24
Śr, Lip

10 rzeczy których nie wiesz o aluminium

Nauka
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aluminium jest nazywane metalem XXI wieku. Stwierdzenie to jest co najmniej kontrowersyjne, kiedy uzmysłowimy sobie, że już starożytni Grecy wiedzieli o jego istnieniu i wykorzystywali jako środek antyseptyczny. A Ty co o nim wiesz?

 1. Aluminium pozyskuje się głownie z boksytu, czyli z ilastej skały osadowej, składającej się z wodorotlenku glinu.
 2. Przedmioty wykonane z aluminium nigdy nie zardzewieją ani nie będą wymagały pomalowania. Dzieje się tak dlatego, że aluminium wchodzi w reakcję z tlenem. Owa warstwa tlenu jest bardzo cienka, a zarazem niesamowicie szczelna, co skutecznie zabezpiecza ten metal przed korozją.
 3. Obecnie bardzo wiele różnorodnych przedmiotów wykonywanych jest z tego materiału. Przykładem są między innymi mostki, sceny, puszki, ramy rowerowe, czy drabiny ewakuacyjne.
 4. Aluminium jest nietoksyczne. Glin jest naturalnym metalem skorupy ziemskiej. Dodatkowo związki glinu są naturalnym składnikiem naszego pożywienia.
 5. Od jego chemicznego symbolu, a także od symbolu krzemu, wywodzi się starodawna nazwa najbardziej zewnętrznej warstwy globu - sial.
 6. Aluminium jest drugim, po żelazie, najczęściej stosowanym metalem. Nic w tym dziwnego, ponieważ wyróżnia je niewielka masa, a jednocześnie wysoka wytrzymałość, plastyczność, a także odporność na korozję. Aż dziwnie, że nie plasuje się na pierwszym miejscu.
 7. Aluminium jest niezwykle plastyczne. I to o wiele bardziej niż inne metale. Łatwość wygięcia tego materiału idzie w parze z jego wytrzymałością, co stanowi jego ogromny atut i wyższość nad innymi.
 8. Aluminium może zmieniać kolor. A wszystko za sprawą anodowania aluminium. Czym jest anodowanie? Jest to obróbka tego materiału polegająca na wytworzeniu dodatkowej warstwy tlenku glinu, który może przybierać konkretny kolor. 
 9. Gęstość aluminium jest trzy razy mniejsza niż gęstość stali! Wynosi 2,7 kg/dm3.
 10. W Polsce rocznie zużywa się kilka miliardów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz ponownie wykorzystać, i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa!

Aluminium, dzięki swojej wytrzymałości, sprzyja ochronie środowiska, dlatego też warto wybierać produkty wykonane z tego tworzywa. Z pewnością będą nam służyły wiele, wiele lat!

Artykuł przygotowany przez firmę www.Crynoline.pl zajmującą się sprzedażą i montażem drabin montowanych na stałe.