Niedawno na naszych łamach informowaliśmy o efektach jednej porannych akcji podkarpackiej policji. Okazało się, iż ?Trzeźwy poranek? był nieprzyjemny dla sporej grupy kierujących w naszym regionie. W ciągu zaledwie 4 godzin policjantom udało się przebadać po kątem stanu trzeźwości 7800 kierowców ? z czego aż 34 było nietrzeźwych! Zapewne niewielu z nich zdawało sobie sprawę nie tylko z poważnych konsekwencji prawnych takiego czynu, ale również utraty świadczeń ubezpieczeniowych.
Efekt "drugiego dnia"
Tylko nieliczni kierowcy zdają sobie sprawę z tego, iż nawet następnego dnia po spożyciu alkoholu w ich organizmie może pozostawiać pewne jego stężenie. Nierzadko jest to poziom znacząco przekraczający dopuszczalne normy.
Nie ma przy tym złotego środka, upoważniającego nas do bezproblemowego prowadzenia samochodu następnego dnia. Każdy organizm jest bowiem inny. Jeden wydala alkohol znacznie szybciej, inny zaś skrajnie wolno. W razie wątpliwości najlepiej jest więc poziom alkoholu we krwi sprawdzić dobrym alkomatem.
Konsekwencje prawe
Kary dla kierowców za jazdę po spożyciu alkoholu polskie prawodawstwo dzieli na dwie zasadnicze grupy. Obydwie są uwarunkowane ściśle określonym stężeniem alkoholu
w organizmie, a mianowicie:
- Poziom od 0,2 do 0,5? ? to stan tzw. użycia alkoholu. Kierowcy w tym stanie są karani stosownie do art. 87 Kodeksu wykroczeń. Są to mianowicie: kara grzywny (od 5 do nawet 50 tys. zł), zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, pozbawienie wolności do 30 dni.
- Poziom przekraczający 0,5? ? to stan nietrzeźwości. Art. 178a kodeksu karnego daje podstawę do kwalifikacji tego czynu jako przestępstwa. Kary są przy tym jeszcze bardziej dotkliwe. Należą do nich: ustalana sądownie grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów (od 1 roku do 10 lat ? dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami), pozbawienie wolności do 2 lat (a recydywiści nawet do 5 lat, zaś w przypadku spowodowania wypadku ? do 10 lat!).
Konsekwencje ubezpieczeniowe
Pijany kierowca ? jeśli spowoduje wypadek lub kolizję ? powinien liczyć się także z ostrymi sankcjami ze strony ubezpieczyciela, u którego wykupi polisę ubezpieczeń komunikacyjnych. Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU) mówią o tym bardzo wyraźnie, możesz sprawdzić także zakresy ubezpieczeń na rankomat.pl. Osoba prowadząca pod wpływem alkoholu nie będzie mogła liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy autocasco i pokryje swoją szkodę we własnym zakresie. Jako sprawca wypadku, będzie też zobowiązany do pokrycia z własnej kieszeni świadczeń, które Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zrealizuje na rzecz poszkodowanego. Jego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilne OC bowiem w tym przypadku także w pełni nie zadziała.
Jak widać, nie warto! Konsekwencje jazdy po pijanemu mogą okazać się wyjątkowo dotkliwe.