24
Śr, Lip

Policjanci pracują na miejscu wypadku, do którego doszło około godz. 14.30 w Rzeszowie na ul. Lwowskiej. Zderzyły się tam cztery samochody, trzy osobowe i jeden dostawczy. Do szpitala przewieziono dwie osoby, obrażenia jednej z nich są poważne. Zablokowane są trzy pasy jezdni. Ruch na krajowej "czwórce" odbywa się wahadłowo jednym pasem w kierunku Przemyśla.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca skody uderzył w tył fiata seicento wypychając go na przeciwległy pas ruchu, gdzie seicento czołowo zderzyło się z mercedesem sprinterem. Skoda uderzyła jeszcze w hyundaia. Do szpitala przewieziono dwie osoby. Stan kierującej seicento jest poważny.

Już od dawna wiadomo , że intelekt (IQ) nie wystarcza, by radzić sobie w życiu, by osiągnąć sukces czy po prostu być szczęśliwym. Umiejętność kierowania swoimi emocjami jest umiejętnością która sprawia, że lepiej radzisz sobie z trudnymi sytuacjami , nabierasz odpowiedzialności wewnętrznej oraz ulepszasz relacje otaczających Cię wokół ludzi.

?100% decyzji jakie podejmujemy , podejmujemy pod wpływem emocji. Dlatego warto zadbać by decyzje te były dobre dla nas i ludzi z którymi się otaczamy? - mówi Jakub Szpunar, trener biznesu. Inteligencja Emocjonalna nie jest wrodzona dlatego możną ją cały czas, przez całe życie kształtować i rozwijać.

?Działalność kontrolna Europejskiego Trybunału Obrachunkowego? to temat seminarium naukowego współorganizowanego przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Rzeszowie oraz Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Gościem dyskusji będzie Augustyn Kubik, jedyny polski członek ETO. Seminarium odbędzie się w najbliższy wtorek 27 maja 2014 r. o godzinie 10:00 w rzeszowskim kampusie WSPiA.

Rzeszów został wybrany w głosowaniu internetowym do finałowej trójki miast plebiscytu "Miasto, które przeszło największą metamorfozę po 1989 r.".

Plebiscyt realizowany jest przez redakcję Onet Wiadomości oraz producentów programu Świat się kręci. Obecnie rozpoczął się 2 etap głosowania, który potrwa do 23 maja 2014 r., a jego wyniki zostaną ogłoszone 2 czerwca.

W dniu 24 maja 2014 r. odbywać się będzie IV RZESZOWSKIE SWIĘTO TRANSPLANTACJI. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje i przypomina, że dzięki inicjatywie Pana Prezydenta Tadeusza Ferenca Rada Miasta Rzeszowa uchwałą nr XLVI/887/2013 z dnia 29 stycznia 2013 r. przyznała prawo do korzystania z bezpłatnych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym dla zasłużonych dawców przeszczepu na podstawie legitymacji ?ZASŁUŻONY DAWCA PRZESZCZEPU?.

Rzeszów jest jednym z zaledwie kilku miast w Polsce (obok Lublina, Białej Podlaskiej, Bydgoszczy ? tutaj ulga 50%), które uhonorowały zaangażowanie i wrażliwość społeczną dawców przeszczepu przyznając im prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwóch motocyklistów. Mężczyźni jadąc w kierunku Rzeszowa łącznikiem autostradowym przekroczyli dopuszczalną prędkość o 91 km/h. Jeden został ukarany mandatem, drugi kierował motocyklem po pijanemu, stracił prawo jazdy. 

Policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali dwóch motocyklistów. Mężczyźni jadąc w kierunku Rzeszowa łącznikiem autostradowym przekroczyli dopuszczalną prędkość o 91 km/h. Wykroczenia zostało zarejestrowane przez policyjny wideorejestrator. Policjanci nie chcąc narażać innych uczestników ruchu poprosili o wsparcie drugi radiowóz i kontynuowali jazdę za motocyklistami. Obaj kierowcy jednośladów zostali zatrzymani na ulicy Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, na wysokości ronda, gdzie czekała już druga załoga wezwanego radiowozu.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w cytomammobusie Fundacji SOS Życie ustawionym w Rzeszowie obok Urzędu Marszałkowskiego w dniach 21-30 maja 2014 roku.

