24
Śr, Lip

Alergia na kota – co należy o niej wiedzieć?

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Spośród różnych rodzajów alergii te związane z obecnością zwierzęcia w naszym domu są zazwyczaj najbardziej uciążliwe z uwagi na fakt stałej styczności z wysokim stężeniem alergenu. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwą przyczyną alergii jest nie sama sierść, tylko znajdujące się na niej resztki naskórka oraz białko zwierzęcia pochodzące z jego śliny. To właśnie z tego powodu osoba mająca alergię na koty będzie nawet w idealnie wysprzątanym i pozbawionym kociej sierści domu odczuwać objawy alergii, jeśli tylko w tym domu żyje kot. Sprawie wcale nie pomaga fakt, że koty jako zwierzęta bardzo czyste nieustannie wylizują sierść, nanosząc na nią przy okazji świeżą porcję alergenów gotowych zaatakować układ oddechowy człowieka.

Typowe objawy alergii

W sezonie jesienno-zimowym dość łatwo pomylić objawy alergii z objawami sezonowych schorzeń układu oddechowego, trzeba jednak pamiętać, że zasadniczą różnicą jest obecność wysypki i świądu – w przebiegu żadnej infekcji górnych dróg oddechowych te objawy nie są odnotowywane. Standardowo alergii na kota towarzyszy pieczenie i łzawienie oczu (tym silniejsze, im bliższy kontakt ze zwierzęciem), kichanie, katar oraz kaszel. Trudności i uczucie duszenia się pojawiają się relatywnie rzadko, ale warto zwrócić na nie szczególną uwagę, bo mogą być pierwszymi objawami wywołanej przez przewlekłą alergię astmy lub zapalenia zatok.

Leki na alergię

Najlepszym lekarstwem jest rzecz jasna usunięcie ze swego otoczenia alergenu i jego źródła, ponieważ jednak mówimy o domowych ulubieńcach, taka opcja zwykle nie wchodzi w grę. To oznacza, że jeśli chcemy zlikwidować objawy alergii, musi zostać wdrożone leczenie farmakologiczne, przy czym nie od razu muszą to być leki wydawane wyłącznie na receptę. W przypadku łagodnych alergii zazwyczaj wystarcza pewne ograniczenie kontaktów ze zwierzęciem, częstsze sprzątanie, zakaz spania zwierząt w tym samym pomieszczeniu, co osoba mająca alergię oraz dostępne powszechnie w aptekach preparaty lecznicze wspomagające organizm w walce z alergenami.

Najlepszym początkiem zmagań z objawami alergii jest higiena – w opinii naszych bliskich może się ona wydawać nawet absurdalna, ale osobom mającym alergię na koty naprawdę pomaga mycie rąk po każdym kontakcie ze zwierzęciem, bo to właśnie z rąk alergeny bardzo łatwo przenikają do oczu. W wielu przypadkach pomaga też częste kąpanie kota, choć trzeba oczywiście brać pod uwagę, że nie w każdym przypadku ta zasada się sprawdza (pomijając już zupełnie to, że generalnie koty nie przepadają za kąpielami). Jest również opcja odczulania, jest to jednak proces drogi i długotrwały (od około 3 do 5 lat), a poza tym nie zawsze efekty tego rodzaju terapii są zadowalające.

Dla osób cierpiących na łagodne formy alergii na sierść zwierząt domowych dużą pomocą są zwykle preparaty o działaniu przeciwhistaminowym i obkurczającym błonę śluzową – dobrym wyborem jest na przykład Claritine Allergy, którego istotną zaletą jest wysoka skuteczność oraz fakt, że (w przeciwieństwie do wielu innych środków o podobnym działaniu) nie wywołuje senności.