21
Cz, Lis

Gmina Miasto Rzeszów realizuje obecnie przedsięwzięcie pn.: ?Poprawa jakości powietrza w Rzeszowie poprzez ograniczenie emisji niskiej?. W ramach projektu, oprócz działań inwestycyjnych, zorganizowana zostanie kampania informacyjno ? edukacyjna, a także przeprowadzona zostanie na terenie miasta inwentaryzacja źródeł niskiej emisji.

Zaplanowana kampania edukacyjna ma na celu przede wszystkim przedstawienie korzyści zdrowotnych i społecznych, wynikających z eliminacji źródeł niskiej emisji, a także zachęcenie mieszkańców do współpracy przy inwentaryzacji źródeł niskiej emisji i tworzeniu bazy danych. Kampania ma również na celu zachęcenie mieszkańców do wymiany starych źródeł ogrzewania na ekologiczne.

Wojewoda podkarpacki ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach kolejnej edycji programu wieloletniego pod nazwą "Narodowy program przebudowy dróg lokalnych" Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój? przewidzianych do realizacji w 2015 roku.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wręczyła akty powołania konsultantom wojewódzkim. 

28 sierpnia w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie powołania odebrało 10 specjalistów w różnych dziedzinach medycyny.

70 kierujących po alkoholu zatrzymali dziś rano podkarpaccy policjanci - to wynik wzmożonych kontroli w ramach działań "Trzeźwy poranek". Na głównych drogach Podkarpacia funkcjonariusze sprawdzali trzeźwość kierujących pojazdami. W sumie skontrolowanych zostało ponad 12,5 tys. kierowców.

Policyjne działania rozpoczęły się dziś o godz. 4, zakończyły o godz. 8. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców.

Wystawa "EFEKT GŁĘBI" będzie prezentacją twórczości 13 artystów młodego pokolenia tworzących głównie we współczesnym niezależnym nurcie, pochodzących przede wszystkim z Podkarpacia. Miejsce ekspozycji to przestrzenie plenerowe, industrialne wnętrza opuszczonych szklarni jak i wnętrza zabudowań dawnego gospodarstwa. W przestrzeni tej to natura rości swe prawa i kreuje swą ?nachalnością? zastany krajobraz, gdzie geometrie wytworzone przez człowieka są przez nią pochłaniane.

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych będą korzystać z bezpłatnych podręczników. Gwarantuje im to tzw. ustawa "podręcznikowa".

Kompleksowe zmiany wprowadza ustawa z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 811). Gwarantuje ona uczniom prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.

21 sierpnia o godz. 14.00 rozpocznie się 4-dniowy projekt ?Latający dywan?, stanowiący instalację przestrzenną pokoju mieszkalnego realizowaną w czterech różnych miejscach miejskiej przestrzeni publicznej Rzeszowa przez Klub Młodych Liderów.

Samiczki Wanilka i Tymotka to 2 pierwsze alpaki, które przyszły na świat w hodowli prowadzonej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.  Egzotyczne maluchy są efektem przemyślanych krzyżówek, mają wysokiej jakości delikatne runo o pięknej barwie. W polskim klimacie rozwijają się wzorowo.  

- Wanilia ma 3 miesiące, urodziła się 22 maja.  Tymotka jest od niej młodsza o miesiąc, przyszła na świat 20 czerwca ? informuje dr Daria Sawaryn, kierownik Centrum Zooterapii WSIiZ, które prowadzi hodowlę alpak.

19 sierpnia uruchomiono środki pieniężne na wypłatę przedmiotowych zasiłków dla kolejnych 4 gmin, które poniosły straty w wyniku nawałnicy. Prawie 400 tys. zł trafi do 84 rodzin. W wyniku ubiegłotygodniowej nawałnicy straty w budynkach mieszkalnych ponieśli mieszkańcy z terenu 8 gmin Podkarpacia.

14 sierpnia br. samorządy gminne przesłały do wojewody podkarpackiego wstępne szacunki dotyczące potrzeb w zakresie wypłaty zasiłków celowych dla osób/rodzin poszkodowanych w wyniku nawałnicy. 18 sierpnia br. wpływały sukcesywnie skorygowane, w wyniku dokładnego rozeznania w terenie przez komisje gminne, dane wraz z dokumentami konkretnych poszkodowanych rodzin.

