31
Pt, Mar

7 cudów Grecji

Turystyka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Grecja, często nazywana kolebką cywilizacji, ma tak ogromną ilość zabytków i ważnych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, że... można się w tym zgubić. Pierwsze wakacje w Grecji to nie tylko oszołomienie inną kulturą, klimatem i kuchnią. To także odwieczne pytanie wędrowca: co zobaczyć w Grecji? My wybraliśmy siedem, naszym zdaniem najważniejszych miejsc, których nie można pominąć.

1. Stolica Grecji, Ateny, to swoiste skupisko miejsc, których odwiedzenie można uznać wręcz za obowiązek. Na pierwszym miejscu niewątpliwie stoi Akropol – wzgórze, które „pamięta” starożytnych Greków. Ruiny pozostałe po starożytnych Ateńczykach do dziś onieśmielają majestatem i wzbudzają zachwyt nad kunsztem ich budowniczych. Warto udać się na zwiedzanie Akropolu, kolebki kultury i cywilizacji. Podróż do Grecji można rozpocząć tutaj: r.pl/grecja

2. Około 120 km od Aten leżą Delfy, niewielka miejscowość, w której mieściła się słynna wyrocznia starożytnej Grecji. Dzięki potędze wyroczni Delfy były ważnym ośrodkiem politycznym w starożytności. Można tu również zobaczyć ruiny świątyni boga Apolla oraz teatr z VI wieku p.n.e. który mieścił aż 5000 widzów.

3. Słynne Meteory, czyli klasztory prawosławne zbudowane na szczycie ponad półkilometrowych, kompletnie niedostępnych skał. Wszystkie materiały potrzebne do budowy klasztorów wciągano na linach. Podobnie do gotowych klasztorów dostawali się mnisi. Również w ten sposób dostarczano wszystko, co było im niezbędne do życia. Obecnie dla wygody turystów zamontowano schody. Widok z góry dosłownie zatyka dech w piersiach.

4. W Mykenach znajdują się najstarsze zabytki starożytnej Grecji, powstałe dwa tysiące lat przed naszą erą. Ogrom kamiennych budowli przytłaczał już starożytnych Greków tak bardzo, że za autorów tych dzieł uznali Cyklopów. Liczne wykopaliska archeologiczne potwierdzają opowieść Homera opisaną w „Iliadzie”. Dziś można tu zwiedzać grób króla Agamemnona, ruiny cytadeli i skarbiec Arteusza.

5. Igrzyska olimpijskie to wynalazek starożytnych Greków, a swoją nazwę zawdzięczają Olimpii – miastu położonemu w świętym gaju oliwnym u podnóży wzgórza Kronosa. Miasto przez wiele lat było znanym i cenionym centrum sportowym i religijnym. Dziś można zwiedzać pozostałości po stadionie, gimnazjonie i palestrze. Olimpia to także starożytne miejsce kultu bogini Hery i boga Zeusa. Pozostałości po ich świątyniach przetrwały do czasów nam współczesnych i są dostępne dla turystów.

6. Grecja to nie tylko kultura helleńska, wystarczy odwiedzić Saloniki, by na własne oczy zobaczyć największe w Grecji skupisko kościołów bizantyjskich. Ponadto Saloniki to duży, strategiczny port morski, miasto uniwersyteckie oraz ważny ośrodek kulturalny w Grecji. Muzeum Archeologiczne i Muzeum Kultury Bizantyjskiej to dwa miejsca, których wielbiciele starożytnego Bizancjum nie mogą przegapić.

7. Grecja to nie tylko zabytki i monumentalne budowle wzniesione ludzką ręką. To także piękno natury i zachwycające naturalne pomniki przyrody. Za przykład niech posłuży Wąwóz Vikos, charakteryzujący się największym na świecie współczynnikiem głębokości, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako największy na ziemi kanion. Przy dwunastokilometrowej długości jego szerokość i głębokość wynoszą około kilometra. Wędrówka może chwilami przyprawiać o atak klaustrofobii, ale warto go przezwyciężyć, by zobaczyć to niezwykłe, pełne bujnej roślinności miejsce.