W malowniczo położonej miejscowości ? Polańczyk od dzisiaj działa pierwsza instalacja fotowoltaiczna (elektrownia słoneczna), która zainstalowana została na nowych warunkach przyłączy instalacji OZE. Instalacja została wykonana przez firmę ROTERO z Sanoka, regionalnego lidera w zakresie instalacji kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.
Właścicielem mikroinstalacji o mocy 3,24kW jest Pan Paweł Patała ? przedsiębiorca z Sanoka. ?Głównym powodem, który przyczynił się do realizacji tego typu przedsięwzięcia był fakt wejścia w życie nowelizacji ustawy prawa energetycznego tzw., ?Małego Trójpaku? oraz znaczne korzyści ekonomiczne? ? podkreślił Inwestor.
Elektrownia słoneczna została wykonana w tzw. systemie ?On-grid?, czyli została sprzężona z istniejącą siecią budynku ? w tym przypadku domku letniskowego. Układ został oparty o 12szt. wysokowydajnych monokrystaliczncznych modułów słonecznych oraz o integralną część każdej elektrowni PV czyli inwerter ? przekształcający stałe napięcie po stronie DC na zmienne 230V.
?Już w momencie pojawienia się niewielkiego promieniowania słonecznego, instalacja jest w stanie generować znaczny zysk z generatora PV, co pozwala na pełną niezależność energetyczną? ? podkreśla właściciel firmy wykonawczej - ROTERO Andrzej Kwiatkowski.
Podstawowym celem elektrowni słonecznej jest wykorzystywanie wytworzonej energii na własne potrzeby oraz sprzedaż jej nadwyżek lokalnemu operatorowi energetycznemu. W tym przypadku jest to grupa PGE Rzeszów. Zgodnie z założeniem nowej ustawy, średnie ceny odsprzedanej energii będą na bardzo korzystnym poziomie. Takie założenie umożliwia ograniczyć czas zwrotu inwestycji średnio do 8 ? 10 lat. Nad prawidłowym rozliczeniem wytworzonej energii czuwa specjalnie do tego przystosowany elektroniczny licznik energii.
A jakie wskazówki należy spełnić aby stać się posiadaczem podobnej elektrowni? Na to pytanie odpowie Inwestor:
? Z racji na fakt, że moja instalacja była pierwszą z instalowanych na nowych zasadach, procedura uzyskania przyłącza wymagała skompletowania wszystkich niezbędnych załączników oraz certyfikatów potwierdzających rzeczywiste parametry. Najważniejsze aby elektrownia była wykonana w prawidłowy sposób przez certyfikowaną firmę a do jej montażu zostały wykorzystane komponenty spełniające rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Po spełnieniu powyższych wymagań pozostaje jedynie złożenie wniosku o dokonanie przyłącza wraz z załącznikami.?