01
Pt, Lis

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla chorych na cukrzycę w Rzeszowie

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

28 września 2015 r., mieszkańcy Rzeszowa, którzy nie ukończyli 55 roku życia i chorują na cukrzycę, będą mogli skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień przeciw grypie. W poprzednim sezonie grypowym, w województwie podkarpackim, szczepieniom ochronnym poddało się 57098 osób. Zanotowano wtedy 59900 przypadków zachorowania na grypę , czyli o 30% więcej niż w sezonie 2013/2014. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepieniom powinny poddawać się szczególnie osoby z grup ryzyka, które są narażone na powikłania pogrypowe. Akcje bezpłatnych szczepień przeciw grypie odbywają się w 21 miastach w całej Polsce w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy.

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców Rzeszowa odbędą się 28 września 2015 r. od godz. 9 do 18, lub do wyczerpania dawek przeznaczonych na akcję, w Centrum Medycznym "Medyk" przy ul. Szopena 1. Z inicjatywy ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rok 2015 ogłoszony został rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi. Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Z tego powodu, niezwykle istotne jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka tej choroby, poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym. Są one wskazane przede wszystkim osobom leczącym się na choroby układu krążenia i oddechowego, diabetykom, kobietom w ciąży oraz dzieciom i osobom starszym. Jak pokazują dane epidemiologiczne z województwa podkarpackiego, istotną kwestią jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w tym regionie, aby eliminować groźne powikłania pogrypowe.

"Grypa jest chorobą, która może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Szczególnie narażone są osoby leczące się z powodu cukrzycy. Występujący u nich podwyższony poziom glukozy we krwi oraz zaburzenia wodno-elektrolitowe, zwiększają ryzyko zakażenia wirusem grypy. Może to prowadzić do różnego rodzaju powikłań, np. pogorszenia metabolizmu, rozwoju kwasicy, a także zaburzeń czynności nerek oraz układu sercowo-naczyniowego. Są to bardzo poważne i groźne dla życia sytuacje, które mogą skończyć się nawet śmiercią. Dlatego zapraszamy do naszej placówki wszystkich cukrzyków, którzy nie ukończyli 55 roku życia, aby poddali się bezpłatnym szczepieniom ochronnym i nie rezygnowali ze zdrowia" - powiedział lek. med. Krzysztof Przyśliwski, konsultant wojewódzki ds. zdrowia publicznego.

Grypa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego warto poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed sezonem grypowym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy. O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz, na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.

"Koszt szczepionki to około 30-40 zł, natomiast cena jaką poniesiemy w trakcie leczenia zaawansowanych już objawów grypy oraz jej powikłań, jest nieporównywalnie większa. Każda szczepionka zmniejsza nie tylko możliwość zachorowania, ale też ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa grypy. Szczepiąc się, chronimy więc nie tylko siebie, ale również naszych bliskich. Jest to szczególnie istotne, jeśli w naszym otoczeniu znajdują się osoby z grup wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych, czyli cierpiący na dolegliwości ze strony układu krążenia i oddechowego, diabetycy, a także dzieci i osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Nie ma na co czekać, lepiej zapobiegać niż leczyć" - powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy jest częścią Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W 2015 roku obchodzony jest już po raz drugi. Oficjalna inauguracja obchodów przypada 1 października, ze względu na odbywający się w tym czasie Dzień Seniora. W ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, w 21 miastach na terenie całego kraju, odbędą się akcje profilaktycznych szczepień przeciw grypie dla pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych.