24
Śr, Lip

4 wnioski złożone przez organy prowadzące szkoły zostały rekomendowane przez wojewodę podkarpackiego do otrzymania wsparcia finansowego w ramach rządowego programu ?Radosna szkoła?.

Łączna kwota wsparcia dla 4 placówek to prawie 124 tys. zł. O środki na utworzenie placów zabaw i zakup pomocy dydaktycznych wnioskują organy prowadzące Szkołę Podstawową nr 2 z Przedszkolem w Niechobrzu (plac zabaw), Szkołę Podstawową w Zespole Szkół Publicznych im. Jana Pawła w Łękach Dukielskich (plac zabaw), Szkołę Podstawową w Nowym Siole (zakup pomocy dydaktycznych) i Społeczną Szkołę Podstawową nr 2 w Rzeszowie (zakup pomocy dydaktycznych).

Policjanci z komendy miejskiej w Rzeszowie, komisariatu w Trzebownisku i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych dzisiaj w Porcie Lotniczym Rzeszów - Jasionka.

Były to ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego, uczestnicy sprawdzali procedury i algorytmy działań w sytuacjach konkretnych zagrożeń - pożaru, zagrożenia epidemią, uprowadzenia statku powietrznego z zakładanikami na pokładzie.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej na terenie całego województwa jesiennej akcji szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie od 1 do 8 października. Preparat zrzucany będzie z samolotu  na terenach leśnych, na polach i łąkach oraz wykładany ręcznie wokół osiedli. Program uodparniania lisów polega na cyklicznym i wieloletnim wykładaniu szczepionki. Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wzięła udział w otwarciu nowego budynku Klinicznego Zakładu Radioterapii i Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej.

Budynek, którego budowa trwała rok, powstał przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. W obiekcie o powierzchni 700 metrów kwadratowych znajduje się poradnia onkologiczna i zakład radioterapii. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł i została sfinansowana z budżetu województwa podkarpackiego. Obiekt został wyposażony w nowoczesne urządzenia, w tym akcelerator.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że od dnia 16 września 2014 r. rozpoczęliśmy sprzedaż biletów semestralnych dla studentów na wszystkie linie komunikacji miejskiej na całą sieć, także poza terenem Miasta Rzeszów, w cenie 199,00 zł.

41-kilometrowy odcinek autostrady A4 od Rzeszowa do Jarosławia dokończy konsorcjum firm: Budimex S.A. i Strabag Sp. z o.o. Umowa podpisana została w rzeszowskim oddziale GDDKiA 16 września br. na kwotę 719 mln zł. Konsorcjum zaoferowało wykonanie zadania w ciągu 14 miesięcy (z czasu na ukończenie wyłączono okresy zimowe tj. 2 razy po 3 miesiące od 15 grudnia do 15 marca).

W Parku Sybiraków na osiedlu Gen. Andersa w Rzeszowie odsłonięty został Pomnik Sybiraków. Odlany z brązu, prawie trzy metrowy Pomnik autorstwa Jakuba Atamana, wykonany został przez krakowskiego rzeźbiarza Michała Batkiewicza. Przedstawia on idącego pod wiatr człowieka, po kolana brnącego w śniegu, który zostawia za sobą ślady na których znajdują się nazwy miejscowości. Miejsca zsyłek Polaków, miejsca śmierci i męczeństwa - Kołyma ,Omsk, Archangielsk, Swierdłowsk, Irkuck i wiele innych. Odsłonięcie Pomnika poprzedziła msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Krakowskiej 18.

93 nietrzeźwych kierujących zatrzymali dzisiaj rano podkarpaccy policjanci. To wynik wzmożonych kontroli w ramach działań "Trzeźwy poranek". Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość ponad 15,5 tys. kierujących pojazdami na głównych drogach Podkarpacia. Zatrzymali 78 uprawnień do kierowania. Ujawnili 3 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę, pomimo zakazu sądowego.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa zaprasza do bezpłatnych szczepień przeciw grypie szczepionką Vaxigrip.

