24
Śr, Kwi

TRUDNE POCZĄTKI, CZYLI JAK POMYŚLNIE PRZEJŚĆ OKRES PRÓBNY W PRACY

Z życia wzięte
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W dobie korporacyjnego wyścigu szczurów, ciężko stwierdzić, czy więcej powodów do zmartwień mają ci, którzy właśnie stracili pracę, czy te osoby, którym nowy pracodawca dał właśnie szansę. Choć mogłoby się wydawać, że ci drudzy wygrali właśnie szczęśliwy los, to w rzeczywistości czeka ich okres próbny, który dopiero zweryfikuje, czy nadają się oni do nowej pracy.

Okres próbny, trwający zwykle 3 miesiące, jest szansą dla pracownika, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i dać się polubić przez współpracowników i szefa. Jednak jest on także zagrożeniem ? jeśli nowy pracownik nie da z siebie wszystkiego zaprzepaści on szansę na uzyskanie stałego zatrudnienia. Co zatem należy zrobić, aby dobrze zaaklimatyzować się w firmie i w pełni wykorzystać swój potencjał na nowym polu zawodowym?

1. Zakończ współpracę z poprzednim pracodawcą.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak silny wpływ ma to na funkcjonowanie w nowej firmie! Oczywiście ci, dla których jest to pierwsze zatrudnienie nie będą mieli z tym problemu, jednak dla tych, którzy pracują od dłuższego czasu jest to kluczowe. Bo niesmak po konfliktach między pracowniczych, czy też niezakończona współpraca z poprzednim przełożonym (brak referencji, ewaluacji pracy, czy spór o finanse), może przełożyć się na pracę w nowym środowisku i już na wstępie generować uprzedzenia do rzeczy, które nie do końca ?zagrały? u poprzedniego pracodawcy.

Dobry trop: Zadbaj o to, by dopiąć wszystkie formalności u poprzedniego pracodawcy. Dzięki temu będziesz miał czyste konto, a co najważniejsze, pozostawić dobre wrażenie i, a nuż, będziesz tam zawsze mógł powrócić.

2. Bądź towarzyski i otwarty.

W nowej pracy zaprezentuj się jako dusza towarzystwa. Nie znaczy to, że masz ciągle rozmawiać i żartować, ale, że powinieneś być otwarty, dociekliwy i chętny do dialogu. Wykorzystuj okazje, by lepiej poznać współpracowników ? dzięki temu przyjemniej i efektywniej będzie Ci się pracowało.

Dobry trop: Jeśli tylko dostałeś zaproszenie na pracowniczy lunch lub piwo po godzinach, nie rezygnuj z niego! To doskonała okazja, by poznać się lepiej, a także zrobić dobre wrażenie wśród osób, które powinny na Tobie polegać.

3. Dostosuj się.

Nie chodzi o to, że przechodząc do nowego środowiska pracy musisz dopasować się do wszystkiego, ale, że powinieneś mieć na uwadze zasady w niej panujące. Im szybciej przyzwyczaisz się do tego, że należy się ubierać elegancko, czy faktu, że spotkania działowe odbywają się w czwartki, tym lepiej będzie Ci się pracowało. Dotyczy to także regulacji prawnych, czy też wewnętrznych procedur.

Dobry trop: Choć w pracy lepiej nie zadzierać z zasadami, to warto mieć na uwadze to, że mogą mieć one niedoskonałości. Jeśli czujesz, że coś Ci nie odpowiada, porozmawiaj ze swoim przełożonym. Z pewnością doceni on Twoje uwagi, a także zauważy zaangażowanie w życie firmy.

4. Poznaj firmę.

Jak wiadomo, firma to nie tylko budynek, marka, czy produkty, ale i ludzie. Biorąc pod uwagę, że tych z czasem poznamy, warto też dowiedzieć się o samej firmie nieco więcej. Dobrze jest być na bieżąco z informacjami o przetargach, w których firma staruje, Klientach firmy, nowych produktach, czy procedurach wewnętrznych. Wszystko, co dotyczy firmy będzie przydane w pracy ? wpłynie na jej jakoś i czas wykonywania.

Dobry trop: czytaj newsy w mediach społecznościowych, a także obserwuj, co o firmie mówią jej klienci, czy byli pracownicy.To pomoże Ci zrozumieć jak ona działa, jakie są jej zalety, czy wady. A to będzie niezwykle cenny w okresie próbnym.

5. Zadawaj pytania.

Dla wielu pracodawców pracownik, który pyta to pracownik zaangażowany, gotowy do działania, a także chętny do poszerzenia wiedzy. Pytanie o różne aspekty pracy przy projektach czy działalności przedsiębiorstwa jest bardzo ważne i pokazuje, na ile traktuje nowe zatrudnienie poważnie.

Dobry trop: pytaj wtedy, gdy jest to uzasadnione. Jeśli czujesz, że odpowiedź na pytanie znajduje się w wyszukiwarce Google lub na stronie internetowej firmy to nie zaprzątaj nim głowy innym.

Po więcej porad dotyczących rekrutacji i rozwoju zawodowego zapraszamy na www.Grafton.pl