Badania są finansowane przez narodowy Fundusz Zdrowia w Rzeszowie, a realizacja jest monitorowana i kontrolowana corocznie przez POW NFZ oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący wyłoniony przez Ministra Zdrowia.

W dniu 25 maja 2014 r. w godz. od 10.00 do 18.00 udostępniony zostanie samochód do przewozu wyborców niepełnosprawnych. Z przewozu korzystać mogą wyłącznie osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

W ostatnią sobotę maja 2014 roku odbędzie się w Rzeszowie niezwykłe wydarzenie sportowe ? Ultramaraton Podkarpacki, pierwszy tego typu bieg w województwie, który rozegrany będzie na dwóch dystansach: 70 km oraz 110 km.

To jedyna w naszym regionie szansa, by zmierzyć się z ultramaratońskim dystansem ? mówi Wojciech Sroka, Dyrektor zawodów. Jestem pewny, że dzięki udanej współpracy z Urzędem Miasta oraz gminami partnerskimi stworzymy bieg wyjątkowy i niepowtarzalny, w którym wystartują zarówno lokalni biegacze, jak też sportowcy z całego kraju.

W najbliższy piątek (23 maja) w godzinach 14.00 - 21.00 nastąpi zamknięcie ul. Zawiszy Czarnego na odcinku od ulicy Podgórskiej do ulicy 9 Dywizji Piechoty, na którym odbędzie się układanie asfaltu.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska podjęła dziś decyzje o przekazaniu pomocy finansowej na wypłatę zasiłków dla rodzin z terenu gminy Ustrzyki Dolne, poszkodowanych w wyniku ubiegłotygodniowego ulewnego deszczu. Pieniądze już zostały przekazane na konto samorządu.

W poniedziałek (19 maja) gmina zwróciła się do wojewody o wsparcie. Wniosek został rozpatrzony w trybie przyspieszonym i na podstawie zgłoszonych przez samorząd potrzeb wojewoda przyznała pomoc w łącznej wysokości 45 tys. 400 zł. Zasiłki celowe do 6 tys. zł otrzyma 16 rodzin z terenu gminy Ustrzyki Dolne (7 rodzin z m. Ustrzyki Dolne i 9 z m. Krościenko).

Prawie 60 studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji otrzyma w najbliższą środę 21 maja 2014 powołania do pracy w uczelnianej Klinice Prawa. Są to osoby, które na początku roku przeszły specjalny kurs przygotowawczy. Teraz będą udzielać bezpłatnych porad prawnych mieszkańcom Podkarpacia. Jest to kolejna grupa studentów, która rozpocznie pracę w działającej od kilku miesięcy Klinice Prawa WSPiA.

Policjanci z rzeszowskiej drogówki zatrzymali prawa jazdy trzem kierującym, którzy nie ustępując pierwszeństwa pieszym rażąco naruszyli obowiązujące przepisy i spowodowali zagrożenia dla uczestników ruchu. W ubiegły wtorek w podobnych okolicznościach doszło do potrącenia pieszej. Również w tym przypadku funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy.

W poniedziałkowe przedpołudnie Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc spotkał się z siatkarkami rzeszowskiego Developresu, które w ubiegłym tygodniu wywalczyły awans do siatkarskiej Orlen Ligi. W spotkaniu udział wzięły zawodniczki, trenerzy oraz działacze klubu.

Prezydent Tadeusz Ferenc podkreślił ogromną radość i uznanie za ciężką pracę, która przyniosła sukces w postaci awansu. Podziękował za godne reprezentowanie Rzeszowa i promowanie miasta.

188 tys. zł przeznaczy w tym roku wojewoda podkarpacki na realizację zadań edukacyjnych adresowanych do romskiej mniejszości etnicznej na terenie województwa podkarpackiego.

