27
Pt, Sty

Deklaracja ministrów transportu na rzecz budowy - Via Carpathia

Kraj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W Warszawie odbyła się konferencja z udziałem ministrów transportu państw, przez które przebiega szlak Via Carpathia. Uczestnicy podpisali bardzo ważny dokument - deklarację dotyczącą woli budowy tej drogi.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele resortów właściwych ds. transportu w państwach zainteresowanych rozwojem Via Carpathia w randze ministra lub wiceministra, marszałkowie Sejmu RP, posłowie do Parlamentu Europejskiego, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Uczestnicy konferencji mówili o wysokiej randze szlaku Via Carpathia i konieczności zapewnienia środków europejskich w obecnej perspektywie, jak również wpisania korytarza do sieci bazowej TEN-T na całym przebiegu przy kolejnej aktualizacji sieci TEN-T. Poinformowano także o kolejnych działaniach podejmowanych przez poszczególne rządy i samorządy. W ostatnim czasie swoje działania w tym zakresie zintensyfikowały rządy Węgier i Słowacji, zaś w Polsce zapadają konkretne decyzje co do poszczególnych odcinków drogi.

Bardzo się cieszę, że do tego spotkania doszło. Od wielu lat wskazywaliśmy, że budowa szlaku Via Carpathia jest możliwa, ale do tego niezbędna jest inicjatywa rządów państw członkowskich. Polski rząd wykazuje taką inicjatywę, czego najlepszym dowodem jest dzisiejsza konferencja i deklaracja woli państw Via Carpathia o budowie tej drogi. To dobra zmiana, o której mówiliśmy i kolejny ważny krok ku budowie szlaku na całej jego długości – mówił podczas spotkania europoseł Tomasz Poręba.

To bardzo dobra wiadomość. Podpisana deklaracja to kolejny ważny krok cementujący współpracę państw zainteresowanych budową szlaku Via Carpathia. Ta droga ma ogromne znaczenie dla naszego województwa, ze względów komunikacyjnych, ale przede wszystkim ze względu na rozwój Podkarpacia oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej. Samorząd województwa jest mocno zaangażowany w ten projekt, dlatego cieszy nas każda inicjatywa, która przybliża jego realizację  – mówi marszałek W. Ortyl o podpisanej deklaracji.

Obecny na spotkaniu Poseł do Parlamentu Europejskiego, Tomasz Poręba podkreślał, że bardzo ważne jest wzmocnienie współpracy pomiędzy krajami, przez które przebiega Via Carpathia, aby móc skutecznie ubiegać się o środki europejskie. W czasie ostatnich spotkań zarówno z europosłem Tomaszem Porębą jak i ministrem Andrzejem Adamczykiem unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc zadeklarowała przychylność dla tego projektu i wsparcie w rozmowach z komisarz ds. rozwoju regionalnego Coriną Cretu w sprawie przesunięcia Via Carpathia na liście projektów w dokumencie implementacyjnym oraz wskazała możliwe do wykorzystania fundusze, przede wszystkim fundusz spójności i EFSI.

Od wielu lat wskazywaliśmy, że budowa szlaku Via Carpathia jest możliwa, ale do tego niezbędna jest inicjatywa rządów państw członkowskich. Polski rząd wykazuje taką inicjatywę, czego najlepszym dowodem jest dzisiejsza konferencja i deklaracja woli państw Via Carpathia o budowie tej drogi. To dobra zmiana, o której mówiliśmy i kolejny ważny krok ku budowie szlaku na całej jego długości - mówił na spotkaniu Tomasz Poręba.

Konferencja, która odbyła się w Warszawie to kontynuacja inicjatywy powziętej w 2006 roku w Łańcucie pod patronatem i w obecności śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP. Podczas międzynarodowej konferencji w Łańcucie ministrowie ds. transportu siedmiu krajów, przez które przebiega szlak, podpisali Deklarację Łańcucką, w której zobowiązali się m.in. do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu włączenia ww. szlaku na całej długości (Klaipeda - Kaunas – Białystok – Lublin – Rzeszów – Kosice – Miskolc – Debrecen – Oradea – Logoj - Calafat/Constanta – Sofija/Svilengrad – Thessaloniki) do sieci TEN-T w ramach prowadzonej w UE rewizji wytycznych w tej kwestii.