05
Pt, Mar

Pierwszy semestr Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa za nami

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

1500 uczniów, 70 szkół w 9 miastach Podkarpacia, kilkanaście wykładów, spotkań i zajęć praktycznych – tak najkrócej można podsumować zakończony pierwszy tegoroczny semestr Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Akademia od 2 lat działa przy WSPiA Rzeszowskiej Szkle Wyższej.

II rok Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa zainaugurowany został w kwietnia 2016 r. w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, przy której działa Akademia. Wtedy też odbyły się pierwsze zajęcia dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych. Słuchacze Akademii uczestniczyli w prezentacja Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA oraz działalności uczelnianych Kół Naukowych. Odbyła się także konferencja pt. „Reżim przeciwko społeczeństwu – społeczeństwo przeciwko totalitaryzmowi.

Kolejne zajęcia organizowane w szkołach ponadgimnazjalnych w 9 miastach regionu dotyczyły bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz środków odurzających, substancji psychotropowych i środków zastępczych w kontekście bezpieczeństwa młodzieży. Zajęcia przeprowadzili prof. Czesław Kłak, podinsp. Bartłomiej Kowalski z KWP w Rzeszowie, mgr Andrzej Bodzioch – były Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie, mgr Arkadiusz Szajna, asystent w Zakładzie Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA oraz studenci z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA.

Uczniowie mogli poznać zagadnienia dotyczące zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii. Mowa była m.in. bezpieczeństwa korzystania z elektronicznych narzędziach przetwarzania i cyberprzestępczości. Słuchacze poznali także zagrożenia związane z używaniem dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. Podczas zajęć praktycznych zobaczyli, jak za pomocą testerów narkotycznych identyfikuje się substancje psychoaktywne. Dzięki wykorzystaniu alkogogli zobaczyli także, jak człowiek zachowuje się pod wpływem środków odurzających.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Administracji powstała w 2014 r. z inicjatywy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. W pierwszym roku działalności, w bezpłatnych zajęciach w ramach Akademii, uczestniczyło ponad 850 słuchaczy z ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych w 6 miastach Podkarpacia. W II edycji jest to już 1500 uczniów z 70 szkół z 9 podkarpackich miast.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy i Łańcucie. W tym roku Akademia rozszerza swoją działalność o Jarosław, Kolbuszową i Stalową Wolę. W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.

Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią szerszego projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Składają się na niego także m.in. badania dotyczące zagrożeń dla młodzieży oraz Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Szczegóły dotyczące Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA można znaleźć na stronie www.mapib.wspia.eu