21
Cz, Lis

Przydatność metody kinesio taping

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kinesio taping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to połączenie medycyny klasycznej z naturalnymi metodami leczenia ludzkiego organizmu.

Polega na przyklejaniu plastrów o specjalnej strukturze na odpowiednie partie ciała, które chcemy poddać rehabilitacji. Pomysłodawcą tej metody jest japończyk dr. Kenzo Kase.

 

Naturalna metoda fizjoterapeutyczna

Metoda plastrowana dynamicznego wykorzystywana jest zarówno w medycynie sportowej, jak i w rehabilitacji i ortopedii. Może być również stosowana profilaktycznie. Łączy fizyczne oddziaływanie na organizm oraz jego zdolności samoleczenia. Taśmy wykorzystywane w kiensio tapingu pod względem grubości i struktury przypominają nieco ludzką skórę. Wykonane są z bawełny wysokiej jakości, która zapewnia komfort i przepuszczalność powietrza. Są elastyczne i nie krępują ruchów. Wewnętrzna strona taśmy pokryta jest klejem akrylowym, który pod wpływem ciepła, przykleja się na długo (nawet do paru dni) do skóry i jest w pełni wodoodporny.

 

Zasada działania

Taśmy, w miejscu w którym są zaaplikowane, regulują napięcie mięśni, co z kolei powoduje zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły. Redukcja napięcia mięśni oznacza również zmniejszenie odczuwania bólu. Dzieję się tak, ponieważ plastry oddziaływają na tzw. zakończenia Ruffiniego, które są receptorami bólu i odczuwania głębokiego.

 

Dzięki temu, że skóra delikatnie się naciąga pod wpływem taśmy, to usprawnia się praca układu limfatycznego. Limfa jest sprawniej i szybciej transportowana, co zapobiega powstawaniu zastojów i zmniejsza stany zapalne. Poprawa mikrokrążenia usprawnia automatycznie wszelkie procesy zachodzące w skórze. Plastry pozytywnie wpływają również na stawy, poprawiając ich ustawienie.

 

Zastosowanie taśm do tapingu

Metoda kinesio taping ma mnóstwo różnorodnych zastosowań. Plastry i taśmy stosuje się m.in. jako fizjoterapię sportową (zarówno profilaktycznie, jak i w momencie wystąpienia mikrourazów), metodę uśmierzania bólu (ta metoda szczególnie użyteczna jest dla kobiet ciężarnych, które na czas ciąży muszą zrezygnować ze stosowania jakichkolwiek leków przeciwbólowych), przy leczeniu kontuzji stawów i mięśni, w rehabilitacji pooperacyjnej oraz przy drenażu limfatycznym. Plastry i taśmy do tapingu używane są również jako terapia wspomagająca w leczeniu ginekologicznym, neurologicznym, ortopedycznym oraz pediatrycznym (np. przy chorobach zapalnym układu ruchu u dzieci).

 

Sprawdź kinesiotaping bark, kolano, plecy - plastry od Kinesio.com.pl