21
Cz, Lis

Od dzisiaj podróżujący z Rzeszowa do Niemiec i Czech mogą korzystać z bezpośredniego, autostradowego połączenia. Wyraźnie skrócił się czas podróży ze stolicy Małopolski do stolicy Podkarpacia. Obecnie można pokonać tę trasę o pół godziny szybciej niż dotychczas. Przy średniej prędkości 120 km/g drogę tę można pokonać w półtorej godziny. Obecnie cała autostrada A4, z której korzystają kierowcy, to 611,8 km.

W piątek 31 października rzeszowscy policjanci rozpoczną akcję "Znicz 2014". Do zakończenia działań, w poniedziałek 3 listopada na drogach służbę pełnić będzie zwiększona liczba policjantów. 1 listopada 2014 roku od godziny 6. do godziny 22. nastąpi zmiana w organizacji ruchu w obrębie rzeszowskich cmentarzy. W przypadku dużego natężenia ruchu zmiany mogą zostać wprowadzone wcześniej.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych i gimnazjum do udziału w konkursie fotograficznym ?Książka w obiektywie czytelnika?. Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia, na którym znajdzie się książka. Przesyłane zdjęcia mogą być wykonane dowolnie, np. jako sleeveface (wykorzystujące elementy okładki książki), portretowe, w przestrzeni miejskiej, różnych sytuacjach: w szkole, pijąc herbatę lub kawę, czytając do poduszki lub jeszcze inne. Mile widziane będą również fotografie wykonane w bibliotece.

Kryptonim "Znicz" od lat towarzyszy największej dorocznej policyjnej operacji, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w dniu Wszystkich Świętych. Tegoroczne działania rozpoczną się w piątek, 31 października i potrwają do poniedziałku, 3 listopada. W tym czasie policjanci przy wsparciu Żandarmerii Wojskowej i Inspekcji Transportu Drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem odwiedzających groby bliskich.

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w oddaniu do użytku przebudowanego węzła Wyzwolenia-Warszawska w Rzeszowie. W symbolicznym otwarciu węzła, które obyło się 26 października uczestniczyła wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Uroczystego błogosławieństwa dla wszystkich, którzy korzystać będą z tej drogi udzielił Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba.

Pomnik Jana Pakosławica, rycerza i dyplomaty, pierwszego właściciela Rzeszowa, stanął 26.10.2014 na skwerze w rejonie al. Pod Kasztanami, nieopodal Zamku Lubomirskich oraz gmachu Narodowego Funduszu Zdrowia.

W najbliższą niedzielę- 26 października, w Rzeszowie, na zaproszenie prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca będzie gościł Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Ok. godz. 13.00 uroczyście otworzy przebudowaną Al. Wyzwolenia (obok wiaduktu na ul. Warszawskiej), a następnie spotka się w ratuszu z przedstawicielami różnych rzeszowskich środowisk.

W najbliższą niedzielę, 26 października, o godz. 11.00, na skwerze pomiędzy gmachem NFZ przy ul. Zamkowej a aleją Pod Kasztanami w Rzeszowie, w sąsiedztwie wiekowego platana klonistego, zostanie odsłonięty pomnik Jana Pakosławica, który w 1354 r. otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego miasto Rzeszów na własność. Tego samego dnia, o godz. 18.00, w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się okolicznościowy koncert Alicji Majewskiej (wstęp wolny ? liczba miejsc ograniczona).

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Rzeszowie zlikwidowali kolejny nielegalny kanał dystrybucji narkotyków. Zatrzymano sześć osób, które zajmowały się między innymi handlem narkotykami. Osoby te utożsamiane są ze środowiskiem pseudokibiców jednego z rzeszowskich klubów piłkarskich.

Od kilku miesięcy policjanci CBŚP wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Rzeszowie rozpracowywali grupę przestępczą, która wprowadzała na terenie Rzeszowa znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany i amfetaminy. Narkotyki rozprowadzane były głównie wśród pseudokibiców rzeszowskich klubów.

Autostradą A4 z Rzeszowa do Krakowa będzie można pojechać już 30 października 2014 r. Na brakującym odcinku z Dębicy do Tarnowa trwają ostatnie roboty wykończeniowe.

Na całej długości głównej drogi położono już 100 proc. nawierzchni. Intensywne prace trwają też na obiektach inżynierskich ? ukończono 17 z 30 mostów i wiaduktów, 5 z nich ma już pozwolenie na użytkowanie.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska określiła działania w związku z incydentem do jakiego doszło z udziałem niedźwiedzia w gminie Olszanica. Spotkanie w tej sprawie odbyło się dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

W spotkaniu uczestniczyli szefowie służb i straży, Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Krośnie, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przedstawiciel Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, przedstawiciele bieszczadzkich samorządów, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, GOPR.

