycje płatnych staży w ramach prowadzonego przez uczelnię unijnego projektu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?.

Już w najbliższą sobotę, 29 listopada w Auli Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 każdy, kto chciałby pozyskać lub zweryfikować wiedzę na temat nieswoistych zapaleń jelita (NZJ), będzie miał taką możliwość podczas Dnia Edukacji.

Policjanci pracują na drodze krajowej nr 4 w Lubzinie na miejscu zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. W wypadku ranne zostały trzy osoby. Droga jest całkowicie zablokowana. Jeszcze nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia. Samochody osobowe policjanci kierują na objazdy. Ciężarowe muszą czekać.

Ponad 600 absolwentów studiów I i II stopnia uczestniczyło w graduacji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ.

Dyplomy z rąk prof. Tadeusza Pomianka, rektora WSIiZ, prorektorów: dr. Andrzeja Rozmusa, dr. Wergiliusza Gołąbka oraz dziekanów i prodziekanów odebrali absolwenci studiów I i II stopnia.

Około 300 młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało swoje pomysły, wynalazki i ich prototypy podczas IT Academic Day, zorganizowanego po raz kolejny przez WSIiZ dla pasjonatów nowych technologii IT.

Podczas IT Academic Day ambitni, kreatywni i pomysłowi pasjonaci nowych technologii  zaprezentowali swoje osiągnięcia i przyszłe projekty, które z powodzeniem można wykorzystać w nowoczesnym przemyśle, jaki stał się domeną ludzi młodych.

Pod numerem 987 można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Wojewoda podkarpacki apeluje do mieszkańców Podkarpacia o wrażliwość i troskę o tych, którzy nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków do przetrwania trudnego okresu zimowego.

Tragiczny w skutkach wypadek drogowy miał miejsce wczoraj po południu w Krzemienicy na drodze krajowej nr 4. Młody, niespełna 20-letni mężczyzna został potrącony przez tira i wskutek odniesionych obrażeń zmarł na miejscu pomimo reanimacji. Według wstępnych ustaleń mężczyzna nagle wtargnął na jezdnię.

Policjanci pracujący pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów ustalili osiem osób zamieszanych w pozbawienie wolności osoby oraz usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Wszyscy usłyszeli już zarzuty. Wydarzenia rozegrały się na tle nieporozumień finansowych wśród biznesmenów na Podkarpaciu.

Od połowy listopada br. w ofercie Krajowego Systemu Usług dostępna jest na stałe usługa doradczo-szkoleniowa w zakresie marketingu i sprzedaży produktów, skierowana do mikro- i małych przedsiębiorstw działających w branży przetwórstwa rolno-spożywczego. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę 8 ośrodków realizujących usługę. Na Podkarpaciu jest to Podkarpacka Akademia Przedsiębiorczości Katarzyna Podraza z siedzibą w Rzeszowie. Doradztwo będzie dofinansowane przez PARP w aż 70%.

Prawie 30 wystawców z różnych branż weźmie udział w zbliżających się Targach Pracy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Impreza odbędzie się 21 i 22 listopada 2014 roku. Stoiska wystawców zlokalizowane będą w hali sportowej w budynku B WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Targi równocześnie odbywają się w Internecie na stronie Biura Karier WSPiA. Impreza organizowana jest już po raz czwarty w ramach prowadzonego przez uczelnię unijnego programu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?.

Prawie 15 000 uczniów klas I z blisko 500 szkół podstawowych województwa podkarpackiego zgłosiło się do VI edycji programu edukacyjnego ?Klub Bezpiecznego Puchatka?. Celem akcji, w której udział bierze już 300 000 pierwszoklasistów w całej Polsce, jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa najmłodszych. Patronat Honorowy nad programem sprawują Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty.

Około 1500 osób z całego Podkarpacia wzięło udział w wykładzie wybitnego fizyka, kosmologa, filozofa i teologa ? ks. prof. Michała Hellera, który zorganizowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wyjątkowe, kolejne już spotkanie z ks. prof. Hellerem to efekt wieloletniej współpracy WSIiZ z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Tym razem w rzeszowskiej filharmonii wybitny uczony i teolog wygłosił wykład otwarty ?Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię Wszechświata??.

