136 z 240 mld euro rocznie ogólnych kosztów zaburzeń zdrowia psychicznego w Europie wynika z utraty produktywności w tym absencji chorobowych. Z kolei, wg badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Bilbao (EU-OSHA), za 50-60% wszystkich absencji chorobowych mogą odpowiadać stres i zagrożenia psychospołeczne związane z pracą.
Ponadto powszechnym zjawiskiem jest tzw. nieefektywna obecność w pracy, czyli przychodzenie do pracy w stanie, który nie pozwala w pełni sprawnie funkcjonować. Około połowy pracowników uważa, że stres w miejscu pracy jest czymś powszechnym, a jeden na sześciu ? najprawdopodobniej ? będzie cierpiał na zaburzenia zdrowia psychicznego w ciągu swojego życia zawodowego. Pracodawcy natomiast odnosząc się do drażliwości zagadnienia i braku kompetencji wskazują, że zagrożenia psychospołeczne kontroluje się trudniej niż tzw. tradycyjne zagrożenia związane z bezpieczeństwem pracy. Podsumowując - zdrowie psychiczne w Europie nadal pozostaje wstydliwym tematem.
W świetle powyższych danych, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie odnośnie upowszechniania wiedzy na temat stresu zawodowego i sposobów przeciwdziałania mu, Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w kwietniu 2014 roku rozpoczęła w realizację dwuletniej, europejskiej kampanii informacyjnej ?Stres w pracy? Nie dziękuję!?.
W ramach kampanii 22 maja br., o godz. 10:00 w Hotelu Rzeszów rozpocznie się konferencja pt. Profilaktyka zagrożeń psychospołecznych związanych z pracą?.
Organizatorami konferencji są wspomniana Agencja w Bilbao, Centralny Instytut Ochrony Pracy ? Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Ponadto przedsięwzięcie wspierają Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct ? Rzeszów, Instytut Rozwoju Personelu WSIiZ oraz Enterprise Europe Network.
W trakcie konferencji uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z rodzajami zagrożeń psychospołecznych związanych z pracą, takimi jak stres czy mobbing. Dowiedzą się, jakie następstwa dla przedsiębiorstw mają zachowania pracowników narażonych na działanie stresorów w miejscu pracy, a także jakie narzędzia stosować, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu w pracy.
Zgłoszenia przyjmowane są do 20 maja br. na adres