16 maja został ogłoszony otwarty konkurs ofert, w którym mogą wziąć udział następujące podmioty:

W związku ze stałą poprawą sytuacji hydrologicznej, systematycznym zmniejszeniem się stanu wody na rzekach województwa podkarpackiego oraz korzystną prognozą pogody na najbliższy okres wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska odwołała alarm przeciwpowodziowy od godziny 9.00 19 maja 2014 r. dla powiatów: mieleckiego, niżańskiego, w części powiatu tarnobrzeskiego dla gminy Grębów oraz miasta i gminy Nowa Dęba, w części powiatu stalowowolskiego dla miasta Stalowa Wola oraz gmin Bojanów i Pysznica. Wojewoda odwołała również pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatu dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego.

Nadal obowiązują alarmy przeciwpowodziowe dla części województwa podkarpackiego tj. dla powiatów (miast na prawach powiatów): jasielskiego, dębickiego, mieleckiego, krośnieńskiego, miasta Krosno, tarnobrzeskiego, miasta Tarnobrzeg, stalowowolskiego. W pozostałych powiatach i miastach na prawach powiatu obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe.

17 maja w związku z przemieszczającą się falą wezbraniową na Sanie starosta niżański wprowadził alarm powodziowy dla części pow. niżańskiego tj. dla gmin Nisko, Ulanów Krzeszów i Rudnik nad Sanem.

Europejska Noc Muzeów to wyjątkowa noc w roku. Pośród mroku, w świetle księżyca ożywają legendy z dawnych wieków. Muzea otwierają swoje podwoje jak wrota do przygody. Wchodząc zagłębiasz się  w historię naszych dziejów i stajesz częścią nieodkrytej dotąd tajemnicy. Eksponaty zaczynają żyć własnym życiem, a muzealna rzeczywistość przemawia do zwiedzających wyjątkowym językiem.

Informacja o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej na terenie województwa podkarpackiego ? stan na dzień 17 maja 2014 r. godz. 6:00

Aktualna sytuacja na rzekach:

  • Wisłoka:

- stany alarmowe przekroczone na wodowskazach: Krajowice, Pustków i Mielec.
- stany ostrzegawcze przekroczone na wodowskazach: Łabuzie.

W związku z intensywnymi opadami deszczu na poziomie od 55 do 70 mm za 12 godz. w zlewni górnej Wisłoki, Wisłoka i bieszczadzkich dopływach Sanu oraz na rzece Strwiąż przekroczone zostały stany alarmowe i ostrzegawcze o około 50 do 100 cm. W chwili obecnej obserwowana jest tendencja spadkowa w górnych biegach dopływów Wisłoki (rz. Ropa i Jasiołka) oraz Sanie i jego bieszczadzkich dopływach (rz. Hoczewka i Osława).

17 maja br. (sobota) w ramach Rzeszowskiego Szlaku Kulinarnego odbędzie się Rzeszowską Noc Restauracji, oczywiście jako uzupełnienie Europejskiej Nocy Muzeów. Dziesięć restauracji i barów w centrum miasta zaprasza Rzeszowian z ofertą minimum jednej potrawy za przysłowiową ?dyszkę? czyli 10 złotych (lub taniej). Akcję rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do godz. 23.00 lub dłużej o ile lokal uzna to za stosowane.

Tego wieczoru mieszkańcy Rzeszowa zwiedzający muzea i placówki kulturalne będą mogli spróbować także wybranych dań z renomowanych i wielogwiazdkowych obiektów kulinarnych, właśnie za przysłowiowe 10 zł. Tak więc 17 maja br. będzie można karmić kulturą duszę, jaki i sztuką kulinarną ciało.

Dzisiaj rano policjanci pracowali na miejscu wypadku, do którego doszło w Głuchowie. Kierująca renault laguną widząc wybiegającego na jezdnię psa zaczęła gwałtownie hamować, wpadła w poślizg zjeżdżając na przeciwny pas ruchu i uderzyła w jadący sąsiednim pasem pojazd. Dwie osoby z obrażeniami trafiły do szpitala. 

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj około godz. 6 w Głuchowie. Laguna czołowo zderzyła się z iveco. Jak ustalili policjanci kierująca renault laguna jadąca w kierunku Rzeszowa chcąc uniknąć zderzenia z wbiegającym na jezdnię psem nacisnęła gwałtownie hamulec, wpadła w poślizg zjeżdżając na przeciwny pas ruchu i przodem pojazdu uderzyła w samochód jadący z przeciwnej strony. Przez dwie godziny trwały utrudnienia w ruchu.