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w nocy w Bachórzu. Z nieustalonych przyczyn kierująca  audi straciła panowanie nad samochodem zjechała z drogi i uderzyła w drzewo. W wyniku zdarzenia kierująca poniosła śmierć na miejscu, troje pasażerów z ciężkimi obrażeniami zostało przewiezionych do szpitali. Czwarty pasażer został zaopatrzony i nie wymagał hospitalizacji.

Rzeszowa zajął 1 miejsce w rankingu miast sprzyjających edukacji w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców. W rankingu wzięto pod uwagę następujące dane: dobra strategia, efektywne i rozsądne wydawanie pieniędzy oraz zapewnienie bardzo dobrej jakości kształcenia.

Celem rankingu było wskazanie tych samorządów, czy też miejsc w Polsce, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie. Ranking ocenia dostępność i rezultaty edukacji w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie została uruchomiona bramka SMS przeznaczona do przyjmowania zgłoszeń alarmowych od osób niesłyszących.

SMS?owa usługa jest udostępniana niepełnosprawnym słuchowo za pośrednictwem stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz osób niesłyszących w województwie podkarpackim. Na podstawie dobrowolnych oświadczeń osób niesłyszących zbieranych przez organizacje i przekazywanych do CPR w Rzeszowie zainteresowani zostaną wpisani do specjalnej bazy danych. Operator numeru alarmowego przyjmie zgłoszenie wysłane wiadomością SMS, uzupełni je o informacje znajdujące się we wspomnianej bazie danych i przekaże do służb ratowniczych.

W Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości. W uroczystościach wzięła udział wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, gdzie odegrano hymn i podniesiono flagę państwową. W apelu pamięci oddano hołd bohaterom walk o niepodległość. Uroczystości, w których uczestniczył minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk zakończyły się symbolicznym złożeniem kwiatów i defiladą służb mundurowych.

Jutro w Rzeszowie odbędzie się II Bieg Niepodległości ? Rzeszowska Dycha. Trasa została wytyczona ulicami miasta. Część z nich zostanie zamknięta co może spowodować czasowe utrudnienia w ruchu.

Impreza rozpocznie się we wtorek 11 listopada około godz. 12. Jej zakończenie organizatorzy przewidują na godz. 14. Trasa 10-kilometrowego biegu  wytyczona została ulicami miasta. W związku z tym niektóre z ulic zostaną częściowo lub całkowicie zamknięte dla ruchu.

Wczoraj (6 listopada 2014 r.) Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod powstający przy rzeszowskich Olszynkach dwupoziomowy parking, który będzie mógł pomieścić 243 auta (poziom górny 88 miejsc, poziom dolny 155 miejsc). Połowa miejsc parkingowych będzie ogólnodostępna. Generalnym wykonawcą prac jest firma Profbud.

Pod adresem: http://portal.gison.pl/wyborca/ znajduje się Interaktywna Mapa Wyborcza Rzeszowa, na której mieszkańcy mogą sprawdzić, w którym okręgu i lokalu mogą oddać głos w dniu 16 listopada 2014 r.

W Rzeszowie utworzone zostały 4 okręgi wyborcze oraz 93 obwody głosowania. Dzięki udostępnionej aplikacji mieszkaniec po wpisaniu ulicy i numeru domu otrzyma informację o adresie właściwego lokalu wyborczego oraz wykaz kandydatów na Prezydenta Miasta Rzeszowa, do Rady Miasta Rzeszowa oraz do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Podkarpacka Policja wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie przeprowadzi działania profilaktyczne pod nazwą ?Alkohol - ograniczona dostępność?. W ramach tej akcji kontrolowane będą miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Mniej wypadków, mniej rannych, mniej zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, nikt nie zginął na drogach regionu - to wstępny bilans tegorocznych działań Policji pod kryptonimem "Znicz".

Dziś po południu kończy się policyjna akcja "Znicz 2014", ale już wstępne podsumowanie wskazuje, że był to najspokojniejszy na podkarpackich drogach czas od kilkunastu lat, jeśli porównywać dane związane z akcjami w minionych latach.

