Masaż stemplami jest zabiegiem niezwykle przyjemnym, a ponadto bardzo pachnącym i relaksującym. Warto skorzystać z tego zabiegu szczególnie zimą, ponieważ daje uczucie miłego rozgrzania i odprężenia. Masaż stemplami przynosi ogromne korzyści zarówno dla zdrowia jak i dla urody.
Masaż stemplami ma swe źródła na Dalekim Wschodzie (Tajlandia, Indonezja). W Tajlandii wykorzystuje się go w leczeniu już od ponad 400 lat. Zabieg ten wykonuje się za pomocą specjalnych stempli ziołowych lub rzadziej kamiennych. Terapia łączy w sobie działanie termiczne, zapachowe (aromaterapeutyczne), a także bezpośrednie oddziaływanie na organizm substancji aktywnych zawartych w ziołach. Zabieg ten działa podobnie do akupresury, ale angażuje więcej zmysłów. Czas trwania 60-90 min.
Czym są stemple?
Stemple ziołowe to bawełniane sakiewki (woreczki) w kształcie bańki zawierające mieszaninę ziół leczniczych (korzeni, liści, nasion, kory). Każdy stempel wykorzystuje się tylko raz- ponieważ traci olejki eteryczne (wyrzuca się go po wykonaniu zabiegu). Wyróżnia się kilka rodzajów stempli- różnią się składem ziół i ich działaniem np. stemple energetyczne, uspokajające, antycellulitowe, pobudzające, egzotyczne (na bazie wiórek kokosowych). Tradycyjne tajskie stemple zawierają : kurkumę, trawę cytrynową, sezam, kafir i kamforę (cynamonowiec kamforowy).
W jaki sposób przebiega masaż?
Bezpośrednio przed zabiegiem stemple podgrzewa się w gorącym oleju lub na parze wodnej. Czynność tę wykonuje się w celu uwolnienia olejków eterycznych zawartych w ziołach. W pierwszej kolejności masażysta rozprowadza po ciele masowanej osoby ciepły olejek. Następnie podgrzanymi stemplami masuje się ciało (całe lub jego część np. plecy)- najpierw jedną stronę ciała potem drugą. Kiedy stemple są gorące masuje się punktowo- są to szybkie, delikatne i krótkie dotknięcia, a kiedy stają się chłodniejsze (temp. ok. 60C) to intensywność masażu wzrasta (wolniejsze ruchy i mocniejszy ucisk). Dodatkowo muzyka relaksacyjna w tle wpływa kojąco na zmysły. Po masażu ciało masowanego przykrywa się chustą aby usunąć nadmiar olejku, a następnie okrywa się go ręcznikiem (szczególnie dokładnie dłonie i stopy), tak przygotowany klient powinien dochodzić do siebie (odpoczywać) nawet kilkanaście minut.
Indonezyjski masaż stemplami Pantai Luar wygląda nieco inaczej- masowana osoba leży na podgrzewanym łóżku, a masaż stemplami łączy się z masażem manualnym.
Działanie
Masaż gorącymi stemplami daje uczucie odprężenia i przyjemnego rozgrzania. Ponadto zapewnia relaks, eliminuje stres i negatywne emocje- pomaga odzyskać harmonię, równowagę organizmu, a także przywraca pogodę ducha. Masaż stemplami: wykazuje działanie przeciwbólowe, likwiduje napięcie nerwowo- mięśniowe (rozluźnia mięśnie) i wzmacnia układ odpornościowy. Tego typu masaż działa pozytywnie również na stawy- rozluźnia je i zwiększa sprawność ruchową. Zabieg ten poprawia też krążenie krwi i limfy, ułatwia usuwanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza przemianę materii (ważne wwalce z cellulitem). Masaż stemplami pozytywnie wpływa na skórę- po zabiegu jest ona nawilżona, odpowiednio natłuszczona, odzyskuje zdrowy koloryt, poprawia się także jej jędrność i elastyczność, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Zabieg ten pobudza organizm do regeneracji.
Dla kogo masaż stemplami?
Masaż ten jest szczególnie polecany dla osób zestresowanych, przemęczonych i żyjących w ciągłym napięciu. Przynosi ulgę w bólach kręgosłupa, a także w przypadku depresji, zaburzeń lękowych czy problemów ze snem. Zabieg ten często wykorzystuje się w odnowie biologicznej (poprawa wyglądu ciała), a także w walce z cellulitem i otyłością.
Przeciwwskazania
Przed wykonaniem masażu należy wykluczyć przeciwwskazania, bo niestety nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Główne przeciwwskazania to: ciąża, menstruacja, kaszel, astma, alergia na zioła, skłonność do zakrzepów, problemy z krzepnięciem krwi, żylaki, skręcenia, zwichnięcia, stany zapalne, uszkodzenia skóry (np. rany, przerwana ciągłość, pęknięcia, otarcia, owrzodzenia), osoby z implantami silikonowymi, osoby z nadwrażliwością nerwową.
Przykładowy skład stempli:
Stemple marokańskie- bogate we flawonoidy, witaminy i kwasy tłuszczowe (słodka pomarańcza, cytryna, morela, mięta).
Stemple energetyczne i antycellulitowe (imbir, goździk, cynamon, pieprz czerwony, guarana).
Stemple tajskie wyciszające (trawa cytrynowa, imbir, gałka muszkatołowa, skórka z grejpfruta).
Stemple indonezyjskie (trawa cytrynowa, imbir, kardamon, pomarańcza).
Stemple chińskie- o działaniu odmładzającym, ujędrniającym, antycellulitowym- 3 składniki (zielona herbata, lotos, ryż).
Wioleta Dymon
Artykuł został przygotowany przez Super Piękna Strona o poradach z zakresu zdrowia i urody.