4 mln sztuk papierosów oraz blisko 300 kg tytoniu przechwyconych przez podkarpacką Służbę Celną zostało zniszczonych. Fizyczna likwidacja to ostatni etap działań funkcjonariuszy celnych, związany z przemycanymi papierosami czy tytoniem.
Papierosy i tytoń pochodziły z przemytów, które zostały udaremnione przez Służbę Celną na podkarpackich przejściach granicznych, bądź zostały zatrzymane podczas działań kontrolnych na terenie województwa podkarpackiego.
Zatrzymane podczas kontroli celnej papierosy trafiają do magazynów depozytowych Służby Celnej i tam czekają do chwili sądowych rozstrzygnięć. Ich zniszczenie odbywa się po prawomocnym wyroku sądu i orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa
4 mln sztuk papierosów oraz blisko 300 kg tytoniu zostało pod eskortą przetransportowane do wyspecjalizowanej firmy utylizacyjnej. Proces niszczenia odbył się pod czujnym okiem komisji, która dba o to, aby całość towaru całkowicie i nieodwracalnie utraciła swoje wartości użytkowe. Powstały po mieleniu odpad trafi następnie do cementowni, w której wykorzystany zostanie jako paliwo alternatywne.
Tylko w tym roku Izba Celna w Przemyślu przekazała do zniszczenia 23 mln sztuk papierosów oraz 560 kg tytoniu. Rok wcześniej zniszczono 53 mln sztuk papierosów oraz 2,8 tony tytoniu.
Od początku tego roku funkcjonariusze Służby Celnej w województwie podkarpackim udaremnili przemyt ponad 44 milionów sztuk papierosów a także zatrzymali blisko tonę nielegalnego tytoniu do palenia oraz 240 kg suszu tytoniowego. Po orzeczeniu ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa, one także zostaną zniszczone.
Przemycane towary (w tym wyroby tytoniowe) często pochodzą z nielegalnych źródeł i okazują się szkodliwymi lub trującymi podróbkami. Badania zawartości takiego tytoniu wykazywały obecność np. związków arszeniku czy opon samochodowych.
Nie bez znaczenia są także miejsca ukrycia przemycanych papierosów. Przemytnicy często przewożą papierosy ukryte w bakach z paliwem czy w zbiornikach na odchody np. w autobusowych toaletach.