Testy muliselect to pewnego rodzaju narzędzie komputerowe, które pomaga dobierać kadrę mundurową oraz ma również przeznaczenie, jako badania kandydatów na różne stanowiska służbowe na różnych szczeblach kariery głównie na potrzeby Policji. Głównie ma zastosowanie w doborze kadry do służby w Policji oraz na różnym szczeblu wewnętrznym.
Podstawą prawną, na jakiej tworzone są testy multiselect to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 sierpnia 2007 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Według tego rozporządzenia testy tego typu mają charakter obowiązkowy oraz selekcyjny. Do dalszych testów i rozmów zostaje zaproszony kandydat, który otrzymał pozytywną opinie psychiczną. Testy te maja za zadanie badanie szeroki zakres kompetencji, daje również możliwości zbadania oceny, jakie dany kandydat ma predyspozycje intelektualne oraz i osobowościowe.
Testy multiselect podczas zdawania są podzielone na 4 grupy. Pierwsza grupa to zdolności intelektualne, druga to zachowania społeczne, trzecie grupa to podzielność, natomiast czwarta grupa to podstawa pracy. Proces badania, którego to narzędziem są testy multiselect przy doborze kadr podzielone są one na dwa etapy. Pierwsza część polega na przebiegu, podczas którego przeprowadzony jest test komputerowy. Kandydat znajduje swoje stanowisko, przy którym będzie rozwiązywał indywidualnie testy. Druga część polega na wywiadzie/ rozmowie kandydata z psychologiem. Na wynik końcowy brane są pod uwagę wyniki zarówno z części pierwszej, czyli testy komputerowego jak i z drugiej części testu, czyli z rozmowy kandydata z psychologiem. Wyniki z takiego testu, pokazują, jakie cechy ma kandydat, czy nadaje się on na pracę w Policji, jako policjant, pozwala również określić, jakie ma indywidualne predyspozycje i czy jego osobowość pozwala na prace w prewencji, czyli na stanowisku podstawowym w Policji.
Testy multiselect prowadzone są przez policyjnych psychologów oczywiście w komendach wojewódzkich Policji. Podczas tego testu są badane cechy kandydata takie jak: zdolność rozwiązywania problemów oraz różnorodnych konfliktów, pamięć, motywacje do pracy, spostrzegawczość zdolność samokrytycyzmu oraz odporność na różne trudne sytuacje, jakie będą miały miejsce podczas pełnienia służby. Gdy kandydat otrzyma pozytywny wynik z takiego testy psychologicznego to ma umożliwienie przejście do następnego etapu postępowania rekrutacyjnego, jakim jest wywiad zorganizowany.