19
Pt, Kwi

Hiperurykemia a dna moczanowa u dzieci i kobiet ciężarnych

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Choć dna moczanowa jest chorobą osób starszych, to jednak może występować również u młodszego pokolenia. Warto wiedzieć, że ta nieuleczalna, przewlekła choroba nie bierze się znikąd - przyczyny jej występowania są bardzo czytelne, a lekarze nie mają wątpliwości co do tego, jakie czynniki wywołują zwiększone ryzyko zachorowania. Jednym z podstawowych powodów pojawienia się dny moczanowej jest hiperurykemia.

Czym jest hiperurykemia?

Hiperurykemia to choroba, która polega na zwiększonej ilości kwasu moczowego w surowicy krwi. Zazwyczaj jest to widoczne po przeprowadzeniu odpowiedniego badania morfologicznego. Skłonność do hiperurykemii może być dziedziczona po przodkach, natomiast może również wystąpić wskutek niektórych chorób, albo nieprawidłowej diety, cukrzycy i otyłości.

Generalnie kwas moczowy wydala się z organizmu dwiema drogami: poprzez filtrację w nerkach i dalej układ moczowy wraz z wydalanym moczem, a także wraz z masą kałową podczas oddawania stolca. U osób, które cierpią na hiperurykemię, dochodzi do upośledzenia funkcji nerek oraz ich enzymów, co sprawia, że więcej kwasu moczowego pozostaje w organizmie. Z czasem kwas ten przenosi się do krwi, z której w formie moczanów - niewielkich kryształków - osadza się na powierzchni stawów. Wskutek tarcia i pracy stawów pojawiają się stany zapalne w miejscu występowania kryształów moczanowych. Wówczas zazwyczaj objawia się atak dny moczanowej.

Nie każdy chory na hiperurykemię będzie chorował również na dnę moczanową. Co ciekawe, szacuje się, że około 10% chorych doświadcza ataków dny moczanowej i zwykle wynika to z jednej z trzech rzeczy: braku odpowiedniego leczenia hiperurykemii, braku jakiejkolwiek diagnostyki związanej z tą chorobą, albo występowania dodatkowych czynników ryzyka przy dnie moczanowej.

Dna moczanowa u dzieci, a kwas moczowy

U dzieci dna moczanowa występuje niezwykle rzadko i zazwyczaj do spółki z innymi, poważniejszymi chorobami. Dodatkowo, diagnozowanie dziecka jest o wiele trudniejsze niż diagnozowanie dorosłych, zwłaszcza jeśli dziecko dostało pierwszego ataku dny moczanowej w młodym wieku. Dzieci zazwyczaj nie potrafią określić co konkretnie sprawia im ból oraz jakie jest nasilenie tego bólu. Z tego powodu wykonuje się dodatkowe badania, m.in. posiewowe płynu pobranego z chorego stawu.

Leczenie hiperurykemii, która jest jedną z podstawowych przyczyn dny moczanowej u dzieci, jest utrudnione w młodym wieku. Wynika to z faktu, że wiele lekarstw podawanych na obniżenie poziomu kwasu moczanowego nie może być stosowanych w wieku dziecięcym. Im starsze dziecko, tym łatwiejsza terapia.

U dzieci w razie ataku dny moczanowej stosuje się leczenie, polegające głównie na ochłodzeniu chorego stawu, podaniu leków przeciwzapalnych. Obniżenie poziomu kwasu moczowego następuje w wyniku przyjmowania dużych ilości płynów oraz dostosowania diety.

Dna moczanowa w ciąży, a hiperurykemia

W ciąży dna moczanowa występuje u kobiet, które już wcześniej miały objawy zbyt wysokiego poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi. Ciąża jako taka nie jest czynnikiem ryzyka, aczkolwiek towarzyszące jej zmiany mogą prowokować ataki dny.

Niestety, z uwagi na rzadkość występowania tej choroby u kobiet w ciąży - ok. 1% przypadków wszystkich kobiet ciężarnych - niemożliwe jest zastosowanie żadnego leczenia farmaceutycznego. Wszystkie leki mogą być szkodliwe zarówno dla matki, jak i płodu. Sama dna moczanowa nie jest groźna, a stany zapalne trzeba zwalczać naturalnymi metodami. Istotne jest, aby przyszła mama pilnowała metabolizmu i wagi, nie dopuszczając do znacznej nadwagi.



Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu wyleczdnemoczanowa.pl - Dna moczanowa bez tajemnic - przyczyny, skutki oraz skuteczne metody na leczenie dny moczanowej.