Szczepieniom podlegają osoby posiadające zameldowanie na pobyt stały lub tymczasowy w Rzeszowie, spełniający następujące warunki:

Wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik przeprowadziła grę obronną w ramach przygotowania do planowanego kompleksowego ćwiczenia wojewódzkiego ?Bieszczady 2014?.

Gra pn. ?Realizacja zadań w ramach systemu zarządzania kryzysowego, a także zadań operacyjnych organów administracji publicznej w czasie osiągania wyższych stanów gotowości obronnej na administrowanym obszarze.

14 września 2014 r. mieszkańcy Rzeszowa napiszą WIELKI TEST JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Jest to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna, która w 2014 roku ma swoją trzecią edycję. Jednego dnia, w jednym miejscu, mieszkańcy naszego miasta, podobnie jak i wielu innych miast Polski, napiszą test, który określi ich poziom znajomości języka angielskiego.

11 września 2014 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oficjalnie uruchomiona zostanie jedna z największych w Polsce instalacji ogniw fotowoltaicznych oraz pomp głębinowych. W ramach projektu dofinansowanego z funduszy europejskich na parkingu uczelni powstały również pierwsze w Rzeszowie stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja pozwoli uczelni znacznie obniżyć wydatki na utrzymanie budynków.

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się nietypowy trening. To tzw. Cross Games, czyli pełny zestaw ćwiczeń pozwalający poznać możliwości każdego organizmu. Początek o godz. 16 w okolicach tzw. ?Przystani nad Wisłokiem? w Rzeszowie.

Ten specyficzny trening wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i już jest obecny w Polsce. ? To połączenie ćwiczeń zapożyczonych z innych dyscyplin sportu, takich jak: gimnastyka sportowa, lekka atletyka, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, czy nawet strongman. Tak powstał najpopularniejszy aktualnie system treningu funkcjonalnego ? mówi Marek Mackiewicz, trener tej dyscypliny.

Ponad 60 Absolwentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w sobotę 6 września odebrało dyplomy ukończenia studiów. W drugiej tegorocznej Graduacji uczestniczyły osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie na kierunku "Prawo" oraz studiów II stopnia na kierunku "Administracja" w WSPiA. Po Graduacji w Ogrodach uczelni odbyło się również II Święto Absolwenta WSPiA.

Uroczysta Graduacja absolwentów WSPiA to tradycja Uczelni. Jest to wyjątkowy dzień, w którym absolwenci ubrani w togi i birety po raz ostatni spotykają się w murach uczelni. Podczas wrześniowej Graduacji w małej Auli WSPiA obecne były także rodziny i znajomi Absolwentów oraz władze uczelni i kadra naukowo dydaktyczna.

8 września rozpoczynają się zapisy do V edycji Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Bezpłatne zajęcia dla uczniów klas 5 i 6 prowadzi Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Patronat honorowy sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej, który promuje przedsiębiorczość i zachęca młodych ludzi do zainteresowania się zagadnieniami gospodarczymi. Zajęcia prowadzone są w WSIiZ i 6 uczelniach. Semestr obejmuje 6 dwugodzinnych spotkań odbywających się w czwartki, od 2 października do 4 grudnia.

Początek roku szkolnego to dobry moment, by zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na kwestię bezpieczeństwa dzieci - szczególnie tych rozpoczynających dopiero szkołę. 

- W 2013 roku w województwie podkarpackim miało miejsce 186 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. Ich liczba w porównaniu do 2012 roku wprawdzie zmalała, ale statystyki nadal są niepokojące ? podkreśla mł. insp. Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza dzieci, opiekunów oraz młodzież w wieku gimnazjalnym do uczestnictwa w Grze Miejskiej ?RZESZOWSKIMI ul.ICZKAMI?. Start 19 września 2014 r. o godz. 10.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11.

Rozwiązywanie zagadek, pokonywanie wyznaczonej trasy, rywalizacja drużynowa, atrakcyjne nagrody i historia Rzeszowa zaczerpnięta z książek Marka Czarnoty, informacje na temat Unii Europejskiej oraz kilka słów o literaturze ? oto co czeka uczestników historyczno-literackiej Gry Miejskiej ?RZESZOWSKIMI ul.ICZKAMI?, która odbędzie się 19 września w Rzeszowie.