Porywisty wiatr, który w nocy przeszedł przez południową Polskę, uszkodził stację benzynową w miejscowości Krzemienica w powiecie łańcuckim. Z budynku oderwał się kawałek ściany, który uderzył w samochód ze zbiornikiem z gazem. W chwili zdarzenia na stacji nie było klientów. W wyniku porywistych wiatrów w całym województwie podkarpackim zostało zerwanych albo uszkodzonych ponad 100 dachów. Wskutek nawałnic nad południowa Polską, uszkodzonych lub zerwanych zostało w sumie ok. 150 dachów.

Połamane drzewa, zerwane dachy, linie energetyczne ? to efekt burzy, która przeszła w godzinach nocnych przez teren województwa podkarpackiego z południowego-zachodu na północny-wschód regionu. Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska spotka się lokalnymi samorządami być ocenić straty po wichurze.

W powicie łańcuckim w miejscowościach Kraczkowa, Krzemienica i Łańcut uszkodzeniu uległo ok. 100 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. W powicie rzeszowskim, szczególnie w miejscowości Boguchwała i Matysówka uszkodzeniu uległo ok. 30 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych . W Rzeszowie został zerwany dach na budynku mieszkalnym. W powicie ropczycko- sędziszowskim w wyniku uderzenia pioruna spaleniu uległa stodoła.

Policjanci z Rzeszowa zatrzymali wczoraj nietrzeźwego kierowcę autobusu MKS. Prawdopodobnie nie woził wczoraj pasażerów, bo nie dotarł na początkowy przystanek. Zdarzyło mu się zasnąć za kierownicą przed sygnalizatorem.

Wczoraj późnym wieczorem dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zawiadomił mężczyzna, zdziwiony zachowaniem kierowcy autobusu MKS linii nr 207. Mężczyzna mówił, że na skrzyżowaniu ulic Lwowskiej i Rejtana, przed sygnalizatorem stał autobus MKS. Kierowca spał za kierownicą. Mężczyzna podszedł do autobusu, by obudzić kierowcę. Kiedy to zrobił, poczuł od niego silną woń alkoholu.

Około 10 procent więcej kandydatów złożyło podania o przyjęcie na studia II stopnia w WSPiA podczas zakończonej pierwszej tury rekrutacji. W poniedziałek 11 sierpnia z kolei uczelnia rozpoczęła II turę przyjęć na studia, która potrwa do 28 września 2014 r. WSPiA w tym roku czeka na kandydatów chcących studiować Administrację (I i II stopień), Bezpieczeństwo Wewnętrzne (I i II stopień) i po raz pierwszy Prawo I stopień oraz jednolite studia magisterskie.

Już po raz ósmy w Lutowiskach odbył się Dzień Żubra. 9 sierpnia w zorganizowanej z tej okazji imprezie okolicznościowej wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik.

Głównymi atrakcjami tegorocznych obchodów Dnia Żubra były zawody strzeleckie, zawody drwali, pokazy psów myśliwskich, wystawa Leśnego Kompleksu Promocyjnego ?Lasy Bieszczadzkie?, koncerty, a także kiermasz rzemiosła artystycznego i stoiska z regionalnymi wyrobami.

Od czwartku do soboty w Rzeszowie oraz na drogach lokalnych powiatu ścigać się będą kierowcy uczestniczący w 23 Rajdzie Rzeszowskim. Z uwagi na wyłączenia z ruchu części dróg lokalnych oraz ulic w Rzeszowie, apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności.

W dniach od 7 do 9 sierpnia (od czwartku do soboty) w Rzeszowie i okolicach odbędzie się 23 Rajd Rzeszowski. W Niechobrzu w rejonie Krzyża Milenijnego wyznaczony został odcinek testowy rajdu. W związku z tym, w czwartek (7 sierpnia) w godzinach od 10.00 ? 17.00 nastąpią tam utrudnienia w ruchu na drogach gminnych, które częściowo będą zamknięte.

W związku z metą III etapu 71 Tour de Pologne w dniu 5 sierpnia 2014 roku na ulicach Rzeszowa będą występowały następujące utrudnienia w ruchu drogowym:

Na platformie społecznej Dobre Pomysły zakończono projekt pod nazwą ?Zaproponuj nowe zajęcia dla Rzeszowskiego Domu Kultury?. Miał on na celu wygenerowanie ciekawych zajęć, które wzbogacą ofertę artystyczną dla różnych grup wiekowych w naszym mieście.

Na terenie województwa podkarpackiego prognozuje się dziś wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu. Największa intensywność zjawisk prognozowana jest w zachodnich i południowych powiatach województwa.