Jak winiarstwo ma się na Podkarpaciu i jak wspierać  związane z nim tradycje mówili uczestnicy konferencji ?Winiarstwo szansą rozwoju rolnictwa i promocji Województwa Podkarpackiego?. Gości w urzędzie marszałkowskim przywitał wicemarszałek Lucjan Kuźniar.

Na Podkarpaciu winorośl pojawiła się w XI wieku. Wtedy to produkcją wina zajmowali się głównie zakonnicy. 300 lat później szansy na zarobek dopatrzyli się w tym fachu mieszczanie. I na tym koniec, bo kolejne stulecia sprzyjały bardziej importowaniu win węgierskich ze względu na mroźny klimat, który nie służył uprawie rodzimych winorośli. Dziś zdaniem Ewy Wawro, sekretarza Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, uprawa winogrona, jak i sama produkcja win, szczególnie na Podkarpaciu, wróciła do łask.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska przewodniczyła posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 14 maja w godzinach popołudniowych. Posiedzenie poświęcone było ocenie sytuacji w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami w regionie.

Obecnie stany wód na rzekach województwa podkarpackiego układają się w stanie stanów średnich.

Coraz częściej społeczeństwo nie pozostaje obojętne i reaguje na przypadki jazdy na ?podwójnym gazie?. Efektem społecznej reakcji są trzy obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierujących w ubiegły weekend. Pięciu innych nietrzeźwych kierujących ujawnili policjanci drogówki.

W piątek około godz. 20.30 policjanci po raz pierwszy zostali poinformowani o ujęciu pijanego kierującego. Na miejscu zastali mieszkańca Rzeszowa, który wskazał policjantom kierowcę volkswagena. Z relacji zgłaszającego wynikało, że ujęty kierujący najpierw nie zastosował się do zakazu wyprzedzania, a następnie zmieniając pas ruchu zmusił go do gwałtownego hamowania w celu uniknięcia zderzenia.

Na terenie województwa podkarpackiego przewidywane są intensywne opady deszczu. Według informacji IMGW opady mogą wystąpić od środy 14 maja (od godz. 18.00) do piątku 16 maja (do godz. 6 rano). Prognozowana wysokość opadów to 30-60 mm, miejscami  do 80 mm na dobę. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzi stały monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej.

Mimo kapryśnej pogody ponad 200 małych rowerzystów przyjechało rywalizować do Parku Kultury i Wypoczynku na Bulwarach Rzeszowskich.

Zawody tradycyjnie rozpoczęły trzylatki, które ścigały się na rowerkach biegowych oraz czterokołowych. Starsi rozpędzali się do zawrotnych prędkości na swoich dwukołowcach. Wszyscy uczestnicy dumnie prezentowali się na podium podczas odbierania pamiątkowych dyplomów i nagród ufundowanych przez firmy: Dr Gerard, Crispy Natural, Miodelka, Pysio, Wader, Cdp.

Konkursy edukacyjne z nagrodami, rozgrywki sportowe, spotkania ze stypendystami programu Erasmus oraz koncerty ? to program zbliżającego się Dnia Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Impreza organizowana jest przez Uczelnię już po raz trzeci z okazji Dnia Europy ustanowionego w rocznicę przedstawienia Planu Schumana. Dzień Unii Europejskiej odbędzie się w najbliższą środę 14 maja 2014 r. w rzeszowskim kampusie WSPiA.

45 studentów kierunku ?Bezpieczeństwo Wewnętrzne? w WSPiA w Rzeszowie uczestniczyło w specjalnym szkoleniu strzeleckim zorganizowanym na strzelnicy Zakładu Karnego w Łupkowie w Bieszczadach. Było to już trzecie takie szkolenie, w którym uczestniczyli członkowie Koła Strzeleckiego LOK działającego przy WSPiA. Podczas zajęć studenci poznali m.in. zasady bezpiecznego użycia broni, uczyli się rozkładać i składać broń oraz strzelali z 10 różnych rodzajów broni palnej.