Decyzją ministra finansów budżet wojewody podkarpackiego zostanie zwiększony o kwotę 203 tys. zł z przeznaczeniem na realizację wypłat zasiłków celowych do 20 tys. zł dla rodzin poszkodowanych w wyniku sierpniowej nawałnicy.  

Środki na wypłatę zasiłków zostaną przekazane do 7 gmin.

W sobotę w Rzeszowie odbędzie się XXV Nocny Bieg Solidarności. Trasy biegów przewidzianych podczas imprezy przebiegać będą ulicami miasta. W związku z tym część z nich będzie czasowo całkowicie lub częściowo zamknięta dla ruchu kołowego.

Podczas imprezy rozegrane zostaną trzy biegi. O godz. 16.45 nastąpi start biegu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Jego zakończenie planowane jest na godz. 17.15. O godz. 17.45 wystartują zawodnicy do biegu młodzieżowego (zakończenie biegu godz. 18.15). Bieg główny rozpocznie się o godz. 20.00.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyło się uroczyste przekazanie 19 pociągów, które w ramach wspólnego projektu zamówiły 4 województwa: podkarpackie, śląskie, małopolskie i świętokrzyskie. Jeden z nich trafi na Podkarpacie. W uroczystym przekazaniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl. Na dworcu kolejowym w Krynicy zaprezentowano po jednym z pojazdów z każdego województwa.

W ramach inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego pn. ?Narodowe Czytanie?, w dniu 6 września br. w Rzeszowie odbędzie się happening łączący czytanie wyszukanych fragmentów ?Trylogii? Henryka Sienkiewicza z inscenizacjami teatralnymi w wykonaniu aktorów Teatru ?Maska?,  animacjami i warsztatami dla dzieci oraz ?Kiermaszem książek przeczytanych?.

Instytut Badań i Analiz Finansowych działający przy WSIiZ podjął współpracę z renomowanymi instytucjami finansowymi, m.in. z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, by umożliwić studentom ekonomii oraz finansów i rachunkowości ciekawe staże i praktyki.

- Wśród instytucji, z którymi współpracuje IBAF, a które oferują staże i praktyki studentom WSIiZ są m.in. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz duże banki o uznanej opinii: PEKAO S.A. i ING Bank Śląski ? informuje dr Tomasz Skica, kierownik Katedry Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Dyrektor ds. Badań i Nauki w Instytucie Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.

Na wniosek wojewody podkarpackiego samorząd województwa podkarpackiego otrzyma 6 mln zł na usuwanie szkód powodziowych na urządzeniach melioracji wodnych podstawowych oraz na tzw. ?wodach pozostałych?, powstałych w wyniku gwałtownych opadów deszczu w maju tego roku.

Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska wystąpiła do ministra administracji i cyfryzacji z winsokiem o uruchomienie środków. Decyzją ministra finansów zostały wprowadzone zmiany w budżecie państwa na 2014 r. Środki powinny być wykorzystane do końca br.

Marek Czarnota (ur. 10.01.1949 - zm. 02.09.2014) - bibliofil, kolekcjoner, wytrawny znawcy historii Rzeszowa, autor ponad 300 audycji telewizyjnych, około 600 radiowych, 1000 publikacji prasowych, 17 książek. 

Marek Czarnota był regionalistą, kolekcjonerem, gawędziarzem, a przede wszystkim bibliofilem i społecznikiem propagującym w różnych formach historię i urodę stolicy Podkarpacia.Swoje zbiory resovianów, ekslibrisów, grafiki, druków bibliofilskich, kulinariów i dewocjonaliów związanych z regionem, zaprezentował na ponad 70. wystawach.

Każda osoba ubezpieczona w ZUS powinna mieć nieograniczony dostęp do świadczeń medycznych z publicznej służby zdrowia. Niestety, na wiele świadczeń trzeba czekać całymi miesiącami. Jakie terminy w przychodniach i szpitalach obowiązują w Rzeszowie?