Już 24 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce, co stanowi 51% populacji całego kraju! Otyłość to już nie tylko problem estetyczny, to przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Według danych GUS opublikowanych w 2011 roku nadwagę miało już ponad 51% mieszkańców województwa podkarpackiego. Wielu z nich podejmuje wyzwanie decydując się mądrze schudnąć i przy wsparciu profesjonalistów pozbywa się nawet 100 kilogramów w ciągu roku!

Psychospołeczne aspekty pracy ze sprawcami przemocy w rodzinie to temat konferencji, która odbyła się 20 października pod przewodnictwem wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej.

Podczas posiedzenia przedstawiciele miejskich ośrodków pomocy społecznej przedstawili kwestię lokalnej diagnozy zjawiska przemocy w rodzinie na przykładzie Mielca i Stalowej Woli. Dyskutowano m. in. na temat praktyki w pracy z osobami stosującymi przemoc wobec swoich bliskich, psychologicznych mechanizmów przemocy i procesu stawania się sprawcą. Zaprezentowano także rolę organizacji pozarządowej w udzielaniu pomocy osobom uwikłanym w problem przemocy.

Ponad 7000 studentów w tym 2000 na pierwszym roku rozpoczęło w tym roku akademickim studia w WSPiA w Rzeszowie. 18 października 2014 r. Uczelnia zainaugurowała kolejny rok akademicki. W Uroczystości w Auli Rzeszowskiego Wydziału Uczelni uczestniczyło ponad 500 osób m.in. przedstawiciele międzynarodowej nauki, biznesu, polityki i kultury. WSPiA to najstarsza niepubliczna uczelnia na Podkarpaciu, jedyna w regionie posiadająca status uczelni akademickiej.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został wybrany najlepszym prezydentem kadencji 2010 - 2014 dzięki ocenom czytelników Portalusamorządowego.pl.

Przez cztery lata internauci oddali setki tysięcy głosów, wyróżniając pięciu najlepszych włodarzy w Polsce tytułem Prezydent Kadencji 2010-2014 w trzech kategoriach: sytuacja społeczno-gospodarcza i rynek pracy, inwestycje miejskie oraz zarządzanie urzędem i usługami dla mieszkańców.

16 października (czwartek) w stolicy Podkarpacia dokonano uroczystego otwarcia Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko. To jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc pod inwestycje w południowo-wschodniej Polsce. Samorząd Województwa na uroczystości otwarcia reprezentował członek zarządu Tadeusz Pióro.

Park Rzeszów-Dworzysko położony jest w zachodniej części miasta, w bezpośredniej okolicy autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Dostępność komunikacyjna jest głównym atutem tego miejsca, bo niedaleko jest położony Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka.

109 klas z 51 szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia otrzymało status ?klasy patronackiej WSIiZ?. Dyrektorzy placówek podpisali z uczelnią umowy o współpracy. Uczniowie zyskają szersze możliwości rozwoju i nauki, m.in. w nowoczesnych laboratoriach WSIiZ.

- Dzięki uczestnictwu w programie klas patronackich, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą zbierać doświadczenia, współpracując ze środowiskiem akademickim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uczelnia gwarantuje także szkołom doradztwo w zakresie programu nauczania klas partnerskich ? mówi dr Andrzej Rozmus, Prorektor WSIiZ ds. Nauczania, który reprezentował uczelnię podczas uroczystego podpisania umów o współpracy.

W najbliższy weekend na ulicach Rzeszowa zagoszczą biegacze. W sobotę rozegrany zostanie ?Bieg na Piątkę?, w niedzielę na ulicach pojawią się maratończycy. Trasa biegów przebiegać będą ulicami miasta. Część z nich będzie czasowo całkowicie lub częściowo zamknięta dla ruchu. W zabezpieczeniu maratonu policjantów wesprze zdalnie sterowany dron.

Prawie 30 projekcji filmów dotyczących ochrony praw człowieka, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz warsztaty dotyczące wolności słowa i świadomego podróżowania. To główne punkty zbliżającej się ósmej edycji Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego ?Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie?. Impreza organizowana w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie jest największym tego typu festiwalem w Polsce.

9 studentów WSIiZ z kierunku filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim rozpoczęło drugi rok nauki wyjazdem do Chin. Do końca semestru zimowego będą intensywnie uczyć się języka chińskiego w Anshan City.

- Program studiów na kierunku filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim stwarza studentom możliwość wyjazdu na semestr lub rok do Chin, w ramach bezpłatnej wymiany pomiędzy naszą uczelnią a jedną z chińskich uczelni partnerskich ? mówi prof. Andrzej Szelc, prorektor ds. współpracy z zagranicą WSIiZ.

Ponad 280 osób szczególnie zasłużonych dla oświaty i wychowania odebrało w Rzeszowie odznaczenia państwowe, resortowe i specjalne nagrody. Medale i wyróżnienia wręczyli wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska i kurator oświaty Jacek Wojtas.

