26
So, Lis

Kiedy należy wykonać USG przezciemiączkowe

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

USG przezciemiączkowe to specyficzne badanie, które wykonuje się tylko u bardzo małych dzieci. U nich ciemiączko nie zdążyło jeszcze skostnieć. To de facto jedyne USG mózgu, jakie wykonuje się u człowieka. Kiedy należy je przeprowadzić?

Zaawansowana diagnostyka

Specjalistyczna opieka lekarska to jedna z najważniejszych potrzeb w przypadku nowonarodzonego dziecka. Dynamicznie rozwijająca się medycyna oferuje rodzicom oraz ich potomstwu nowoczesne techniki badań. Jedną z zaawansowanych metod diagnostyki wielu schorzeń mózgu jest ultrasonografia przezciemiączkowa.

Ciemiączko to nieskostniałe spojenie, które łączy kości czaszki u niemowląt i noworodków. Wypełnione jest błoną łącznotkankową. Innymi słowy ciemiączka (specyficzne struktury błoniaste) to miejsca, w których sąsiadują ze sobą krawędzie kości. Największym z nich jest znajdujące się na czubku głowy ciemiączko przednie.

Ultrasonografia przezciemiączkowa służy do całościowej oceny stanu głowy dziecka. Umożliwia zbadanie struktury mózgu, jam mózgu oraz znajdujących się w jego obrębie naczyń krwionośnych.

Wskazania do przeprowadzenia badania USG

Profilaktycznie powinno się je wykonać u wszystkich wcześniaków. Ich organizmy są jeszcze niedojrzałe, zatem istnieje ryzyko, iż mogą mieć wady rozwojowe – w tym kluczowego organu, jakim jest mózg. Badanie to zaleca się więc w celu wykrycia problemów neurologicznych.

USG przezciemiączkowe wykonuje się też w przypadku, gdy u noworodka pojawiają się jakiekolwiek zaburzenia o niejasnej etiologii, np. powtarzające się drgawki niewiadomego pochodzenia. O ultrasonografii głowy noworodka trzeba pomyśleć również wtedy, kiedy istnieje podejrzenie, iż w mózgu dziecka znajdują się torbiele czy guzy. Szybka diagnoza pozwala na równie sprawne wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przesłanką do wykonania badania ultrasonograficznego mózgu jest ponadto mała masa urodzeniowa dziecka czy podejrzenie wady mózgu. Przeprowadzenie badania jest także konieczne w przypadku istnienia wystającego i twardego ciemiączka czy podejrzenia wodogłowia. USG przezciemiączkowe pozwala lekarzowi zobaczyć ewentualny nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego w czaszce.

Wykonanie USG przezciemiączkowego zaleca się u dzieci, które miały epizod niedotlenienia w czasie ciąży, porodu lub w okresie noworodkowym. Wszelkiego rodzaju infekcje podczas ciąży czy tuż po niej także są wskazaniem do wykonania tego typu badania. Warto wiedzieć, że w przypadku noworodków każda, czasem zupełnie błaha infekcja może spowodować poważne powikłania w obrębie układu nerwowego.

Oczywiście również wszelkiego rodzaju urazy podczas porodu i tuż po nim są wskazaniem do przeprowadzenia USG przezciemiączkowego; w ich wyniku może dojść do krwawienia śródczaszkowego. Ultrasonograficzne badanie mózgu jest bardzo pomocne przy wykrywaniu wszelkiego rodzaju krwawień wewnątrz mózgu lub też powikłań zapalenia opon mózgowych u noworodków.

Szerokie pole działania

Spektrum zastosowań tego USG jest bardzo szerokie, a przesłanek do wykonania badania jest naprawdę wiele.

Często USG mózgu noworodka wykonuje się profilaktycznie. Rodzice mogą skorzystać z dobrej jakości sprzętu i fachowej porady wykwalifikowanych lekarzy z długoletnią praktyką w wielu placówkach prywatnych. Jest to badanie powszechnie dostępne.

Badanie USG nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Podczas ultrasonografii mózgu głowa dziecka smarowana jest specjalnym żelem. Przy badaniu potrzebna jest jedynie pomoc drugiej osoby, by podtrzymywała nieruchomo główkę noworodka.

USG przezciemiączkowe jest dla dziecka całkowicie bezbolesne i bezpieczne. To badanie proste, stosunkowo niedrogie i przede wszystkim nieinwazyjne.

Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie nieprawidłowości ze strony układu nerwowego noworodka, warto jak najszybciej wykonać ultrasonografię mózgu, np. w Gabinecie USG w Warszawie

Źródło: http://www.gabinetusg.com.pl/