31
Pt, Mar

Ból żołądka: jak sobie z nim radzić?

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ból jest sygnałem alarmowym płynącym z naszego organizmu. Mówi on, by jak najszybciej zlokalizować źródło i usunąć przyczynę dolegliwości. A przyczyn bólu żołądka może być kilka.

Ból brzucha stanowi jedną z najczęstszych dolegliwości. Rocznie ponad 60 procent Polaków zwraca się do lekarza skarżąc się na kłucie, bolesny skurcz, ucisk lub kolkę w okolicy podbrzusza. Jeśli jednak ból występuje w nadbrzuszu, to najprawdopodobniej chodzi o żołądek.

Dlaczego boli żołądek

Często mówimy lub słyszymy, że boli nas żołądek. Ale co to właściwie znaczy? Żołądek jest organem zlokalizowanym w środkowej części nadbrzusza (inaczej: „w dołku sercowym”), ale odczuwane w tym miejscu dolegliwości mogą nosić różny charakter w zależności od nasilenia bólu i towarzyszących objawów.

Najczęstszą przyczyną bólu żołądka jest niestrawność spowodowana nieodpowiednią dietą. Nadmiar alkoholu, tłuste, ostre i ciężkie potrawy, dym papierosowy i picie mocnej kawy na czczo powodują podrażnienie błony śluzowej, co oprócz kłującego bólu może się objawiać także wzdęciami, odbijaniem się treści pokarmowej i wzdęciami. Podobne symptomy towarzyszą również alergii lub nietolerancji pokarmowej. Jako że wszystko co jemy wędruje układem pokarmowym, to jakakolwiek wrażliwość na poszczególny składnik dania może skutkować reakcją w postaci „sygnału alarmowego”.

Bóle żołądka, zwane także skurczem, są często także reakcją na stres lub bodźce zewnętrzne. Jednak w połączeniu z wymiotami i biegunką, może oznaczać zatrucie pokarmowe albo grypę żołądkową. Nie wolno zaś lekceważyć tych objawów, jeśli towarzyszy im piekący lub palący ból w okolicy nadbrzusza, pojawiający się w ciągu trzech godzin po posiłku lub na czczo – mogą one sygnalizować chorobę wrzodową.

Środek na ból brzucha

Ból w nadbrzuszu jest objawem bardzo zdradzieckim, bo może się pojawiać po wyczerpujących treningach fizycznych. A wcale nie musi dotyczyć problemów z żołądkiem, tylko z innymi organami układu pokarmowego lub wręcz kłopotów z sercem. Dlatego ostatecznej diagnozy musi dokonać lekarz. Do przychodni należy też się zgłosić, jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, a ból brzucha nie ustępuje mimo zastosowania leku pierwszego wyboru.

Takim lekiem, który pomaga w leczeniu bólu i dyskomfortu wywołanego skurczami mięśni brzucha, jest Buscopan. Lek zawiera butylobromek hioscyny, substancję czynną uzyskiwaną z rośliny Duboisia i znaną ze swoich właściwości rozkurczowych. W przeciwieństwie do znanych leków przeciwbólowych, Buscopan nie tłumi bólu, tylko likwiduje jego przyczynę. Nie powoduje też senności i nie ma konsekwencji dla całego organizmu, a działa tylko tam, gdzie jest potrzebny. Dzięki wyjątkowej formule lek pozwala szybko zapomnieć o dolegliwościach i odzyskać kontrolę nad życiem. Buscopan jest dostępny w ponad stu krajach na świecie, w połowie z nich – także w Polsce – bez recepty. W Polsce lek można kupić w postaci tabletek: Buscopan na łagodny ból brzucha oraz Buscopan Forte z podwójną dawką substancji czynnej na silniejsze dolegliwości.