Gmina Miasto Rzeszów realizuje obecnie przedsięwzięcie pn.: ?Poprawa jakości powietrza w Rzeszowie poprzez ograniczenie emisji niskiej?. W ramach projektu, oprócz działań inwestycyjnych, prowadzona jest kampania informacyjno ? edukacyjna oraz inwentaryzacja źródeł niskiej emisji.

Prezydent Miasta Rzeszowa wspiera działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Urząd Miasta Rzeszowa jest partnerem akcji ?Pamiętaj - noś odblaski!", której organizatorem jest Gazeta Codzienna Nowiny.

Dziś rano, tj. 9 października 2014 roku na dwóch przejściach dla pieszych przy ulicy Słocińskiej, przed Szkołą Podstawową nr 5 Prezydent Miasta Rzeszowa, Tadeusz Ferenc wraz z policjantami z Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz przedstawicielami Nowin wspólnie rozdawali odblaski dzieciom, ich rodzicom, a także przejeżdżającym tamtędy kierowcom.

Ambasador Wielkiej Brytanii w RP Robin Barnett złożył kurtuazyjną wizytę wojewodzie podkarpackiemu Małgorzacie Chomycz-Śmigielskiej.

Podczas spotkania, które odbyło się wczoraj (7 października) w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie rozmawiano m.in. o specyfice regionu i ważnych dla rozwoju województwa inwestycjach.

Od rana na drogach województwa trwa akcja "Truck". Policjanci bacznie przyglądają się samochodom ciężarowym, wzmożone kontrole dotyczą głównie czasu pracy kierowców, stanu technicznego pojazdów i przekroczeń dopuszczalnej prędkości.

Wzmożone kontrole ciężarówek mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Jubileuszowa edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic dobiegła końca. Zwycięzcy odebrali statuetki podczas dorocznej uroczystej gali w Warszawie. Najlepsze fotografie nagrodzone w historii konkursu można zobaczyć na dedykowanej wystawie, która odwiedzi Rzeszów w dniach 11 16 października.

Wielki Konkurs Fotograficzny organizowany przez National Geographic Polska to wyjątkowe wydarzenie w świecie fotografii. W ciągu dekady uczestnicy konkursu nadesłali łącznie niemal 450 tysięcy zdjęć. Wyłania się z nich fascynujący obraz współczesnego świata widziany oczami fotografów. Wszystkich łączy jedno marzenie ? pokazać swoje fotografie na łamach legendarnego magazynu. Historia konkursu udowadnia, że niejednemu zwycięzcy otworzył drogę do dalszej kariery.

73 kierujących, którzy usiedli za kierownicą mimo wypitego wcześniej alkoholu ujawnili wczoraj rano podkarpaccy policjanci. To wynik wzmożonych kontroli w ramach działań "Trzeźwy poranek". Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość blisko 13,5 tys. kierujących pojazdami na głównych drogach Podkarpacia. Zatrzymali 59 uprawnień do kierowania.

Policyjna akcja rozpoczęła się wczoraj o godz. 4. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Policjanci skontrolowali w tym czasie 13 492 kierowców.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wzięła udział w otwarciu Polsko-Amerykańskiej Konferencji Gospodarczej ?Podkarpackie Bramą do Europy Środkowo-Wschodniej? w Rzeszowie.

Konferencja poświęcona jest perspektywom rozwoju relacji ekonomicznych pomiędzy krajami Europy Centralnej a państwami kontynentu amerykańskiego. Uczestnicy spotkania dyskutują o idei utworzenia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka ponadregionalnego centrum logistycznego oraz planach uruchomienia bezpośredniego połączenia cargo z Rzeszowa do Miami.

W czwartkowe południe Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc spotkał się w rzeszowskim Ratuszu z pięcioma złotymi medalista Mistrzostw Świata w siatkówce. Mistrzowie Świata: Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski oraz Krzysztof Ignaczak przybyli w towarzystwie brązowego medalisty Mistrzostw - Jochena Schoepsa oraz kolegów z drużyny Asseco Resovii Rzeszów: Paula Lotmana i Nicolaia Penczewa. Prezydent wyraził ogromna dumę z faktu, że w ?złotej drużynie? jest tak wielu zawodników reprezentujących rzeszowskie barwy.

Prezydent Rzeszowa - Tadeusz Ferenc został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Związku Rzemiosła Polskiego - "Szablą Kilińskiego".

Szabla Kilińskiego to replika karabeli polskiej z XVII wieku, wykonana w skali 1:1. Kawalerami Szabli do tej pory zostało jedynie 350 osób. Wśród nagrodzonych są m.in. św. Jan Paweł II, kardynał Stanisław Dziwisz, prymas Józef Glemp, śp. Ryszard Kaczorowski ? prezydent RP na uchodźstwie, a także prezydent Aleksander Kwaśniewski.