24
Śr, Lip

Automobilklub Rzeszowski świętuje jubileusz 70-lecia

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Automobilklub Rzeszowski świętuje w 2016 roku jubileusz 70-lecia działalności. Lista imprez organizowanych przez stowarzyszenie jest w tym roku wyjątkowo obszerna i ciekawa. Główne uroczystości związane z rocznicą odbędą się w piątek w Hotelu Rzeszów.

Historia Automobilklubu Rzeszowskiego sięga 11 czerwca 1946 roku, kiedy w Rzeszowie powołano Oddział Automobilklubu Polski. Pod obecną nazwą stowarzyszenie działa od 1958 roku. Przez 70 lat działalności Automobilklub Rzeszowski urósł do miana jednego z najbardziej zasłużonych polskich klubów automobilowych.

W ostatnich latach Automobilklub Rzeszowski organizuje w ciągu sezonu po cztery(!) znaczące imprezy rangi nie tylko ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej. Są to Rajd Rzeszowski (w tym roku jako runda Rajdowych Mistrzostw Europy), Rajd Arłamów (jako runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski), Rajd Baja Carpathia (runda Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych) i Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych (runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych). Do tego dochodzą liczne inne ważne imprezy, jak Rajd Nocy Muzeów, rajdy i zloty turystyczne, rajdy na poziomie mistrzostw okręgu rzeszowskiego czy konkursowe jazdy samochodowe. Nie wolno zapomnieć o niezwykle ważnym nurcie działalności klubu, jakim jest popularyzowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego i kształcenie kierowców, którym klub zajmuje się od roku 1960 roku.

W piątek, podczas uroczystej gali w Hotelu Rzeszów, członkowie i sympatycy Automobilklubu Rzeszowskiego podsumują 70 lat działalności stowarzyszenia. Uroczystości, z udziałem władz samorządowych i przedstawicieli sponsorów, będą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych działaczy i zawodników klubu oraz przypomnienia jego chlubnej historii. Dokonają tego m.in. autorzy okolicznościowej monografii wydanej z okazji jubileuszu.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie XVII Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych, połączony w tym roku z polskim etapem słynnego, rozgrywanego od 1907 roku, Rajdu Pekin-Paryż. Jest to jeden z najbardziej wymagających rajdów dla pojazdów zabytkowych na świecie. Impreza, która wystartowała 12 czerwca z Pekinu potrwa 35 dni, a zawodnicy pokonają w tym czasie 13 700 km, z Chin, przez Mongolię - Rosję - Białoruś - Polskę - Słowację - Węgry - Słowenię - Włochy - Szwajcarię do mety w Paryżu, we Francji. Jej uczestnicy przejadą przez Rzeszów i okoliczne miejscowości, startując z rzeszowskiego rynku w piątek, o godz. 9:00. Automobilklub Rzeszowski przygotował dwa odcinki specjalne: Lubenia (od godz. 9:20) i Blizianka (od godz. 9:50).

Kolejne wielkie wydarzenie sportowe rzeszowski klub organizuje już w pierwszy weekend sierpnia. Mowa oczywiście o Rajdzie Rzeszowskim, który przyciągnie na start najlepsze rajdowe załogi z całej Europy. Wysoka ranga zawodów wzbudza żywe zainteresowanie wśród fanów motorsportu. Rajd obejrzy na żywo nawet kilkadziesiąt tysięcy polskich i zagranicznych kibiców oraz kilkuset akredytowanych dziennikarzy. Relacja telewizyjna, przygotowana przez Eurosport, dotrze do widzów z ponad 50 państw na całym świecie.