03
Pt, Maj

Rzeszów buduje coraz silniejszą pozycję wśród polskich metropolii

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rzeszów, 10 grudnia 2015. -Już po raz trzeci firma doradcza PwC przygotowała "Raport o polskich metropoliach", analizujący sytuację społeczno-gospodarczą w dwunastu dużych miastach Polski, należących do Unii Metropolii Polskich. Zdaniem autorów raportu najmocniejszymi stronami Rzeszowa są m.in. wysoka jakość życia, efektywna opieka medyczna i skuteczne wykorzystywanie funduszy unijnych.

Raport stanowi trzecią z kolei, dokonaną przez PwC ocenę szans i wyzwań rozwojowych stojących przed polskimi metropoliami. Poprzednie dwa raporty zostały przedstawione w latach 2007 i 2011, wzbudzając powszechne zainteresowanie i stanowiąc zachętę dla pogłębionej dyskusji na temat strategii rozwojowej. Rzeszów dzięki dynamicznemu rozwojowi i ogromnemu potencjałowi, został dołączony do grona miast ujętych w analizie po raz pierwszy w tym roku.

Autorzy raportu oszacowali wielkość kapitału rozwojowego, jakim dysponują polskie miasta. Zgodnie z metodyką opracowaną przez PwC, kapitał został podzielony na siedem składowych, nazywanych "siedmioma kapitałami" i odnoszących się do poszczególnych obszarów rozwoju, tj. finansów, inwestycji, infrastruktury, instytucji, wizerunku, ludzi i jakości życia.

Według danych zebranych w raporcie PwC Rzeszów na tle pozostałych badanych miast wyróżnia się dużą dynamiką rozwoju. Jednym z najmocniejszych atutów tej metropolii jest wysoka jakość życia codziennego, czego efektem jest m.in. bardzo dobra sytuacja demograficzna. Rzeszów skutecznie wykorzystuje fundusze unijne do budowania warunków sprzyjających rozwojowi biznesu. Dzięki temu w mieście jest stosunkowa duża liczba innowacyjnych firm i spory potencjał inwestycyjny.

W przeanalizowanych przez PwC 12 metropoliach wytwarzanych jest aż 34% całkowitego PKB; jeśli spojrzeć szerzej, na całe obszary metropolitalne, to wskaźnik ten wzrasta aż do 54%. Rzeszów pod tym względem jest zdecydowanym liderem ze wskaźnikiem realnego wzrostu PKB w latach 2004-2012 na poziomie 58%, przy średniej dla wszystkich analizowanych miast 34%.

Miasto, mimo wielu atutów i silnej dynamiki rozwoju, musi w najbliższym czasie stawić czoła także wyzwaniom. Jednym z nich jest z pewnością poprawa wizerunku miasta i jego rozpoznawalności, co może w przyszłości pozytywnie wpłynąć zarówno na liczbę nowych inwestycji, jak też na liczbę turystów, którzy będą chcieli odwiedzić Rzeszów. Inne obszary wymagające poprawy to jakość usług edukacyjnych, infrastruktura transportowa i komunikacja miejska.

"Rzeszów skutecznie wykorzystuje swoje atuty i może stać się prawdziwym ośrodkiem metropolitalnym w południowo-wschodniej części Polski. W dobie dynamicznie rozwijającej się gospodarki i dzięki efektywnemu wykorzystywaniu możliwości jakie stwarza nasze członkostwo w Unii Europejskiej dalszy sukces Rzeszowa wydaje się oczywisty. Sprzyjać temu może również konsekwentnie zaplanowana i realizowana strategia rozwoju oraz pobudzanie aktywności mieszkańców" - podkreśla Zuzanna Bartczak, menedżer w zespole ds. sektora publicznego PwC.

Pełna treść raportu jest dostępna na stronie www.pwc.pl/miasta2015.


Informacje o PwC

W PwC naszym celem jest budowanie zaufania wśród społeczeństwa i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 157 krajach. Zatrudniamy ponad 208 tysięcy osób dostarczających naszym klientom najwyższą jakość usług w zakresie audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego. Dowiedz się więcej na www.pwc.pl.