Tego w Polsce jeszcze nie było. W czerwcu Rzeszów będzie gospodarzem Pucharu Europy w kolarstwie ręcznym z udziałem czołowych zawodników w tej dyscyplinie. Do tej w naszym kraju handbikowcy rywalizowali tylko okazyjnie podczas kilku maratonów w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Dzięki staraniom Rafała Wilka ? rzeszowskiego podwójnego mistrza paraolimpijskiego i świata w stolicy Podkarpacia już wkrótce odbędą się zmagania w  ramach Pucharu Europy.

Otwarte Spotkanie Toastmasters będzie z pewnością interesujące dla wszystkich, którzy zainteresowani są praktyczną sztuką wystąpień publicznych, usprawnieniem komunikacji i rozwijaniem umiejętności przywódczych. Spotkanie jest zorganizowane dla wszystkich, którzy szukają odpowiedzi na pytania jak poprawić efektywność swoich wystąpień, jak mówić przekonująco i umiejętnie prowadzić dyskusje oraz jak w przyjaznej atmosferze zdobywać cechy lidera i organizatora, zarządzać czasem i zespołem.

Dziennikarz i prezenter telewizyjny, znany m.in. z ?Dzień dobry TVN?, były redaktor naczelny magazynu ?Playboy? i felietonista tygodnika ?Newsweek? Marcin Meller będzie gościem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Spotkanie z dziennikarzem odbędzie się 20 maja 2014 roku.

Spotkanie z Marcinem Mellerem jest częścią projakościowego projektu, który kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna WSIiZ realizuje ze środków wygranych w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepszy program studiów o profilu praktycznym.

Oddziały paszportowe Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wydłużyły czas pracy w okresie, w którym wpływa najwięcej wniosków. W Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie i Przemyślu można składać wnioski paszportowe i odbierać dokumenty we wtorki od godziny 8 do 17.

W pozostałe dni oddziały czynne są od 7.30 do 15.30. Oddziały paszportowe PUW będą pracować dłużej do 26 sierpnia. Wydłużone godziny pracy usprawnią i ułatwią załatwienie spraw paszportowych. Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi od 10 dni do 3 tygodni. Nie mniej jednak w sezonie letnim, w którym wpływa najwięcej wniosków okres ten może się wydłużyć.

W ramach Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, której twórcą jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych organizuje IX edycję Konkursu Lodołamacze 2014.

Celem Konkursu jest nagrodzenie tych firm, które wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem w problematykę zatrudniania osób niepełnosprawnych. Do udziału w Konkursie zapraszamy wszystkich pracodawców: firmy, instytucje, organizacje ? bez względu na reprezentowaną branżę i wielkość.

Wszystkie dzieci na start! Już 10 maja Tour Kocham Rowerek ? Wyścigi Rowerkowe w Rzeszowie! Wiemy, jak nasze dzieci kochają swoje rowerki i dlatego z myślą o nich rusza 5 edycja wyścigów rowerkowych.

Tour Kocham Rowerek w tym roku odwiedzi aż 16 miast we wszystkich województwach w Polsce. Wydarzenie zostało wyróżnione Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, a ogólnopolskie i lokalne media dbają, aby o wyścigu usłyszał każdy mały kolarz.

Półfinały największego w Polsce konkursu wiedzy o technologiach informatycznych dobiegły końca. Drużyny z Dębicy i Rzeszowa, pokonując ponad 2500 zespołów z całej Polski, w tym 198 z województwa podkarpackiego, wywalczyły miejsce w finale. 17 czerwca w Warszawie zmierzą się z resztą finalistów w walce o nagrodę główną ? pakiet opieki na studiach, w tym stypendium finansowe. Organizatorami konkursu są Netia, Grupa Allegro oraz Cisco.

Komenda Miejska w Rzeszowie poszukuje 17-letniej Anny Życzyńskiej i 16-letniego Tomasza Grzyba. Oboje wyszli z domów wczoraj rano. Do tej pory nie skontaktowali się z rodzinami.

Według ustaleń policjantów Anna i Tomasz mogą przebywać razem. Anna mieszka w Matysówce, Tomasz w Rzeszowie. Rano wyszli z domów, mieli wziąć udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Rzeszowie. Do późnego wieczora nie wrócili do domów. O godzinie 22 rodzice zawiadomili Policję.