31
Pt, Mar

"Dziewczyny Wyklęte" - Serdecznie zapraszamy na spotkanie

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki "Dziewczyny Wyklęte" o kobietach z antykomunistycznego podziemia ? o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie.

 

spotkanie banerW spotkaniu udział wezmą:

Szymon Nowak ? autor książki

Krystyna Winiarz z d. Świątoniowska
(dziewczyna "Wołyniaka")

 

Kiedy: 7 kwietnia (wtorek), godzina 19:00

Gdzie: aula Domu Diecezjalnego ?Tabor?, Rzeszów, ul. Połonińska 25

Potwierdź swój udział na facebooku: https://www.facebook.com/events/1552218198364916/

 

krystyna winiarzKrystyna Winiarz z d. Świątoniowska

Krystyna Świątoniowska urodziła się w Brzyskiej Woli w roku 1930. Jej tata, Józef, był piłsudczykiem, pedagogiem i wieloletnim kierownikiem szkoły w Brzyskiej Woli, a mama, Kazimiera, była nauczycielką. Ojciec Krysi formalnie nie należał do żadnej organizacji, lecz zawsze z całego serca sprzyjał polskiemu podziemiu, za to jej starszy brat, Zbigniew, był w AK, został aresztowany i uciekł z transportu do Auschwitz. Pierwszy raz zobaczyła ?Wołyniaka? kiedy przyszedł do jej ojca załatwić jakąś sprawę. Kiedy się poznali on miał 20 lat, a ona 15.

 

 

 

 

szymon nowakSzymon Nowak

Urodzony w 1973 r. Absolwent wydziału historii Wyższej Szkoły Humanistyczno- Pedagogicznej w Łowiczu. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 oraz jako recenzent, z portalem historia.org.pl. Publikuje w czasopismach historyczno-wojskowych, m.in. ?Militaria XX wieku?, ?Aero? i ?Biuletyn IPN. Pamięć.pl?. Napisał: Przyczółek Czerniakowski 1944 (2011), Puszcza Kampinoska-Jaktorów 1944 (2011) i Ostatni szturm. Ze Starówki do Śródmieścia 1944 (2012). Nakładem Frondy ukazały się jego Oddziały Wyklętych i Warszawa 1944. Alternatywna Historia Powstania Warszawskiego (2014). W przygotowaniu: Bitwy Wyklętych.