27
Śr, Maj

Jaką pralkę kupić?

Z życia wzięte
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jednym z urządzeń bez którego ciężko sobie wyobrazić dzisiejsze gospodarstwo domowe jest pralka. Czasy gdy domowników w zachwyt wprowadzała popularna frania już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiejsze urządzenia posiadają bardzo wiele programów, które pozwalają dobrać właściwy tryb prania, odpowiadający naszym potrzebom. Mnogość rozwiązań i możliwości poszczególnych modeli powoduje, że dziś zakup pralki nie jest już tak prosty, jak jeszcze kilka lat temu.

Jednak właśnie dzięki temu, kupowane urządzenie możemy bez problemu dostosować chociażby do powierzchni w łazience jaką dysponujemy. Biorąc pod uwagę zarówno ich budowę jak i możliwości jakie nam dają, urządzenia spotykane na rynku możemy podzielić na kilka grup.

Oczywiście najbardziej popularnym typem pralek są te tradycyjne ładowane od przodu, przez charakterystyczne szklane drzwiczki. Ich szerokość i głębokości zazwyczaj wynosi od 50 do 60 cm. Pralki tego typu wyposażone są w stosunkowo spory bęben, który w zależności od modelu urządzenia może pomieścić nawet 7-8 kg suchego prania. Jest to niewątpliwy plus tego typu rozwiązania, pozwalający oszczędzić czas i pieniądze, szczególnie w przypadku dużej rodziny. Sporym ich mankamentem  jest niestety spora powierzchnia jaką zajmują. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku małych łazienek jakimi najczęściej dysponujemy w blokach. Często bywa tak, że oprócz pralki i wanny niewiele więcej możemy w nich zmieścić. Istnieje jednak wiele sposobów na odzyskanie chociaż części z utraconego miejsca. Bez większego problemu znajdziemy specjalne szafy, które w swojej dolnej części mają miejsce na standardowych rozmiarów pralkę, zaś w górnych półki lub szafeczki. Również sami producenci, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, zaczęli produkować pralki o mniejszych wymiarach, nazywane często slimami. Ich rozmiary pozwalają na znalezienie im miejsca nawet w najmniejszej łazience. Niestety to co z jednej strony jest ich zaletą, z drugiej dla niektórych może być wadą. Mniejsze rozmiary wymuszają montaż mniejszego bębna, co wiąże się z ograniczeniem jego pojemności. Może to być szczególnie uciążliwe w przypadku większej rodziny.

Innym typem pralek często spotykanych na rynku, są urządzenia ładowane od góry. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy posiadają niewielką łazienkę. Można je dopasować do praktycznie każdej powierzchni. Najczęściej urządzenia tego typu mają około 40 cm szerokości. Mimo tych niewielkich rozmiarów pozwalają uprać za jednym razem nawet 5-6 kg prania. Pamiętajmy jednak, że przy tego typu pralkach musimy sobie zapewnić niezbędną przestrzeń nad urządzeniem, tak aby wkładając bądź wyjmując pranie mieć odpowiednią swobodę.

Zupełnie nowym typem urządzeń, które dopiero wkraczają na nasz rynek, są pralko-suszarki. Jak sama nazwa wskazuje są to pralki, które poza praniem dają możliwość także suszenia. W zależności od sposobu pozbywania się pary wodnej powstałej w trakcie suszenia, rozróżniamy dwa typy tego rodzaju urządzeń: ewakuacyjne i kondensacyjne. Pierwsze z nich wymagają podłączenia do kanału wentylacyjnego tak, aby wydobywająca się para znalazła ujście. O wiele lepszym rozwiązaniem są urządzenia kondensacyjne, w których para jest skraplana w specjalnym pojemniczku. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest fakt, że co jakiś czas będziemy musieli go opróżniać. Mimo to urządzenia tego typu dają niesamowitą oszczędność czasu.