31
Pt, Mar

Rehabilitacja - po co, kiedy i dlaczego?

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Celem rehabilitacji jest odtworzenie lub kompensacja funkcji ruchowych utraconych w wyniku choroby bądź urazu, aby pacjent mógł maksymalnie samodzielnie realizować swoje potrzeby życiowe. Efekty terapii, co bardzo ważne w dużej mierze zależy od systematyczności i zaangażowania usprawnianego pacjenta. Ważne jest więc współpraca między terapeutą a pacjentem.

Grupa specjalistów,którzy prezentują różne dziedziny medycyny oraz nauk pokrewnych wykorzystywanych w terapii współpracując ze sobą tworzą oraz modyfikują wielopłaszczyznowy program rehabilitacji.

Rehabilitacja medyczna rozpoczyna się rozpoznaniem choroby i ma na celu jak najszybsze oraz skuteczne osiągnięcie wydolności psychofizjologicznej osoby chorej w zakresie możliwym w aktualnej sytuacji. Rehabilitacja medyczna jest ściśle związana z jednej strony z metodami leczenia, a z drugiej z rehabilitacją społeczną i psychologiczną. Osiąganie takiego stanu następuje w kolejności odzyskiwania i utrzymania sprawności samoobsługowej, co z kolei umożliwia poszerzenie zakresu integracji w rodzinie i w społeczeństwie.

W szeroko pojmowanym procesie rehabilitacji wyróżnia się rehabilitację medyczną (fizjoterapię), na którą składają się:
• kinezyterapia
• fizykoterapia 
• masaż leczniczy

Kinezyterapia - inaczej leczenie ruchem to podstawowa i najważniejsza gałąź rehabilitacji. 
Wśród ćwiczeń wyróżniamy te o działaniu miejscowym – dotyczące miejsca gdzie zlokalizowane jest schorzenie oraz te o działaniu ogólnoustrojowym – gdzie do ćwiczeń wykorzystuje się zdrowe, nie objęte procesem chorobowym części ciała i narządy, co powoduje poprawę wydolności ogólnej, która decyduje o końcowym efekcie leczenia.
Fizykoterapia - polega na stosowaniu w celach leczniczych różnego rodzaju energii wytwarzanej za pomocą aparatury (elektroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, krioterapia). Pełni ona w leczeniu usprawniającym rolę pomocniczą i rzadko stosuje się ją jako zabieg podstawowy ale ma działanie wspomagające ćwiczenia ruchowe i działanie łagodzące ból.
Masaż leczniczy - to sposób leczenia polegający na wykorzystaniu bodźców mechanicznych głównie w postaci ucisku na tkanki, którego celem jest wywołanie odczynów fizjologicznych. Jest to zespół technik manualnych stosowanych w odpowiedniej kolejności, które przez powierzchnię ciała wywierają wpływ na skórę, a także tkankę podskórną, mięśnie, torebki i więzadła stawowe. A w postaci zmian odruchowych także na układ krążenia, nerwowy i wewnątrzwydzielniczy.

Czytaj więcej: http://gabinetbiomar.pl/rehabilitacja/