24
Śr, Lip

Katastrofa lotnicza w Jasionce

Rzeszów
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W dniu 05.07 br. około godz. 10.00 w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka doszło do katastrofy lotniczej. Podchodzący do lądowania samolot ulega wypadkowi. Na miejsce katastrofy przybyły lotniskowe służby ratownicze oraz pogotowie ratunkowe, straż pożarna i policja. Dodatkowo w pobliżu lotniska doszło do poważnego wypadku drogowego z udziałem trzech pojazdów. W obydwóch zdarzeniach są ofiary.

Około godz. 10, dyżurny rzeszowskiej komendy policji odebrał zgłoszenie o katastrofie z udziałem samolotu pasażerskiego na lotnisku w Jasionce. Na miejsce niezwłocznie zostały skierowane policyjne patrole. Zadaniem policjantów było utrzymać drożność na drogach, którymi na miejsce zdarzenia dojeżdżać będą służby ratunkowe. W pobliżu prowadzonych działań doszło również do wypadku drogowego. Niezbędna była interwencja policjantów drogówki. 

Były to na szczęście tylko ćwiczenia koordynacji działań służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Scenariusz zdarzenia przewidywał, że rozbiciu uległ samolot z 34 osobami na pokładzie. W trakcie akcji ratunkowej okazało się, że w wyniku wypadku są zabici i ranni. W ćwiczeniach brali udział strażacy z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a także jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, jednostki pogotowia ratunkowego, służby mundurowe – Policja, Straż Graniczna i Straż Ochrony Lotniska, a także przedstawiciele prokuratury oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Akcję ratowniczą koordynował Sztab Kryzysowy, zorganizowany zgodnie z procedurami na terenie Portu Lotniczego.