24
Śr, Lip

21,5% dzieci w podkarpackim ma nadwagę i otyłość

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Trwa III edycja programu Porcja Pozytywnej Energii dla szkół podstawowych. Program został opracowany w odpowiedzi na stale rosnący problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży – dotyczy on 21,5% młodej populacji w województwie podkarpackim. Celem akcji jest propagowanie zasad zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej w formie edukacji przez zabawę i nagrody – to, co dzieci lubią najbardziej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że otyłość wśród dzieci to jeden z najpoważniejszych problemów XXI wieku. Jak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia, zrealizowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, w Polsce co piąte dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę lub otyłość. Opracowana mapa otyłości dzieci w Polsce (patrz załącznik) wskazuje, że w podkarpackim ten problem dotyczy 21,5% i jest to niski poziom w porównaniu do pozostałych regionów.

Działająca przy WHO Komisja do Zwalczania Otyłości u Dzieci (ECHO), wśród dwóch najważniejszych zaleceń dotyczących zmniejszenia otyłości wymienia promowanie zdrowego sposobu żywienia oraz aktywności fizycznej. Kluczową rolę odgrywa edukacja i dostarczanie najmłodszym informacji z zakresu prowadzenia zdrowego stylu życia, czyli odpowiedniego żywienia oraz aktywności fizycznej W styczniu 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia zmienił piramidę żywienia wstawiając w podstawę sport oraz spożywanie dużej ilości warzyw.

Mapa otylosci w Polsce

Edukacja odpowiedzią na problem otyłości wśród dzieci

W październiku 2015 roku ruszyła III edycja Programu Porcja Pozytywnej Energii. Program angażuje przede wszystkim uczniów klas podstawowych 1-6 oraz nauczycieli. Nauczyciele otrzymują pomoce dydaktyczne, dzięki którym mogą przekazywać dzieciom wiedzę na temat odpowiedniego sposobu żywienia, wartościowych produktów spożywczych, przygotowywania zdrowych i smacznych osiłków, a także sposobów na aktywne spędzanie czasu.

Scenariusze i pomoce dydaktyczne zostały opracowane we współpracy ze specjalistami z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Przygotowano je dla dwóch grup wiekowych: dzieci z klas I-III oraz IV-VI, na sześciu różnych poziomach zaawansowania. Dzięki temu uczestnicy z lat ubiegłych mogą rozszerzać i pogłębiać zdobytą wcześniej wiedzę, dotyczącą prowadzenia zdrowego stylu życia.

Kreatywność szansą na wspaniałe nagrody

Istotnym elementem Programu Porcja Pozytywnej Energii jest konkurs, w którym dzieci przygotowują prace o tematyce społecznej. Tegoroczna tematyka prac to: „Nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna i  zdrowie w proekologicznym środowisku”. Można je przesyłać do 1 kwietnia 2016 roku. Najlepsze zostaną nagrodzone voucherami na zakup odzieży lubsprzętu sportowego. Bon otrzyma każdy uczeń, który brał udział w przygotowaniu pracy, a także nauczyciel nadzorujący proces jej powstawania.

Więcej informacji na temat warunków udziału w programie i konkursie dostępnych jest na www.porcjapozytywnejenergii.pl oraz na fanpage na Facebooku „Porcja Pozytywnej Energii” www.facebook.com/PorcjaPozytywnejENERGII/.

***

Porcja Pozytywnej Energii (PPE) to program skierowany do dzieci i nauczycieli szkół podstawowych, organizowany od 2014 roku. Celem programu PPE jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia. Z roku na rok program cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszej edycji konkursu udział wzięło ponad 12 tysięcy uczniów. W kolejnej o 25% więcej szkół podstawowych.