W poniedziałek 3.11.2014 gościł w Rzeszowie Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat. W sali konferencyjnej Hotelu Nowy dwór obyło się spotkanie Ministra z przedstawicielami klubów oraz Związków sportowych. W trakcie spotkania Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został odznaczony złotą Odznaka Zasłużony Dla Sportu. Odznaka przyznawana jest osobom, wyróżniającym się szczególną aktywnością i uzyskującym wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej w dziedzinie kultury fizycznej.

To będzie największy i najpiękniejszy most w Rzeszowie. Ma być gotowy pod koniec 2015 r. Powstanie też nowa droga łącząca ul. Rzecha z Lubelską. Inwestycja ma kosztować 170 mln zł.

Za projekt i budowę jest odpowiedzialna firma Bilfinger Infrastructure S.A. Umowa została podpisana w czwartek, w ratuszu przez Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz prezesa Bilfinger Piotra Kledzika. ? To będzie jedna z największych i najdroższych inwestycji w Rzeszowie. Zależało nam aby most był efektowny i jestem przekonany, że będzie się podobał mieszkańcom ? mówił podczas konferencji prasowej prezydent Tadeusz Ferenc.

Przez ostatni tydzień, dzieci ze szkół podstawowych w całej Polsce, odpowiadały na pytania dotyczące ich bezpieczeństwa. Do Testu, zorganizowanego w ramach programu ?Klub Bezpiecznego Puchatka?, przystąpiło ponad 7 000 szkół z ponad 4 000 miejscowości w całej Polsce. Wyniki powinny ucieszyć każdego rodzica i nauczyciela! Bezbłędnie na wszystkie 15 pytań odpowiedziało prawie 65% dzieci uczestniczących w Teście! Z województwa podkarpackiego do Testu przystąpiło ponad 400 szkół m.in. z Rzeszowa, Mielca, Dębicy!

1227 uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego wzięło udział w bezpłatnych przeglądach dentystycznych w ramach pilotażowej akcji edukacyjno-profilaktycznej programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy?. W ramach całej akcji przebadano w sumie 5 805 dzieci a około 15 000 dowiedziało się jak prawidłowo dbać o swoje zęby.

Zakończyły się już przeglądy stomatologiczne, jednak lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej będą trwać do lutego 2014 r. i powinny łącznie objąć 30 000 dzieci. Program ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? realizuje Wrigley Poland, producent marki Orbit?, wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Towarzystwem Stomatologicznym.

Policjanci zatrzymali troje obywateli Rumunii handlujących podrobionymi kosmetyki. Dwoje nieletnich i 34-latek oferowali perfumy oznaczone podrobionymi znakami towarowymi różnych wiodących marek. Policjanci znaleźli przy nich kilkaset flakonów takich perfum. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Nieletni zostali osadzeni w Policyjnej Izbie.

We wtorek policjanci interweniowali na placu targowym w Rzeszowie przy ulicy 8-go marca. Ze zgłoszenia wynikało, że obcokrajowcy, a wśród nich dzieci, mają handlować wyrobami kosmetycznymi. Skierowani na miejsce policjanci z wydziału do walki z przestępstwami gospodarczymi i referatu do spraw nieletnich zatrzymali troje obywateli Rumunii. Byli to 34-letni mężczyzna, jego 13-letni syn i 16-latek.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że w związku z wykonywaniem robót budowlanych w obrębie stacji PKP Strażów, zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu pojazdów przejazd kolejowy w Strażowie od godz. 8.00 dnia 29.11.2013r. do godz. 8.00 dnia 03.12.2013r. W związku z powyższym autobus linii nr 14 w tych dniach nie będzie miał możliwości dojazdu do i powrotu z Palikówki. Będzie kończył oraz rozpoczynał trasę na przystanku Strażów, zlokalizowanym przed przejazdem kolejowym od strony Krasnego.

