Depresja jest współczesną chorobą psychiczną, która dotyka wielu ludzi, a osoba na nią cierpiąca postrzega i ocenia otaczającą rzeczywistość subiektywnie i mało optymistycznie. Prawdopodobieństwo wystąpienia depresji wzrasta w sytuacji przeżywania długotrwałej sytuacji stresowej.
Jak rozpoznać depresję? Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z emocjami. Często wybuchasz złością nawet z błahego powodu, jesteś przytłoczony domowymi obowiązkami i życiem... Z równowagi wyprowadzają Cię nawet najdrobniejsze rzeczy doprowadzając do furii. Jesteś wściekły, agresywny, a jednocześnie masz wyrzuty sumienia i wiesz, że twoje reakcje były nieadekwatne do sytuacji. Stajesz się coraz bardziej nerwowy i nic już nie cieszy... Z czasem nie masz nawet siły wstać z łóżka... Cierpi dusza i ciało, a Ty nie potrafisz normalnie żyć... Nie pomagają już leki nasenne i pojawia się myśl, że nie chcesz już dłużej żyć...
Nie istnieje wyraźna granica między tzw. chandrą a depresją. Jednak wyróżnione kryteria diagnostyczne pozwalają na jej trafną identyfikację.
O depresji można mówić gdy smutkowi towarzyszą:
-
brak energii, apatia,
-
napięcie, drażliwość,
-
trudności z koncentracją, obniżona pamięć,
-
niechęć do wykonywania czynności, które dotąd sprawiały radość,
-
trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się w nocy, wczesne budzenie się lub przeciwnie – nadmierna senność,
-
niechęć i unikanie kontaktów z ludźmi,
-
niska samoocena,
-
permanentne poczucie winy i beznadziejności,
-
spadek masy ciała lub przeciwnie – wzmożony apetyt i przyrost masy ciała,
-
dolegliwości fizyczne, takie jak zmęczenie, bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, uczucie ucisku w klatce piersiowej, zaparcia,
-
spadek aktywności seksualnej.
W takiej sytuacji tylko fachowe wsparcie psychologa pomoże w walce z chorobą, a możliwość przebywania z terapeutą zrozumieć siebie, nazwać swój problem, poznać źrodło cierpienia i odzyskać równowagę psychiczną.
Psycholog pomaga choremu nazwać nie tylko to, z czym się zmaga czyli oswojenie się z tą wciąż jeszcze wstydliwą chorobą, ale także nazywać uczucia i emocje mu towarzyszące i nim targające. Jak wygląda psychoterapia? To rozmowa, której celem jest wypowiedzenie na głos wszystkich swoich pretensji, żalów i smutków oraz znalezienie źródła swojego zachowania. Psychoterapia często wspomagana jest również farmakoterapią.
Celem leczenia jest obniżanie poziomu stresu i radzenia sobie z nim jako jednym z czynników wpływających na wystąpienie depresji. Kolejnym etapem jest nauka nowych zachowań, oraz metod radzenia sobie z trudnościami, a w konsekwencji odzyskanie równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia fizycznego.
Więcej na temat porad psychologicznych można znaleźć na stronie: www.mind-spa.waw.pl