24
Śr, Lip

Podrabiali banknoty - grozi im od 10 do 25 lat więzienia

Magazyn Policyjny
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Policjanci z Przeworska zatrzymali trzech mężczyzn i kobietę, którzy podrabiali i wprowadzali do obiegu falsyfikaty banknotów o nominale 50 złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli również sprzęt, za pomocą którego były podrabiane. Jednemu z mężczyzn grozi kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat, pozostałym do lat 10.

 

Przeworscy policjanci uzyskali informację o pojawieniu się w obiegu fałszywych banknotów. Podrobione banknoty o nominale 50 zł zostały wprowadzone do obiegu w kilku sklepach na terenie powiatu przeworskiego i jarosławskiego. Młoda kobieta i mężczyzna płacili nimi za zakupy. Wykorzystywali kolejki i zamieszanie, szybko płaci i pośpiesznie wychodzili ze sklepu. Kiedy sprzedawcy orientowali się, że banknoty mogą być fałszywe, ich już nie było.  

Na podstawie zebranych informacji i prowadzonego rozpoznania, funkcjonariusze wytypowali i zatrzymali, w związku z tą sprawą, trzech mężczyzn i kobietę. Troje z nich to mieszkańcy powiatu przeworskiego i jeden jarosławskiego, w wieku od 18 do 22 lat.

W toku prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że produkcją fałszywek zajmował się 18-latek. Przestępczy proceder prowadził w domu swojego kolegi, który mu pomagał. Zeskanowali banknot o nominale 50 zł, a następnie wydrukowali go na drukarce atramentowej. Takich podróbek wykonali co najmniej kilkanaście.

Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez mężczyznę, u którego podrabiane były banknoty, policjanci z wydziału kryminalnego zabezpieczyli wykorzystywany do ich drukowania sprzęt. Natomiast w domu 18-latka, który zajmował się procederem funkcjonariusze zabezpieczyli kilka fałszywek.

Podejrzani usłyszeli zarzuty między innymi wprowadzenia do obiegu kilkunastu podrobionych pięćdziesięciozłotówek. Jeden z nich usłyszał zarzut podrabiania pieniędzy. W obliczu zebranych dowodów młodzi ludzie przyznali się do winy. Decyzją prokuratora zastosowano wobec trójki środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Natomiast 18-latek za podrabianie pieniędzy kolejne 2 miesiące spędzi w areszcie.

Za wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za ich podrabianie nawet 25 lat.