4 listopada pod przewodnictwem wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Głównym tematem spotkania było przygotowanie województwa do okresu zimowego.
Pomoc dla osób potrzebujących wsparcia
Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Dariusz Tracz przedstawił przygotowanie jednostek pomocy społecznej i organizacji pozarządowych do zabezpieczenia pomocy osobom bezdomnym oraz potrzebującym wsparcia w okresie zimowym. Na terenie Podkarpacia działają 22 placówki noclegowe dla osób bezdomnych: 12 dla mężczyzn (w tym 1 hostel), 5 dla kobiet, 2 dla matek z dziećmi oraz 3 tzw. łączone. Placówki dysponują łącznie 723 miejscami stałymi, natomiast w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć prawie tysiąc osób. Funkcjonuje także 100 placówek wsparcia, które prowadzą różne formy dożywiania. Szczegółowy wykaz placówek znajduje się na stronie internetowej PUW w zakładce ?Pomoc dla osób bezdomnych? . W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatny, całodobowy numer informacyjny 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Wojewoda podkarpacki od wielu lat udziela wsparcia finansowego organizacjom pozarządowym z przeznaczeniem na działania na rzecz osób bezdomnych. W 2014 r. wojewoda dofinansowała działania 23 organizacji na kwotę 500 tys. zł.
Współdziałanie służb
W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele służb, inspekcji i straży, a także dyrektorzy wydziałów Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, podkarpacki kurator oświaty. W trakcie spotkania została przedstawiona ocena funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz stanu urządzeń hydrotechnicznych mających wpływ na bezpieczeństwo powodziowe, a także informacje w zakresie przygotowań do należytego utrzymania dróg krajowych i wojewódzkich.
W posiedzeniu uczestniczyli również dyrektorzy zakładów dystrybucji energii elektrycznej, którzy przedstawili informacje na temat gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Spotkanie z dziennikarzami lokalnych mediów
Po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbył się briefing dla mediów. Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska zapewniła, że służby, inspekcje, straże w regionie są dobrze przygotowane na ewentualne zagrożenia mogące wystąpić w sezonie zimowym. Do wsparcia niesienia pomocy udzielanej przez służby przewidziane są poddziały Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W sytuacjach kryzysowych związanych z odśnieżaniem, zapewnieniem przejezdności dróg, szlaków kolejowych oraz zwalczaniem zjawisk lodowych dla województwa podkarpackiego zostały wydzielone siły i środki Sił Zbrojnych RP, w tym 4 karetki z napędem 4×4 do wsparcia działań państwowego ratownictwa medycznego. Ponadto jednostki podkarpackiej Służby Więziennej zawarły porozumienia z samorządami w sprawie wykonania prac interwencyjnych (m.in. odśnieżania) w sytuacji obfitych opadów śniegu.
Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Bogdan Kuliga przekazał, że okres jesienno-zimowy to czas, kiedy gwałtownie rośnie liczba interwencji strażaków związanych z obecnością tlenku węgla. W ubiegłym roku do podkarpackich szpitali z objawami zatrucia czadem trafiło prawie 150 osób, 7 osób zmarło. Tylko od września br. strażacy przeprowadzili 15 interwencji. 12 osób zatrutych czadem zostało przewiezionych do szpitali, a 1 zatruła się śmiertelnie. Komendant zwrócił uwagę na konieczność sprawdzenia instalacji grzewczych i wentylacyjnych, zarówno w domach jednorodzinnych jak i wielorodzinnych.
Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska zaapelowała za pośrednictwem mediów o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące pomocy i przekazywanie odpowiedniej informacji służbom, które mogą podjąć działania ratujące życie.