18
Cz, Kwi

Nieinwazyjne badanie aparatem EKG

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektrokardiogram  to graficzny zapis wielkości i kierunku zmienności potencjału elektrycznego wytwarzanego przez serce.  Jest to zarejestrowana aktywność serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze.

Mówiąc prościej, badanie aparatem EKG to powszechnie dostępne, bezbolesne i nieinwazyjne badanie wykonywane w celu wykrycia chorób serca. Nie wymaga ono żadnego specjalnego przygotowania i jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych bowiem pozbawione jest ryzyka wystąpienia powikłań.

Jak przebiega badanie EKG?

W trakcie badania aparatem EKG pacjent ułożony jest w pozycji leżącej. W okolicy kostek i nadgarstków oraz na klatce piersiowej przyczepione zostają elektrody Przed ich założeniem skórę smaruje się specjalnym żelem, który zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Podczas badania najlepiej jest pozostać w bezruchu, ponieważ drżenie mięśni może zaburzyć zapis EKG. Otrzymany wynik (w postaci graficznego wykresu) analizowany jest przez lekarza. Na tej podstawie może on dokonać oceny rytmu i częstości pracy serca. EKG umożliwia także wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego.

Badania aparatem EKG trwa kilka minut i może być powtarzane wielokrotnie. Gdy EKG w stanie spoczynku jest niewystarczające do precyzyjnej diagnozy, pacjent zostaje poddany tzw. próbie wysiłkowej. EKG wysiłkowe pozwala ocenić pracę serca gdy obciążone jest wysiłkiem fizycznym. Wykonuje się je głownie u sportowców, osób z chorobą wieńcową oraz z zaburzeniami rytmu serca. Obecnie stosuje się aparaty EKG typu Aspel AsCard Grey v.07.204. Jego specyfikację można znaleźć w sklepie medycznym https://kredos.pl/

Podczas testu wysiłkowego pacjent chodzi po ruchomej bieżni lub jedzie na stacjonarnym rowerze tzw. ergometrze rowerowym. Elektrokardiograficzny test wysiłkowy jest badaniem zmuszającym serce do większej pracy, dlatego podczas jego wykonywania mogą pojawić się: bóle w klatce piersiowej, uczucie duszności, czy też zawroty głowy. Jeżeli podczas badania wystąpi, któryś z tych objawów należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza przeprowadzającego test. Przed wykonaniem próby wysiłkowej konieczne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Na 3 godziny przed testem wysiłkowym nie należy spożywać posiłku ani palić tytoniu.