20
Cz, Cze

Premier z wizytą na Podkarpaciu

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Premier Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami Lubaczowa i okolic. W Husowie, gdzie zlokalizowany jest podziemny magazyn gazu mówił o bezpieczeństwie energetycznym.

Podczas niedzielnego spotkania w Lubaczowie rozmawiano o polsko-ukraińskiej współpracy na terenach przygranicznych, na poziomie gospodarczym, lokalnych samorządów i społeczności, jak również relacjach pomiędzy oboma narodami, historycznej przeszłości, także w kontekście przyszłości Ukrainy.

?Dobra przyszłość, bezpieczna przyszłość, także bezpieczna przyszłość Polski i Ukrainy, będzie w bardzo dużym stopniu zależała od tego, na ile Polacy i Ukraińcy dobrze zrozumieją swoją historię, będą ją prawdziwie opisywać i wyciągną z tej historii właściwe wnioski? ? mówił szef rządu.

Premier wyraził przekonanie, że warto angażować się w sprawy Ukrainy m.in. właśnie po to, aby przyszła Ukraina była państwem niepodległym i demokratycznym, w którym nie ma nacjonalizmu.

Wcześniej Donald Tusk złożył kwiaty w miejscu pamięci po pomordowanych mieszkańców wsi Rudka w gminie Cieszanów. W nocy 19 kwietnia 1944 r. 62 mieszkańców wsi zostało zamordowanych przez bandy UPA. Niedługo przypada 70 rocznica tej zbrodni.

Po południu Donald Tusk pojechał do Husowa k. Łańcuta, gdzie zlokalizowany jest podziemny magazyn gazu. Magazyn jest rozbudowywany i po zakończeniu inwestycji w lipcu, jego pojemność wzrośnie z 350 do 500 mln metrów sześciennych.

?Strategiczne znaczenie ma ilość gazu, który możemy magazynować na potencjalnie krytyczny czas? ? mówił premier. Podkreślił, że obecnie Polskę trudno byłoby zaszantażować przerwaniem dostaw gazu.

?Polska może być jak w soczewce przekładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas Unia Energetyczna? ? mówił Donald Tusk.

Premier podkreślał, że właśnie w Polsce zdecydowano się na równomierne inwestowanie we wszystkie segmenty gazowej infrastruktury. Wśród inwestycji, które poprawiają nasze bezpieczeństwo gazowe wymienił magazyny gazu, inwestycje w interkonektory (połączenia gazowe między państwami), budowę gazoportu w Świnoujściu, eksploatację własnych źródeł, takich jak gaz konwencjonalny i łupkowy.