Wysyłasz każdego dnia co najmniej kilkanaście CV i listów motywacyjnych. Raz na jakiś czas osobiście odwiedzasz konkretną firmę i zostawiasz po sobie "ślad", mając nadzieję, że pracodawca zgłosi się do Ciebie w razie potrzeby. Mijają miesiące, a Ty nie otrzymujesz żadnego telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, a nowych ogłoszeń z Twojej branży nie przybywa. Doskonale znasz ten scenariusz? Weź los w swoje ręce, bo wcale tak być nie musi. Bardzo możliwe, że ogłoszeń szukasz w niewłaściwym miejscu. Dlatego odwiedź internetowy serwis Gowork.pl i zmień swoje podejście do poszukiwania zatrudnienia.

W środę, 27 listopada br., w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Rzeszowie Stowarzyszenie "Pro Carpathia" i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego organizują konferencję dla małych i średnich przedsiębiorstw, która odbędzie się w Hotelu Bristol w Rzeszowie (Rynek 20-23). Wstęp wolny.

- Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest idealną okazją do rozmów o przedsiębiorczości - mówi dr Anna Miarecka ze Stowarzyszenia ?Pro Carpathii?. ? A pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Fundacja Kaufmana z Wielkiej Brytanii.

Rzeszowski oddział GDDKiA jest już gotowy do zimowego utrzymania ponad 800 km dróg krajowych na terenie województwa podkarpackiego. Zimowa mobilizacja rozpoczęła się w okresie wakacji. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która odpowiada wyłącznie za stan dróg krajowych, ekspresowych i autostrad, techniczne przygotowania do zimy rozpoczyna latem każdego roku. Podczas objazdu tras oceniany jest stan techniczny nawierzchni, poboczy i urządzeń odwadniających. W razie potrzeb dokonywane są potrzebne naprawy i remonty.

Jednym z urządzeń bez którego ciężko sobie wyobrazić dzisiejsze gospodarstwo domowe jest pralka. Czasy gdy domowników w zachwyt wprowadzała popularna frania już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiejsze urządzenia posiadają bardzo wiele programów, które pozwalają dobrać właściwy tryb prania, odpowiadający naszym potrzebom. Mnogość rozwiązań i możliwości poszczególnych modeli powoduje, że dziś zakup pralki nie jest już tak prosty, jak jeszcze kilka lat temu.

"Freddy" to sympatyczna żaba i tytułowy bohater gry stworzonej przez młodych informatyków z Rzeszowa, czyli firmę MobiTouch. Zespół wystartował w międzynarodowym konkursie ?Windows Phone 8 and Windows Store? i zajął pierwsze miejsce. Organizatorami przedsięwzięcia były dwie światowej klasy firmy: Unity i Microsoft.

To już kolejny konkurs, w którym wystartowali rzeszowscy twórcy aplikacji mobilnych i stron internetowych. Ich projekt ?Freddy? to gra o ciekawej fabule i oryginalnej grafice, w której główny bohater stara się uciec z tajemniczego laboratorium.

20 listopada w Markowej odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. W uroczystości uczestniczyła wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik, która w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że ?Polaków niosących pomoc Żydom można liczyć w tysiące, ale ta historia jest wyjątkowa. Wielodzietna rodzina zaryzykowała wszystko, by ochronić naszych starszych braci w wierze i poniosła za to najwyższą cenę, cenę życia?.

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zaprasza na Targi Pracy, które odbędą się w dniach 22-23 listopada 2013 r. Targi organizowane są w ramach prowadzonego przez uczelnię unijnego programu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?. Targi odbędą się w hali sportowej (budynek B) Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Dodatkowo Targi można zwiedzać w Internecie na stronie Biura Karier WSPiA.

Zakończył się remont drogi krajowej nr 19 w Sokołowie Młp. oraz na odcinku od Sokołowa Młp. do Nienadówki. Wykonawcą prac była firma Skanska. Wartość inwestycji to prawie 8,5 mln zł. Prace trwały 5 miesięcy.

Remont polegał m.in. na rozebraniu i odtworzeniu poboczy, została sfrezowana i oczyszczona warstwa konstrukcyjna. Wykonano nową warstwę wiążącą i ścieralną, a także nowe oznakowanie poziome, pionowe oraz elementy bezpieczeństwa ruchu.