24
N, Lis

Niesamowite budowle z klocków LEGO® w Rzeszowie

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jedyne w Polsce makiety bajki o Czerwonym Kapturku oraz Dworca Kolejowego w Gdyni w całości zbudowane z klocków LEGO będzie można obejrzeć na największej w Polsce edukacyjnej „Wystawie budowli z klocków LEGO”, która 9 kwietnia przyjeżdża do Rzeszowa.

Makieta Dworca Kolejowego w Gdyni powstała z okazji 90. urodzin miasta Gdynia, które przypadają w tym roku. Składa się z 25 000 klocków LEGO i waży 50 kg. Z kolei scena z bajki o Czerwonym Kapturku przedstawia moment, w którym Czerwony Kapturek zbiera kwiatki, a wilk dowiedziawszy się, gdzie mieszka babcia, pędzi do niej, żeby ją zjeść. Makieta waży ponad 15 kg i składa się z 8 000 elementów LEGO. Autorem projektów jest Maciej Ruchaj, prezes „Zbudujmy to!”, polskiego stowarzyszenia skupiającego AFOL-sów (Adult Fans of LEGO), dorosłych fanów LEGO.

- Mało kto wie, że przedwojenny Dworzec Kolejowy w Gdyni funkcjonował tylko przez 15 lat. Dowiedziałem się o nim, przeglądając stare fotografie. Bardzo mi się spodobał i w ten sposób narodził się pomysł na mój kolejny projekt z klocków LEGO. Jego budowa zajęła mi 3 miesiące, często pochłaniając całe weekendy i wieczory. Z kolei makietę z Czerwonym Kapturku ułożyłem dla swoich dzieci, gdyż uwielbiają tę bajkę. Dużo mi pomagały i doradzały, mając przy tym mnóstwo frajdy i zabawy - mówi Maciej Ruchaj.

Dworzec kolejowy w Gdyni został zbudowany w skali 1:56. Przedstawia główny budynek dworca wraz z przyległościami: dworcem letnim, dwoma peronami i torowiskiem. Na makiecie nie mogło zabraknąć postaci z czasów przedwojennych, a do ich stworzenia wykorzystano torsy minifigurek LEGO z licencjonowanych zestawów m.in. : LEGO® Hobbit™, LEGO® Indiana Jones™, LEGO® Harry Potter™. Z kolei na makiecie bajki o Czerwonym Kapturku jest płynący strumyczek, strach kochający wróble, bajoro z żabami, las i trzy dęby na jego skraju. Zwiedzający zobaczą również dom babci z ogródkiem z dyniami i wiśniami. Babcia jest bardzo nowoczesna, ma solary na dachu, telewizję satelitarną, komputer i sprzęt Hi-Fi. Występuje oczywiście także gajowy ze strzelbą. Figurka wilka to kombinacja kota z serii LEGO The Simpsons z elementami wilka z serii LEGO Minifigures nr 14.

Makiety Dworca Kolejowego w Gdyni i bajki o Czerwonym Kapturku, jak i setki innych prac członków stowarzyszenia „Zbudujmy to!”, można zobaczyć od 9 kwietna do 19 czerwca na Wystawie Budowli z Klocków LEGO w Centrum Kulturalno-handlowym Millenum Hall w Rzeszowie.

lego2lego3lego4lego5lego6lego7lego8

Więcej informacji:

www.facebook.com/LEGO

Club LEGO - http://club.lego.com/pl-pl


FIRMA LEGO

Firma LEGO powstała w 1932 roku w małym miasteczku Billund w Danii. Założycielem był stolarz Ole Kirk Christiansen, który na skutek kryzysu gospodarczego zaczął produkować drewniane zabawki zgodnie ze swoją dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Nazwa jest zbitką wyrazów LEg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze”. Dopiero w 1947 z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza plastikowa zabawka. Prototyp klocka, znanego dziś niemal na całym świecie, powstał w 1949 roku. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy syn założyciela - Godfred Kirk Christiansen - opatentował pomysł łączenia klocków LEGO za pomocą słupka i tulejki. Odkrycie Goldfreda okazało się punktem zwrotnym i kluczem do sukcesu. System sprawił, że budowle LEGO są niezwykle stabilne, a nieograniczone możliwości zespalania elementów pozwalają na tworzenia niesamowitych wręcz konstrukcji. Dwa klocki o ośmiu wypustkach można połączyć aż na 24 różne sposoby, a dla ośmiu takich klocków istnieje prawie nieskończona liczba połączeń!

Kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju firmy, paradoksalnie, stał się pożar w 1960 roku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część budynku, gdzie produkowano drewniane zabawki. Od tego momentu jedynym surowcem do produkcji klocków był plastik. W 1966 roku firma Christiansena wytwarzała już 57 różnych zestawów i 25 pojazdów. W 1968 roku w Billund otwarto pierwszy Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków. Decyzja okazała się genialnym posunięciem, gdyż tylko w pierwszym roku działalności miejsce odwiedziło 625.000 fanów LEGO. Dziś parki Legoland istnieją także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.

W 1969 roku na rynek wkroczyły klocki LEGO DUPLO, przeznaczone dla dzieci od 1.5 do 5 lat. W 1974 roku świat ujrzał pierwszego ludzika LEGO, a w 1977 roku pierwszą serię LEGO Technic, umożliwiająca starszym dzieciom budowanie modeli mechanicznych. Na początku lat 80. powstał Dział Produktów Edukacyjnych (LEGO Education), by rozwijać linię specjalnych zabawek na użytek szkół i przedszkoli, a także dla dzieci niepełnosprawnych. 1998 to natomiast rok pierwszej, bestsellerowej gry komputerowej - Wyspy LEGO, która sprzedała się niemal w milionie egzemplarzy. Kolejnym krokiem milowym w historii LEGO jest premiera w lutym 2014r. pierwszego pełnometrażowego filmu kinowego, zrealizowanego w technologii 3D.

Dziś szacuje się, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 klocki LEGO, a po świecie „chodzi” ponad 4 miliardy minifigurek LEGO. Od 1958 roku w sumie wyprodukowano 650 miliardów klocków, które już dawno wyszły poza pokoje dziecięce i wykorzystywane są przez ludzi sztuki, filmu, architektów czy nauczycieli akademickich. Czy mogło być inaczej, skoro jedynym ograniczeniem w używaniu produktów LEGO jest ludzka wyobraźnia?

LEGO, the LEGO logo and the Minifigure are trademarks and/or copyrights of the LEGO Group. © 2016 The LEGO Group. All Rights Reserved.