27
Śr, Maj

Jak pomóc zakładającym małe firmy?

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W środę, 27 listopada br., w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Rzeszowie Stowarzyszenie "Pro Carpathia" i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego organizują konferencję dla małych i średnich przedsiębiorstw, która odbędzie się w Hotelu Bristol w Rzeszowie (Rynek 20-23). Wstęp wolny.

- Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest idealną okazją do rozmów o przedsiębiorczości - mówi dr Anna Miarecka ze Stowarzyszenia ?Pro Carpathii?. ? A pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Fundacja Kaufmana z Wielkiej Brytanii.

Liczymy na to, że rzeszowska konferencja stanie się cykliczna. Byłaby dobrym działaniem na rzecz rozwiązywania problemów stających przed małym i średnimi przedsiębiorstwami.

- Na koniec 2012 roku w województwie podkarpackim działało 150 tysięcy podmiotów gospodarczych, zajmujemy pod tym względem 11 miejsce w kraju ? dodaje Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia ?Pro Carpathia?. ? Z kolei w wykorzystaniu funduszy unijnych mamy szóste miejsce w kraju. Tymczasem w takich wskaźnikach jak PKB, inwestycje zagraniczne czy wysokość wynagrodzeń, zajmujemy ostatnie bądź przedostatnie miejsce. Oznacza to, że fundusze są nie do końca efektywnie wydawane. MSP zatrudniają w skali kraju 50 proc. pracowników, a w Podkarpackiem tylko 40 proc. i to pokazuje ich słabość.

Krzysztof Staszewski zwraca też uwagę na zróżnicowanie geograficzne, najwięcej firm jest w takich miastach, jak Rzeszów, Krosno czy Tarnobrzeg, a także w powiatach leskim czy bieszczadzkim. Najmniej zaś w powiatach przemyskim, brzozowskim i strzyżowskim.

W programie Konferencji:

godz. 9.00-12.00 ?Przedsiębiorczość - klucz do przyszłości?. Konferencja z udziałem gościa specjalnego prof. dr hab. Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. A. Smitha z Warszawy. Punktem kulminacyjnym Konferencji będzie panel dyskusyjny: Jaka jest Przyszłość Przedsiębiorczości w Polsce z kluczowym uwzględnieniem gospodarki podkarpackiej. W debacie udział wezmą zaproszeni goście i prelegenci: Marszałek woj. podkarpackiego, RARR, WUP, Uniwersytet Rzeszowski, Małopolski Instytut Gospodarczy, przedstawiciele banków, fundusze pożyczkowe, poręczeniowe oraz przedsiębiorcy.

godz. 12.00-14.00 ?Innowacyjne narzędzia wspierania przedsiębiorczości? - główna uwaga będzie skupiona na formach i narzędziach wspierania przedsiębiorczości. Zaproszeni znakomici prelegenci, przedstawią rolę i znaczenie klastrów, preferencyjnych pożyczek finansowania działalności gospodarczej, nowoczesnych narzędzi e-biznesu, usług e-learningu dla przedsiębiorców. Kwintesencją dnia będzie inauguracja Klastra Mikroprzedsiębiorczości - jako innowacyjnej formy wspierania rozwoju przedsiębiorstw w regionie Podkarpacia.

Szczegóły na stronie www.procarpathia.pl